Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Виждаме по-завършен султанистки режим в Турция"

Мехмед Юмер: Имамоглу е третата фаза на Ердоган да унищожи Републиканската партия

| Интервю
Мехмед Юмер
Снимка: Савина Спасова

Арестът на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу е "хроника на един предизвестен арест". Може би малко или много избързаха от Републиканската народна партия с партийния конгрес, коментира в интервю пред БНР журналистът и международен анализатор Мехмед Юмер.

"Целта е вътре в системата, която президентът Ердоган утвърждава още от годините на протеста в парка "Гизи" и от референдума за конституционни поправки, които му дадоха цялата власт в държавата. И това е третата фаза – да унищожи Републиканската партия. Защото султанистка Турция на Ердоган е антитеза на светската Турция на Ататюрк", посочи журналистът.

И е категоричен, че целта не е Имамоглу, а партията:

"Ердоган поема голям риск. Досега какво му попречи да си утвърждава целите? Тези години от парка Гизи, там имаше послания и енергия, но нямаше лидер, младите се дистанцираха от политиците. Но това, което сега виждаме не е същото. Ще има недоволство. Ердоган предприема риск, но той винаги прави стъпка по стъпка нещата, на принципа на жабата. Не го направи изведнъж, защото след 2017 г. той управляваше дълго с декрети. Това показва, че ние виждаме по-завършен султанистки режим. Това Ердоган ще го постигне, защото при следващ етап може да готви и сина си за наследник", прогнозира Юмер.

Според него президентът на Турция ще направи казионна опозиция, а вътре мераклии да го легитимират ще има, т. нар. балканска опозиция. Също така посочи, че в Републиканската партия има 3 крила, но те не са консолидирани.

"Ердоган, за да не срине имиджа си пред света, ще направи една крачка напред и две назад. И какво стана с Имамоглу – задържан е. Не вярвам да го освободят. Системата на турското правосъдие ще го задържи, защото не е имало други случаи - да са пуснати", смята Мехмед Юмер.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Льокорню: Новото правителство на Франция трябва да отразява реалния състав на Националното събрание

Преназначеният за премиер на Франция Себастиан Льокорню заяви, че следващото правителство на страната ще трябва да отразява реалния състав на Националното събрание. Пред журналисти в Париж Льокорню посочи, че е необходимо да има кабинет, който да отразява реалността в парламента и да не е заложник на партийни интереси. "Имаме нужда от..

публикувано на 11.10.25 в 16:33

Чистят под мостовете на Янтра във Велико Търново

Във Велико Търново с тежка техника започна почистването на наносите, които направиха бентове под мостовете при последните поройни валежи тази седмица. Активизираха се свлачища в общините Елена и Сухиндол.  Реката под мостовете във Велико Търново не е чистена от години, а това са рисковите точки, които водят до наводнения. Това заяви пред..

публикувано на 11.10.25 в 16:24
Президентите на Украйна - Володимир Зеленски, и на САЩ - Доналд Тръмп, по време на среща във Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски провежда телефонен разговор с Тръмп

Президентът на Украйна Володимир Зеленски провежда телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, като се позова на изявление в X на Андрий Ермак, ръководител на канцеларията на Зеленски. Последния път, в който двамата президенти се видяха лично беше в кулоарите на годишната сесия на Общото събрание на ООН през септември...

публикувано на 11.10.25 в 16:10

Започва ремонт на част от пътя Бяла - Русе

В началото на идната седмица ще се предприемат ремонтни дейности в участъка от главния път Бяла - Русе - в района на "Обретенски липи", между селата Волово и Обретеник, където вчера се свлече земна маса и подкопа платното за движение в посока Русе. Това съобщи за БТА директорът на Областното пътно управление в Русе инж. Стамен Савов.  По..

публикувано на 11.10.25 в 16:07

Производител със 70-килограмова тиква получи голямата награда в Севлиево

Производител, отгледал 70-килограмова тиква, получи голямата награда от конкурса  "Тиква най-…най-…“ по време на традиционните празници в Севлиево. В надпреварата участват стопани от различни краища на България. С тиквеник, дълъг 360 м, почерпиха на Празника на тиквата в Севлиево Конкурсът  "Тиква най-…най-…“ е неотменна част от програмата..

публикувано на 11.10.25 в 16:01

Протест срещу насилието над деца и във Велико Търново

Родители от Горна Оряховица и Велико Търново излязоха пред Съдебната палата в областния град и се включиха в националния протест срещу насилието над деца след получилия гласност случай с насилие в детската градина в село Каблешково. Те настояха за видеонаблюдение в детските ясли и градини, за затягане на контрола и промяна на системата...

публикувано на 11.10.25 в 15:47
Язовир „Йовковци“

Валежите във Великотърновско влошиха качеството на водата от язовир "Йовковци"

Валежите от последните дни в област Велико Търново влошиха качествата на питейната вода от язовир "Йовковци". От Регионалната здравна инспекция излязоха с препоръка към населението за пиене да се използва бутилирана вода. Падналите валежи повишиха осезаемо нивото на язовира и опасност от воден режим за осемте общини от Великотърновска и Габровска..

публикувано на 11.10.25 в 15:41