Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да има обективни критерии, по които да се класират кандидатите за нов ВСС"

Адв. Петър Славов за казуса с МЕЧ: Може да се окаже, че сме на прага на нова парламентарна криза

"Има крещяща потребност от промени в Изборния кодекс"

| Интервю
Петър Славов
Снимка: Таня Милушева

"Може да се окаже, че сме на прага на нова парламентарна криза, която тепърва да се разгръща и да набира скорост"
Това заяви пред БНР адв. Петър Славов, след като стана ясно, че парламентарната група на "Морал, Единство, Чест" (МЕЧ) ще преустанови съществуването си. 
Председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил Борисов Славов е освободен, след като сам подаде оставка, с което останалите народни представители стават независими, а лидерът на партията Радостин Василев вече няма да е заместник-председател на парламента.

Радостин Василев заплаши, че ще блокира работата на НС, ако председателят на НС не промени решението си, с което разпуска парламентарната им група.

Има няколко възможни изхода от ситуацията, разясни адв. Славов в предаването "Преди всички". 

"До голяма степен те минават преди всичко през диалог, а не през поставяне на ултиматуми и разправии.

Могат на Председателски съвет да обсъдят това, което Киселова обяви. То дори не е решение.

Биха могли да мислят и за прецизиране в правилника на тези хипотези.

Всичко опира до политическа воля. Тогава ще си проличи какви са били мотивите всичко това да се случи".

Има крещяща потребност от промени в Изборния кодекс, посочи още адв. Славов. 

"Добрата новина, говорейки за Изборния кодекс, е, че наистина започна дейността на работната група през миналата седмица. Имаше доста голям интерес и желание за конструктивна работа".

Славов се надява да бъде изготвен законопроект, който "дава допълнителни гаранции за честността на вота, за начина на отчитане на гласуването, връщане към една нормална изборна процедура, за да не стигаме до поредни оспорвания на изборите". 

Лошата новина според Славов е, че "и там ще има тежки обструкции от дежурните опоркаджии".

Той смята, че е добре да се даде възможност на българските граждани сами да преценят дали гласуването да се извършва с машина или на хартия.

"Да се възстанови машинното гласуване във вида, в който съществуваше през 2021 година - с контролната разписка, машинното броене и т.н."

Той коментира избора и на нов Висш съдебен съвет.

"Депутатите сами приеха в началото на годината 6-месечен срок, в който трябва да се случи този избор и от парламентарната квота, и от съдебната власт.

Трябва да има обективни критерии, по които да се класират кандидатите".

Адв. Славов се надява това да даде възможност за информиран избор и решение на НС.

"Иначе остава подозрението за политическия пазарлък, който вече сме виждали през 2017 – та. Видяхме и последиците от това".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Георгиев

Правосъдният министър свиква Пленума на ВСС следващия четвъртък

Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че свиква следващия четвъртък Пленума на Висшия съдебен съвет. На заседанието ще бъде включена точката за предложението за тълкуване от Народното събрание на спорните текстове от Закона за съдебната власт свързани с мандатите на изпълняващите функциите главен прокурор и председателите на..

публикувано на 08.10.25 в 13:21
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в НС -  8 октомври 2025 г.

Коментари в НС за кризисната ситуация с боклука в столицата

На петия ден от началото на кризата с боклука в столичните райони "Красно село" и "Люлин", общинската фирма "Софекострой" се включи в сметоизвозването. Камиони на столичното предприятие за третиране на отпадъците продължават да извозват натрупания боклук, но общата картина в двата района показва препълнени контейнери.  Доброволци се включиха в..

публикувано на 08.10.25 в 13:13

Разработката на метало-органични рамки донесе Нобел за химия

Нобеловата награда за химия се присъжда на трима учени за разработките им на "метало-органични рамки", оповести Нобеловият комитет.  Чрез разработката на тези рамки лауреатите дават на химиците нови възможности за решаване на някои от предизвикателствата в нашия свят, се казва още в изявлението. Сусуму Китагава (Япония), Ричард Робсън..

публикувано на 08.10.25 в 13:10

До 7500 лева получават семействата, пострадали при наводненията

С решение на правителството на пострадалите от наводненията през последната седмица ще се отпуснат по 3 хиляди лева допълнителна помощ.  Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов обяви, че сумарно министерството ще изплаща по над 7 хиляди лева. "1914 лева са три пъти нивата на бедността, така, както се полага, знаете го..

публикувано на 08.10.25 в 13:01

До 8 г. затвор грозят учителя, обвинен за сексуално престъпление спрямо малолетна

Делото срещу 31-годишния учител по физическо възпитание, обвинен за сексуално престъпление спрямо малолетно момиче, влиза в съда.  От прокуратурата съобщиха, че обвинителният акт е внесен в Софийския районен съд и предстои насрочване на разпоредително заседание по делото.  Учителят по физическо, обвинен в сексуално посегателство, остава в ареста..

публикувано на 08.10.25 в 12:56
Елисавета Белобрадова

Елисавета Белобрадова: Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме!

"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и "Красно село". Вчера тя натовари чували с отпадъци  в личния си автомобил, за да ги извози до място, където има регулярно сметосъбиране. Белобрадова е сред доброволците, които се организират, за..

публикувано на 08.10.25 в 12:55

"Хамас" иска гаранции за окончателно прекратяване на войната

Ръководителят на делегацията на "Хамас" на преговорите в Египет за спиране на огъня в Ивицата Газа заяви, че радикалното палестинско движение иска американският президент Доналд Тръмп и посредниците в преговорите да предоставят гаранции за окончателно спиране на войната. Халил ал Хая е уверил, че "Хамас" е готов да води "сериозни и отговорни..

публикувано на 08.10.25 в 12:54