Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Разговорът за налагане на санкции на Израел става неизбежен"

Хю Ловат: Възобновяването на кървавия конфликт се корени в две конкурентни визии за бъдещето на Газа

"Предстои да видим още по-яростна израелска кампания в Газа, защото сега Израел разполага с пълната подкрепа на американската администрация"

| Интервю
Палатки на разселени палестинци в северната част на Газа
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По-малко от два месеца издържа примирието в Газа. Във вторник, след предварителна консултация с Вашингтон, израелското правителство издаде съответните разпоредби и авиацията му нанесе унищожителни удари из целия анклав. Жертвите - по данни на местните власти - бяха стотици. Бомбардировките продължиха през следващите дни с нови десетки жертви, повечето от тях - жени и деца. Сред жертвите се оказа и български гражданин, служител на ООН. 

Под въпрос остава животът на 24-ма израелски заложници, които остават в ръцете на "Хамас", както и на над 2 милиона палестинци, заложници на свои и чужди политици.

В сряда бяха възобновени и сухопътните операции - израелската армия завзе коридора Нецарим и така отново разсече ивицата палестинска земя на две. Неслучайно, в същия ден в правителството на Бенямин Нетаняху, като министър на националната сигурност, след двумесечно прекъсване се завърна ултранационалистът Итамар Бен-Гвир. 

Неслучайно, според Хю Ловат, старши сътрудник в Европейския съвет за външна политика, възобновяването на кървавия конфликт се корени в две конкурентни визии за бъдещето на Газа. Първата, изложена миналия месец от верния израелски съюзник Доналд Тръмп, предвижда пълно етническо прочистване на територията чрез изселване на оцелялото й население в Египет. Втората визия, на която настояват египтяните заедно с останалите арабски сили, е за връщане на Газа под палестинско управление, изолиране на "Хамас" и прекратяване на израелската окупация.

- Кои, според Вас, са основните причини за провала на примирието в Газа?

- Става дума преди всичко за собствените политически сметки на Бенямин Нетаняху. Става дума за политическото оцеляване на Нетаняху, което зависи от оцеляването на неговата управляваща коалиция и от продължаването на подкрепата от крайнодесните членове на тази коалиция. Тези политици от крайната десница продължават да са против прекратяването на огъня и настояват за подновяване на войната. Трябва да сме наясно - няма друго оправдание за тази война, освен собствените сметки на израелския премиер.

- Мислите ли, че в близко бъдеще могат да настъпят някакви промени в стратегията на Израел да заличи "Хамас"? Шестнадесет месеца война до примирието не бяха достатъчни това да се случи, въпреки всичката смърт и разруха.

- Струва ми се, че това, което ни предстои да видим, е още по-яростна израелска кампания в Газа, защото сега Израел вече разполага с пълната подкрепа на американската администрация. Администрацията на Тръмп излезе със собствен план за насилствено прокуждане на два милиона палестинци и сама обяви, че Израел трябва да разтвори геената над Газа. При това положение задръжките за Израел са твърде малко.

Това обаче не означава, че резултатът от израелските усилия ще е по-различен от досегашния. Ще видим още стотици, ако не и хиляди, убити палестинци, вероятно още загинали израелски заложници. Но "Хамас" по всяка вероятност ще остане в Газа и, колкото и дълго да продължи това, ще трябва да се върнем към политическия път за решаване на конфликта.


- Споменахте за подкрепата на Тръмп за Израел - тя изглежда безусловна, поне за момента. Има ли някакъв фактор, който може да промени това?

- Честно казано, нямам никаква представа. В края на краищата, зависи от това кой говори на Тръмп. Засега очевидно в най-близкото му обкръжение стоят хора, които са близки до позицията на Израел и, по-точно, до крайнодесния сегмент на израелското правителство. Хора, които лелеят за повторно еврейско заселване в Газа и за създаване на Велик Израел.

Все пак винаги има надежда по-умерени гласове да надделеят и да убедят Тръмп да промени политиката си. Особено арабските лидери от Персийския залив, като принц Мохамед бин Салман, престолонаследникът в Саудитска Арабия.

- Европейският съюз и отделно някои от водещите му членове, като Германия и Франция, заклеймиха подновяването на войната. Какво могат да направят европейците, за да възпрепятстват сценария, който се разгръща сега в Газа?

- Европейският съюз не е съвсем без влияние и лостове, дори и при тази мощна подкрепа на Съединените щати за израелското правителство. На първо място, Евросъюзът и отделните европейски страни могат да си сътрудничат с арабските страни в убеждаването на Тръмп да се върне към януарското примирие и да възприеме египетския план, който ще осигури възстановяване на Газа от разрушенията и сигурен път към отстраняване на Хамас от управлението и от контрола върху силите за сигурност в анклава.

Но и разговорът за налагане на санкции на Израел става неизбежен. За много страни-членки наистина е трудно да си представят такъв разговор, но залогът в момента - не само за бъдещето на Газа, но и за стабилността на региона - е толкова голям, че Евросъюзът трябва да направи всичко по силите си, за да покаже на правителството на Нетаняху, че да обърне гръб на дипломацията без валидна причина си има цена.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Град Бет Лахия в Ивицата Газа на 20.05.2025 г.

Израел отхвърли критиките на ЕС за Газа

Израел разкритикува решението на Европейския съюз да преразгледа споразумението за сътрудничество между евроблока и еврейската държава заради нейната засилена офанзива в Ивицата Газа, предаде Франс прес. "Изцяло отхвърляме посоката, възприета в изявлението, която отразява пълно неразбиране на сложната реалност, пред която е изправен Израел", написа в..

публикувано на 21.05.25 в 03:51

Доналд Тръмп обяви система за отбрана "Златен купол"

Американският президент Доналд Тръмп обяви планове за изграждане на система за противоракетна отбрана, наречена "Златен купол", предаде Франс прес. В Белия дом Тръмп заяви, че вече е избран проект на системата, която ще защитава Съединените щати дори от ракети, изстреляни от космоса. Очаква се тя да заработи преди края на мандата на Тръмп.  "Имам..

публикувано на 21.05.25 в 03:46

В Кипър започва изграждането на жилища по социален проект

В Кипър официално започва първият етап от правителствения план за изграждане на жилища с достъпен наем за нуждаещи се семейства. Споразумение за изпълнението му подписват днес Кипърската организация за развитие на земята и община Лимасол. Строителството на първия в страната комплекс от достъпни жилища под наем стартира след близо три години..

публикувано на 21.05.25 в 03:43

"Таймс": САЩ искат от Великобритания да увеличи рязко разходите си за отбрана

Администрацията на Доналд Тръмп иска Великобритания да увеличи разходите си за отбрана с десетки милиарди паунда, за да даде пример на Европа, пише „Таймс“, цитирайки източници от Пентагона. Ръководителите на Пентагона са казали на британските си колеги, че президентът на САЩ би бил „по-щастлив“, ако Обединеното кралство увеличи бюджета си за отбрана,..

публикувано на 21.05.25 в 03:31

Британските паспорти може да не работят за електронните портали по летищата в ЕС през лятото

Има съмнения дали притежателите на британски паспорти ще могат да използват електронни портали по летищата в ЕС това лято, съобщи Би Би Си. Това беше една от договореностите в обявеното в понеделник споразумение за "рестартиране" на Брекзит. Представител на Европейската комисия заяви пред Би Би Си, че гражданите на Обединеното кралство няма да имат..

публикувано на 21.05.25 в 02:56

Еднакъв интерес се регистрира сред чужденци и родни туристи към СПА хотелите по Черноморието

Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..

публикувано на 20.05.25 в 22:15

Затвориха училища в Атина заради потвърден случай на вирусен менингит

Няколко училища в Атина бяха затворени заради потвърден случай на вирусен менингит на 18-годишен ученик. По препоръка на лекарите -  общинските власти в Атина затвориха пет училища и децата ще се обучават дистанционно.  Засега мярката е за два дни, докато се установи дали има още заразени ученици след потвърдения случай на вирусен менингит...

публикувано на 20.05.25 в 21:48