Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Възраждане" получиха подписи от "Величие" за вота на недоверие, преговарят и с МЕЧ

Костадин Костадинов
Снимка: БГНЕС

От партия "Възраждане" обявиха, че вече са получили подписи от депутатите от "Величие" и преговарят с депутати от МЕЧ, за да внесат още днес първия вот на недоверие към правителството.

Заедно трите формации разполага с 54 гласа. От ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало" обявиха, че очакват този вот да е неуспешен.

Вотът на недоверие към правителството "Желязков" е обречен, но въпреки това ще бъде внесен. Това стана ясно от думите на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.

"Вотът е обречен, ясно е това нещо. В случая чисто математически няма как да мине, само, че това, че няма как да мине не означава, че ние не трябва да казваме нашите доводи и нашите аргументи", коментира той.

Костадинов не очаква подкрепа от ПП-ДБ. Затова не са ги и търсили.

""Продължаваме промяната" и "Демократична България" са петото колело на каруцата на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН. Това са едно голямо евроатлантическо мнозинство, което когато стане въпрос за разграбване и унищожаване на българската държава нямат проблем да гласуват заедно. Ние не сме и очаквали от ПП-ДБ да подкрепят вота, даже не сме ги и търсили да ни се подпишат , защото в крайна сметка вотът се внася от опозицията. Те не са опозиция. Половината от тяхната група гласува за бюджета.

От ПП и ДБ потвърдиха единодушно, че не биха подкрепили вот на недоверие, иницииран от "Възраждане".

"Не, няма да подкрепим такъв вот на недоверие за външната политика, защото е ясно Възраждане къде стоят в международен аспект, заяви съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов. 

Позицията на ДБ е, че до приемането на страната в еврозоната няма да внасят вотове на недоверие.

"Ние сме заявили нашата политическа позиция, че трябва да работим с всички възможни сили а това България да стане член на еврозоната. Това е последното усилие за пълноправното ни членство в Европейския съюз.

Така че да, добре да има редовна власт, за да може този външнополитически приоритет да бъде реализиран. И до приемането ни в еврозоната няма да подкрепяме вотове на недоверие. Имаме нагласа да не дестабилизираме страната", заключи Атанасов. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен започва асфалтирането на пътищата в квартал "Речица"

В началото на месец декември ще започне асфалтирането на главните пътни артерии в сливенския квартал "Речица". Това обяви кметът Стефан Радев и съобщи, че вече тече подготовката за полагането на настилката. Община Сливен вече има разрешение за строеж за възстановяване на всички улици и тротоари в "Речица", обяви пред медиите кметът..

публикувано на 17.11.25 в 01:23
Мигранти пристигат във Великобритания

Британското правителство ще обяви сериозни реформи в политиката за убещиже

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд ще обяви днес планове за сериозна реформа на политиката за предоставяне на убежище. Подробности от тези планове обаче вече изтичат в медиите, като вестник "Таймс" съобщава, че тя ще заплаши с визова забрана в стил "Доналд Тръмп" три африкански държави, ако не започнат да приемат обратно повече..

публикувано на 17.11.25 в 01:02

Продължава санирането на сгради в Ямбол по европейски програми

Продължава санирането на  многофамилни жилищни сгради в Ямбол със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост.    Очаква се одобрените и по втория етап на програмата за саниране да получат 100 процента безвъзмездна финансова помощ, а не 80 на сто.    Общо 11 многофамилни жилищни сгради се обновяват в Ямбол, като девет от тях..

публикувано на 17.11.25 в 00:46

Наркотрафикант от Еквадор беше арестуван в Испания

Полицията в Испания арестува най-търсения наркотрафикант в Еквадор. Уилмър Джовани Чавария, известен като Пипо, е бил задържан в Малага.  Обявен за издирване с червена бюлетина от Интерпол, Чавария е бил арестуван при пристигането си на летището в Коста дел Сол от Мароко. Мъжът е сочен за лидер на могъщата престъпна банда "Вълците" в Еквадор и е..

публикувано на 17.11.25 в 00:12
Георги Георгиев, БОЕЦ

БОЕЦ: Активист на ДПС - "Ново Начало" е бил заловен с наркотици в Добрич през 2024 година

Гражданско движение "БОЕЦ" твърди, че активист на ДПС- Ново Начало е бил  заловен с голямо количество наркотици в Добрич през октомври миналата година. Случаят е бил покрит след намесата на общинския председател на партията, твърдят от сдружението.  Неговият председател Георги Георгиев разказва в продължение на 15 минути в профила на БОЕЦ във..

публикувано на 16.11.25 в 22:05
Агия Напа е първата туристическа дестинация в Кипър, въведела достъпен дигитален екскурзовод с изкуствен интелект

Асистент с изкуствен интелект ще помага на туристите в Кипър

Първият в Кипър интелигентен дигитален асистент с изкуствен интелект /AI Chat Bot/ ще помага на туристите, като им предлага надеждна информация в реално време. Стартирането му е пример за цифровата трансформация, модернизация и иновации в туризма на острова, посочиха от Туристическия борд на област Фамагуста. Известният курортен район на Агия..

публикувано на 16.11.25 в 20:46
Село Лехчево след пороя на 27 април.

Община Бойчиновци възстановява две улици, разрушени от пролетните наводнения

Община Бойчиновци възстановява две улици, разрушени от наводненията тази пролет. Към 2 млн. лева отпусна Комисията по бедствия и аварии за улици в селата Лехчево и Кобиляк. Към  момента това са единствените одобрени проекти за финансиране от комисията за област Монтана В края на април пороен дъжд наводни 50-тина къщи в бойчиновските села..

публикувано на 16.11.25 в 20:43