Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Милен Михов: КТ се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги

"Да се потърсят правни механизми, които да верифицират, потвърждават или отхвърлят ректорските заповеди"

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Кодексът на труда (КТ) се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги, които изразяват становище и критикуват едно или друго ръководство на ВУЗ. Така законът се използва в специфична среда, каквато е академичната общност, каза доц. Милен Михов, председател на Сдружение "Академична етика и реформи в образованието", в интервю пред БНР.

Той посочи, че се използва за дисциплинарни уволнения и от това правоприлагане са пострадали трима академични преподаватели, които, бивайки уволнени, губят и академичния си статут.

"Апелираме към законодателни промени, които да осигурят защита на академичния състав от подобно прилагане на КТ вместо Закона за висшето образование. Става въпрос за реални проблеми с управлението на университетите, а също и за един голям бич – плагиатството", каза доц. Милен Михов. 

Той обясни, че уволнението на университетски преподавател означава, че за да заема нова академична длъжност, той трябва да участва в нов конкурс с нови публикации и с нови академични достижения.

"Това насажда един страх в преподавателите, че могат да бъдат изхвърлени на улицата и да загубят академичния си статут, затова мълчат и изпълняват нарежданията на ректора", коментира доц. Михов.

Той призна, че в последните години "трудно се борим срещу плагиатството":

"Когато попаднеш на своя началник, трябва да се замислиш дали да се бориш срещу кражбата на интелектуална собственост, или да си замълчиш". 

И даде за пример проф. Стойко Стойков, вече пенсионер: 

"От 2018 г. е сезирал комисията по Академична етика на МОН за доказано плагиатство и годината показва, че на практика не се предприемат действия. Плагиатството, облечено в академична тога и ректорска власт, на практика е недосегаемо". 

Доц. Михов заяви, че от Сдружение "Академична етика и реформи в образованието" предлагат промени в Закона за висшето образование:

"Да се потърсят правни механизми, които да верифицират и потвърждават или отхвърлят ректорските заповеди. Най-добре е да има независима институция към МОН - Комисията по академична етика".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втора поредна нощ Русия атакува град Харков

Русия атакува град Харков, в североизточна Украйна, за втора поредна нощ. Освен Харковска област, на атака тази нощ бяха подложени и Сумска, Черниговска и Киевска област. По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" на руския си колега Владимир Путин заради преговорите за прекратяване на огъня в Украйна. Двама души са..

публикувано на 31.03.25 в 12:22

За 24 години швейцарското правило за пенсиите е прилагано 14 пъти

За 24 години от съществуването на така нареченото "швейцарско правило" за ежегодното осъвременяване на пенсиите, то е прилагано 14 пъти. В останалите 10 години пенсиите или не са увеличавани изобщо, или е избиран друг подход за нарастване.  По данни на Националния осигурителен институт, най-високият процент на осъвременяване по швейцарското..

публикувано на 31.03.25 в 12:00

БАК с протестна декларация до премиера и министъра на енергетиката

Българската аграрна камара, в която членуват 13 браншови организации в земеделието, изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. Земеделците в цялата страна са готови на ефективни протести, защото нямат вода за напояване, обясни..

публикувано на 31.03.25 в 11:45

Гърците чакат великденски намаления в магазините

Гърците се въздържат от покупки за празниците до началото на намаленията. Министерството на развитието се споразумя със собственици на търговски вериги за намаление на цените на традиционните стоки за великденските празници. След седмица влиза в сила списък от стоки, които ще бъдат на по-ниски цени. "Великденската кошница" включва агнешко..

публикувано на 31.03.25 в 11:41

Алина Гъркова: Ролята на ЕС и международната общност е от решаващо значение за Централна Африка

Ролята на ЕС и международната общност продължава да е от решаващо значение за Централна Африка . Това обясни пред БНР Алина Гъркова, Euract. Бойци на групировката М23 и армията на Руанда окупираха конгоанския търговски център Гома след разпалване на продължаващия вече три десетилетия конфликт в региона. Това задълбочи хуманитарната криза.  В..

публикувано на 31.03.25 в 11:15

Къде е ЕС в битката за Африка?

Как и дали ЕС противодейства на нарастващото влияние на Китай, Русия, Турция и арабските държави в Африка? Двама германски експерти, участници в конференция на тази тема, организирана в София от фондация "Конрад Аденауер", правят свой прочит в предаването "Хоризонт до обед" на БНР. Влиянието на Русия в България е доста голямо. Русия..

публикувано на 31.03.25 в 11:15

Гешев и Невена Зартова дават показания по делото "Сулев"

Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова са сред свидетелите по делото срещу прокурора Константин Сулев, обвинен за длъжностно престъпление. Процесът бе спрян, но се върна в градския съд с решение на върховните магистрати, съобщи БТА. За четвъртък, когато е второто заседание по делото, е призована..

публикувано на 31.03.25 в 11:09