Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрея Дяксова завърши 17-а в дългата дистанция на европейското по ски ориентиране

Андрея Дяксова
Снимка: БФ Ориентиране

Андрея Дяксова завърши на 17-о място в дългата дистанция на европейското първенство по ски ориентиране за мъже и жени в Посио (Финландия).  Българката  премина дистанцията от 19.2 километра за 1:38:12 час, като остана на 14:10 минути от новата европейска шампионка Магдалена Олсон (Швеция).  

Другите двама родни представители на шампионата Станимир Беломъжев и Антония Григорова не финишираха. Беломъжев даде второ време, но не му отчете видимата контролна точка. 

Това е контролната точка (15та), която не ми е отчела ел. система днес на дългата дистанция на Европейското първенство. Да добавя само, че на тази точка има смяна на карта и като ерудиран състезател с повече от 20 години опит знам, че винаги първо трябва да чекираш точката и след това каквото и да е действие.
За жалост резултата ми е 2 място, но журито не прие нашата контестация. На GPS проследяването много ясно се вижда как идвам към контролната точка, намалям (да добавя, че протягам ръка към станцията за да я чекирам), след това взимам нова карта и ускорявам за следващата контролна точка.
"Това беше едно от най-тактическите и най-изтощителни състезания за мен като цяло. Жалко, че с лека ръка се пренебрегва толкова много часове тренировки и лишения на семейството ми от моето присъствие за ситуация, от която аз абсолютно нищо не съм спечелил и считам, че нито един състезател не съм ощетил", написа след състезанието Беломъжев в социалните мрежи.



Антония Григорова пък счупи и двете си ски, което ѝ попречи да завърши.

Това беше и последното състезание от европейския шампионат, който е и част от финалния кръг за еветовната купа по ски ориентиране.


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПАОК с Кирил Десподов не остави шансове на Йънг Бойс

Капитанът на българския национален отбор Кирил Десподов бе титуляр при победата на ПАОК с 4:0 над Йънг Бойс в мач от четвъртия кръг на Лига Европа.  Десподов бе заменен след малко повече от час игра. Всички попадения за тима от Солун паднаха след почивката, когато се разписаха Алесандро Бианко, Йоргос Якумакис, Йоанис Константелиас и Баба. Йънг Бойс..

публикувано на 07.11.25 в 06:45
Ференцварош - Лудогорец

Невзрачното представяне на Лудогорец продължи със загуба от Ференцварош

Футболният ни шампион Лудогорец продължи с невзрачното си представяне, както в нашето първенство, така и в Лига Европа. Разградчани допуснаха поредна загуба във втория по сила евротурнир, този с път с 1:3 като гости на Ференцварош. Така Лудогорец остава в долната част на класирането с 3 точки. Играта на българския шампион изобилстваше от грешки, някои от..

публикувано на 06.11.25 в 23:53
АЕК Ларнака - Абърдийн

Абърдийн с Димитър Митов на вратата с първа точка в Лигата на конференциите

Абърдийн спечели първа точка в Лигата на конференциите, след като завърши 0:0 при гостуването си на АЕК Ларнака в мач от 3-ия кръг. Българският национал Димитър Митов бе титуляр на вратата на шотландците. Двубоят бе двуостър, но и двата тима направиха пропуски пред противниковите врати. Митов направи ключови спасявания за Абърдийн през втората част...

публикувано на 06.11.25 в 23:00
Лаура Траатс

Наша олимпийска шампионка започва работа в Кувейт

Олимпийската шампионка с ансамбъла на България от Токио 2020 Лаура Траатс поема поста старши треньор на националния отбор по художествена гимнастика на Кувейт, съобщава arabtimesonline.com. Българката е парафирала контракта си в края на месец октомври с федерацията по гимнастика на Кувейт след оставката на бившата треньорка Ирина Ковалчук от Украйна...

публикувано на 06.11.25 в 22:04
Пари Сен Жермен има четирима представители сред номинираните

ФИФА публикува списъка си с номинирани за наградата "Играч на годината"

Международната федерация на футболните асоциации (ФИФА) публикува списъка си с номинирани за наградата „Играч на годината“ за 2025 г. Номинирани са 11 футболисти: Усман Дембеле, Ашраф Хакими, Нуно Мендеш и Витиня (Пари Сен Жермен, Франция), Хари Кейн (Байерн Мюнхен, Германия), Килиан Мбапе (Реал Мадрид, Испания), Коул Палмър (Челси, Англия), Педри,..

публикувано на 06.11.25 в 20:23
Александър Николов

Александър Николов обявен за най-полезен играч в италианската Суперлига за октомври

Българският волейболист Александър Николов бе избран за най-полезен играч в италианската Суперлига за месец октомври, похвалиха се от клуба му Кучине Лубе Чивитанова. Николов, който бе реализатор номер 1 на Световното първенство във Филипините, продължи страхотната си форма, като отбеляза 96 точки в първите четири мача на тима си - 80 точки през..

публикувано на 06.11.25 в 19:11
Красимир Инински (вдясно)

България има реален шанс да приеме европейското първенство по бокс догодина

България има реален шанс да бъде домакин на Европейското първенство по бокс за мъже и жени през 2026 година. Това разкри президентът на Българска федерация бокс Красимир Инински.  "През годините нашата федерация се доказа като отличен организатор. С екипа ни успяхме да проведем редица големи шампионати, включително европейско за жени, за мъже и жени до..

публикувано на 06.11.25 в 18:04