Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищен директор: Децата ще свикнат с технология, която ще влияе на целия им живот

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

Александър Ангелов: Вече няма нужда да задаваш съдържание. Ролята на учителя е да дава реални задачи

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект.

Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес.

"Понякога и за домашни помага. Много помага в някои ситуации."

"Използвам го ежедневно. За някоя презентация – да ми редуцира дадена информация, което е много полезно. Наскоро излезе български ИИ. Него повече използвам за български неща."

Наличието и на кабинет ще помогне на Зулфие, Васил и Виктор да програмират, да правят игри с учебна цел, да се занимават и с роботи. Миналата година са правили проекти по физика, за да видят "как нещата работят нагледно".

"Живеем в такива времена, че стига да знаеш какъв въпрос да му зададеш правилно, може да ти даде много важна и ценна информация."

"Може да се каже, че е мързелива работа, но в същото време е и улеснение. Живеем в 21. век и можем да се усъвършенстваме с този изкуствен интелект. Наистина, той не е в голяма полза за нас, защото ни прави малко мързеливи, но ни обогатява умствено, а и ни учи как да работим с по-сложни приложения."

Директорът на училище "Цар Симеон Велики" Мария Иванова акцентира върху съвременната образователна среда.

"Ние сме едни от първите. Вълната е такава в момента, че предстои и в много други училища."

Според директора това е начинът децата да свикнат с технология, която ще оказва влияние на тяхното кариерно развитие, и то през целия им живот.

"Това е отговор на нуждите на новото поколение. Всяко училище, което отговаря на реалността в момента, е добре да има такъв кабинет, за да могат учениците да бъдат в досег с най-модерните технологии. Трябва да се използва разумно, за помощ, в полза на обучението."

"Частните училища са по-прагматични", отчита Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение. Организацията, която той ръководи, изгражда стотици такива кабинети с държавни и общински училища.

"Училищните екипи, които бързо са се подготвили и са разбрали истинската функция на тези пространства, наистина могат да направят чудеса. Други такива – може би над 50%, някои експерти казват 80-90%, тепърва ще прохождат", смята той.

Проблемът не е в това, че кабинетите по изкуствен интелект се появяват по-лесно в частното и по-трудно в държавното образование, а колко подготвени хора има, изтъква Ангелов.

"Учениците задават един и същи въпрос – защо учим това? Докато учениците задават този въпрос, трябва да се търси по-добър отговор. Вече няма нужда да задаваш съдържание, съдържанието го има – онлайн, в ИИ, в учебника. Ролята на учителя е да даде реална задача, така че учениците да се почувстват успешни и умни."

Все още няма достатъчно учители, които да знаят как да преподават ИИ, твърди Александър Ангелов, който е и член на комисията за иновативни училища към МОН и е част от Асоциацията на софтуерните компании.

В момента се разработва и патентова национален модел, който пилотно ще се приложи в 30 лаборатории в Община Бургас.

"В момента са под 10 в държавата. Смятам, че ще завършим 2025 г. с поне 100 лаборатории за ИИ в български училища."

Това, че ИИ не е само техника, а и хора, го е осъзнал министърът на образованието Красимир Вълчев, който се надява изгражданите към училищата СТЕМ центрове да привлекат и знаещи учители.

"Дали СТЕМ центровете ще бъдат ефективни, зависи от това дали ще имаме подготвени специалисти – външни или учителите. Сама по себе си една стая за ИИ не е толкова техника, колкото специалист да разкаже на децата и след това да започне да ги обучава. Не е толкова стаята, колкото човекът."

Учениците Виктор, Зулфие и Васил са убедени, че ИИ няма да замени учителите.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Десислава Калчева

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44
Ю Хуа

Ю Хуа, един от най-четените китайски автори, е за първи път в България

Ю Хуа  е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България,  благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..

публикувано на 24.04.25 в 12:28

Д-р Аксел Бергер: Трябва да укрепим Европейския съюз

На 6-ти май се очаква да встъпи в длъжност новото германско правителство . Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите сключиха коалиционен договор, който трябва да получи одобрението на трите партии. Още 10 дни имат близо 360 хиляди партийни членове на социалдемократическата партия да гласуват "за" или "против" влизането във властта, но този..

публикувано на 24.04.25 в 10:57
Снежина Петрова и Георги Няголов

Какво общо имат футболът, хип-хопът и татуировките с Шекспир?

В Нов български университет се провежда "Следата "Шекспир". Вдъхновяващият фестивал, който ще продължи до 26 април, включва студентски театрални постановки, академични лекции, дискусии, турове "Ескейп Хамлет". НБУ завибрира, резонира по темата "Шекспир" , разказа пред БНР гл. ас. Георги Няголов, преподавател по английска литература и..

публикувано на 24.04.25 в 10:22
Плаж на остров Крит

Адвокат в Гърция: Българите основно търсят правна помощ за купуване на имоти

През последните години десетки родопчани закупиха имоти в северна Гърция , други са в процедура на подобна сделка, трети искат да вложат парите си на Бяло море. Често пъти препъникамък се явяват различията в законодателството и някои юридически специфики в Гърция, за които ние българите не сме добре запознати. По-малко българи са резервирали..

публикувано на 23.04.25 в 16:10

Финансовите измами стават все по-сложни. Как да се предпазим от тях?

Ново проучване на Активни потребители констатира, че финансовите измами стават все по-сложни и все по-често жертвите им предават парите си по собствено желание , без хакерство или някакъв вид принуда, затова от асоциацията определят петте най-популярни трика, които използват измамниците, за да получат нашите пари. Как да се предпазим от тях?..

публикувано на 23.04.25 в 15:16

Салонът на изкуствата се завръща с мащабни експозиции и богата детска програма

Тази вечер след близо 10-годишно прекъсване Салонът на изкуствата се завръща с мащабни експозиции, литературни събития, театрални спектакли и детска програма. Фестивалът ще бъде открит тържествено с процесия. "Ние много се гордеем с тази детска програма ", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" изпълнителният директор на НДК Андрияна..

публикувано на 23.04.25 в 13:19