Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горски пожари взеха жертви в Южна Корея

Хеликоптер, участвал в потушаването на пожар, се е разбил. 73-годишният пилот е загинал на място.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

18 души са загинали при поредица горски пожари в югоизточните райони на Южна Корея. Властите определиха щетите като безпрецедентни.

Пламналите няколко огнища от края на миналата седмица опустошиха хиляди хектари и изпепелиха древен будистки храм. Сухото време и силните ветрове затрудняват работата на огнеборците, отбелязва AФП.

Повече от 6700 пожарникари са изпратени да се борят със стихията, засегнала обширни райони в провинция Кьонсан. В усилията за потушаване на пламъците участват също над 140 хеликоптера. Тази сутрин беше съобщено за инцидент с хеликоптер, който се е разбил. Пилотът е загинал.

Тези пожари причиниха безпрецедентни щети, заяви изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су. 

За справяне с бедствието беше обявена пълна национална мобилизация. Нивото на тревога за пожари беше повишено до най-високата степен.

Изпепелени са повече от 200 постройки - къщи и производствени сгради. Изгорели са също 17 000 хектара гори. Заради пожарите са евакуирани над 27 хиляди души.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На осъдени за сексуално престъпление ще бъде отказано правото да останат във Великобритания

Британското правителство обяви, че на търсещи убежище ще бъде отказано правото да останат в Обединеното кралство, ако са осъдени за сексуални престъпления. На терористи, военнопрестъпници и всякакви други престъпници, чиито престъпления се наказват с една или повече години затвор, вече може да бъде отказано убежище съгласно Конвенцията за..

публикувано на 29.04.25 в 20:38
Наталия Киселова

Киселова: България трябва да има стабилно правителство, което да отстоява националния интерес

Променената международна обстановка изисква България да има стабилно правителство. Това заяви председателят на Народното Наталия Киселова на среща на министрите от БСП с градския актив на партията в София: "В момента  сме свидетели на коренна промяна в международната обстановка - формирани два блока, не желаят да воюват, а желаят да търгуват...

публикувано на 29.04.25 в 20:36
Известният в Дупнишко  Аракчийски мост от 14-15 в. бе разрушен от порои през 2010 г. Оттогава Общината не успява да намери средства, за възстановяването му.

Дупничани искат възстановяване и реставрация на Аракчийския мост

Община Дупница ще инициира възстановяването и реставрирането на известния в района Аракчийски мост като архитектурен и исторически паметник. Част от него беше съборена от пороите през декември 2010 година и оттогава не се прави нищо за неговото възстановяване. Проблемът беше поставен и в пленарната зала на Народното събрание като питане от..

публикувано на 29.04.25 в 20:02

Община Монтана помага с техника на пострадалите от наводнението в Лехчево и Кобиляк

Община Монтана изпраща техника в помощ на пострадалата от наводнението в събота община Бойчиновци. Хората в наводнените села в Монтанско имат нужда от помощ Описват щетите от наводненията в Монтанско и Врачанско, доброволци помагат на пострадалите От Монтана изпращат водоноска и екип, за да се включат в почистването на калните наноси в..

публикувано на 29.04.25 в 19:37
Външният министър на България Георг Георгиев (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - архивна снимка

Външният министър Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Рубио

В телефонен разговор с американския държавен секретар Марко Рубио, външният ни министър Георг Георгиев е отбелязал, че САЩ са наш ключов стратегически партньор и съюзник в НАТО, с когото ще продължим да работим съвместно за постигане на общите ни цели - енергийна сигурност, отбранителни възможности и инвестиции“, съобщиха от външното ни министерство...

публикувано на 29.04.25 в 19:18
 Желязко Гагов

Кметът на Панагюрище за честването на 149 години от избухването на Априлското въстание

България отбелязва 149 години от избухването на Априлското въстание. В нашата история, то се определя като връх на националноосвободителното движение и стремежът за независимост. Историческа възстановка „Мъжество и саможертва – Панагюрище 1876“ Над 200 души участваха в "Мъжество и саможертва" в Панагюрище На 20 април 1876 година,..

публикувано на 29.04.25 в 19:15

Сривът на тока в Испания засегна и комуникациите в Гренландия

Възстановени са телекомуникационните услуги в отдалечени общности в Гренландия, които бяха откъснати от ключов сателитен достъп заради масивно прекъсване на електрозахранването в далечна Испания, съобщиха от телекомуникационната група на арктическия остров. Испания, Португалия и част от Франция останаха без ток От Tusass, собственост на..

публикувано на 29.04.25 в 19:04