Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Милен Михов: КТ се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги

"Да се потърсят правни механизми, които да верифицират, потвърждават или отхвърлят ректорските заповеди"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Кодексът на труда (КТ) се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги, които изразяват становище и критикуват едно или друго ръководство на ВУЗ. Така законът се използва в специфична среда, каквато е академичната общност, каза доц. Милен Михов, председател на Сдружение "Академична етика и реформи в образованието", в интервю пред БНР.

Той посочи, че се използва за дисциплинарни уволнения и от това правоприлагане са пострадали трима академични преподаватели, които, бивайки уволнени, губят и академичния си статут.

"Апелираме към законодателни промени, които да осигурят защита на академичния състав от подобно прилагане на КТ вместо Закона за висшето образование. Става въпрос за реални проблеми с управлението на университетите, а също и за един голям бич – плагиатството", каза доц. Милен Михов. 

Той обясни, че уволнението на университетски преподавател означава, че за да заема нова академична длъжност, той трябва да участва в нов конкурс с нови публикации и с нови академични достижения.

"Това насажда един страх в преподавателите, че могат да бъдат изхвърлени на улицата и да загубят академичния си статут, затова мълчат и изпълняват нарежданията на ректора", коментира доц. Михов.

Той призна, че в последните години "трудно се борим срещу плагиатството":

"Когато попаднеш на своя началник, трябва да се замислиш дали да се бориш срещу кражбата на интелектуална собственост, или да си замълчиш". 

И даде за пример проф. Стойко Стойков, вече пенсионер: 

"От 2018 г. е сезирал комисията по Академична етика на МОН за доказано плагиатство и годината показва, че на практика не се предприемат действия. Плагиатството, облечено в академична тога и ректорска власт, на практика е недосегаемо". 

Доц. Михов заяви, че от Сдружение "Академична етика и реформи в образованието" предлагат промени в Закона за висшето образование:

"Да се потърсят правни механизми, които да верифицират и потвърждават или отхвърлят ректорските заповеди. Най-добре е да има независима институция към МОН - Комисията по академична етика".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният глава Румен Радев отличи с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди

Президентът: България цени важната роля на Оман за деескалацията в Близкия изток

България цени важната роля на Оман за деескалацията на напрежението и постигането на стабилност и траен мир в региона на Близкия изток - това заяви държавният глава Румен Радев. Той удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Оман, който е на посещение у нас.  Сайид Бадр бин Хамад Албусайди получи отличието в Гербовата зала..

публикувано на 04.07.25 в 15:46

20 ранени при катастрофа на автобус в Германия

20 души бяха ранени при катастрофа на автобус в Германия.  Превозното средство е пътувало от Копенхаген за Виена. 

публикувано на 04.07.25 в 15:37

Един задържан за хулигански действия по време на протеста в София

Един човек е арестуван от полицията заради хулигански действия по време на протеста в София.  Това съобщиха от СДВР.  Друг е бил отведен от екипите на МВР, но е освободен на място.  Служителят на МВР, който припадна, е откаран в болница и му е оказана медицинска помощ,  съобщиха от Спешна помощ пред БНР.  Протестът приключи с шествие до..

публикувано на 04.07.25 в 15:31

От следващата седмица: Два вида антибиотик ще са безплатни за децата до 7 години

От следващата седмица лекарите ще могат да изписват два вида антибиотика, които ще бъдат безплатни за децата до 7 години. Това стана ясно след заседанието на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата.  На него са одобрени двата лекарствени продукта, които ще влязат в списъка на заплащаните от Здравната каса медикаменти...

публикувано на 04.07.25 в 15:23

Атака срещу Киев с над 550 дрона и 11 ракети

Русия извърши тази нощ най-голямата си атака с дронове и ракети срещу Киев от началото на войната през февруари 2022 г. Столицата на Украйна бе атакувана с над 550 дрона и 11 ракети. Атаката бе извършена няколко часа, след като американският президент Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин. Поредна..

публикувано на 04.07.25 в 15:16
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

На 10 юли: Гласуват вот на недоверие против Фон дер Лайен

Вотът на недоверие срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е инициатива, на която евродепутатите имат право - това каза в отговор на журналистически въпрос говорителката на Комисията Паула Пиньо и отказа повече коментари.  Вотът е по инициатива на румънския евродепутат консерватор Георге Пиперя, която събра необходимия..

публикувано на 04.07.25 в 15:12

Расте броят на ранените след експлозиите на бензиностанция в Рим

35 са вече ранените при двете експлозии на бензиностанция в Рим.  Сред пострадалите са 18 полицаи и пожарникари, притекли се на помощ след първата експлозия.  Един пожарникар е в тежко състояние, както и мъжq спасен от пламъците на възпламенилия му се автомобил.  Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Двата взрива..

публикувано на 04.07.25 в 15:02