"Една блага вест, макар и в един по-материален вид, да съобщим - в годините, през които върви реставрация на Божи гроб в Йерусалим, много неща бяха възстановени, много неща бяха върнати към своя автентичен вид от различните векове, през които те се появяват на това свято място.
Италианският екип, който от 2022 година работи върху възстановяване на пода на Храма, си позволи да погледне малко по-дълбоко под тези кънтящи плочи, които покриват днес пространството на Божи гроб, и съобщиха това, че, достигайки до по-ранни пластове, включително до Желязната епоха, откриват различни артефакти и особено интересно е, че предримският период дава мястото като градина, в която са открити следи от маслинови и лозови насаждения, лампи, погребални обичаи, което напълно отговаря на това, което вече знаем - че Спасителят е положен в гроб, който се намира в градина и в този гроб още никой не е бил полаган. Това е гробницата на Йосиф Ариматейски, едно място, което е било каменоломна, изоставена, изчерпана, превърнала се в градина и, респективно - място за погребение на местни жители в Йерусалим, това разказа в "Нощен Хоризонт" доц. д-р Екатерина Дамянова, преподавател по Библейска археология и Библейска история в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" във връзка с днешния голям християнски празник - Благовещение.
Разбира се, археологията няма вече за цел да доказва, но винаги е много хубаво и приятно, когато видиш как вярата постепенно се уплътнява от редица доказателства и така ни предизвиква ние да разширим още повече нашия поглед, да задълбочим своята вяра, знаейки вече, стъпвайки все по-сигурно и по-сигурно в полета, които до този момент са били част от вярата, тъй като не са били достъпни чрез нашето познание.
Винаги има напред - ако ние спрем и ограничим себе си, духа си, може би ние ще се лишим от тези простори, духовни полета, в които може да встъпим и да пътуваме, подобно на Авраам, който идва в Светите земи. Той не ги е притежавал, няма нотариален акт, но той чрез вярата си ги притежава, по Божие обещание.
И нашето знание не унищожава вярата - много пъти някой противопоставя вярата на знанието, но ние трябва да помним разговора със самарянката, който има Спасителят, там именно се казва за поклонението в дух и истина, ние трябва да имаме своята вяра, но трябва да имаме и знание за тази вяра, каза още доц. Дамянова.
"Темата за светлината е много подходяща и за днешния празник на Благовещение, тъй като непрекъснато виждаме тези събития, особено проявата на Божията милост в света - чрез чудесата, много пъти е съпроводено със светлина - Таворската светлина на Преображение, или светлината на ангела, който благовести за Христовото възкресение, никое човешко същество не може да понесе блясъка, или тази светлина, чудото, което се е случило, но чудо, което ние преживяваме като факт.
И Благовещение - да кажем добрата вест, или началото на изпълнението на това обещание за изпращане на Месия, за идването на Христос и за осъществяването на всички пророчества - през цялото време светлината движи тези пророци, вестители, ангелите, които се явяват в светлина - винаги ги свързваме с блясък, с някаква теофания, с някакви по-особени характеристики от това, което в ежедневието виждаме около нас. Така че светлината е наистина това, което трябва да пазим и да не допускаме тъмнината да ни превземе. Защото, знаем - "светлината в мрака свети и мракът я не обзема".
"Отивайки, срещайки се с християни, с Йерусалимския патриарх, с духовници, виждаме, че те се радваха искрено, те са достъпни и сърдечно разположени към всеки един непознат и те ни посрещат с радостта за благословението, което ние им носим на тях. Ти отиваш да се благословиш в Светите земи, да се видиш с тези хора, митрополити на Назарет, а те ти благодарят за това, че си отишъл там.
С времето разбрах колко е важно, ти да осъзнаеш, че ти си отишъл там, за да подкрепиш своите си - християните, не само да молиш за близки хора, или само за екскурзията, а че това е радост, свързана с вярата, с Бога, допълни още доц. Дамянова.
Ще чуете още интересни факти за Света Богородица, за ангелите и за архангелите, за Благовещение в иконографията, за поклонническите пътувания из Светите земи (такова заминаване предстои в Светлата седмица - на 22 април).
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Участниците в Лондонската среща на върха за Украйна в сряда ще обсъдят предложението на Съединените щати полуостров Крим да бъде признат за руска територия, за да се ускори замразяването на фронтовите линии и евентуалното мирно споразумение между Москва и Киев, съобщи във вторник "Вашингтон пост". Американското издание съобщава, че идеята е..
Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..
МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..
Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..
Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..
Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...