Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: Още проекти по ПВУ вероятно ще отпаднат

4 млрд. лв. за ББР - бомба със закъснител

| Интервю
Петър Ганев
Снимка: Борислава Борисова
Чуй новината! Чуй новината:

"Това е първият пакет, който отпада. С огромна доза сигурност - ще отпаднат още проекти". Това прогнозира пред БНР Петър Ганев - старши икономист в Института за пазарна икономика, относно Плана за възстановяване и устойчивост. 
"Най-вероятно чисто административният и технически подход в администрацията е да има група проекти, които отпадат на секундата. Може би доста голяма група проекти, които са в сивата зона - ако не се задействат до няколко седмици и не се покаже готовност да се изпълнят в кратки срокове, те също ще отпаднат и най-вероятно са за по-голяма сума от това, което чухме. Ние чухме първия пакет за 1 млрд., който е с проекти, които със сигурност няма как да се случат. Вероятно има още по-голям пакет за по-голяма сума, може да е два пъти на тази сума, които са под много голям риск и нищо чудно в следващите месеци да чуем, че и други проекти ще бъдат официално извадени", посочи той. 
Наистина много закъсняхме с изпълнението на ПВУ, каза със съжаление Ганев и обясни: 

"Някои от реформите като че ли получават вече и по-малка политическа подкрепа, нежелание да бъдат приети, а и политиците като че ли показват, че вече е толкова голям българският бюджет, особено в новия му вид, който беше гласуван, и с по-големия дълг, който се поема, че някои средства могат да бъдат жертвани, ако са твърде нежелани реформите, които трябва да се гласуват", обясни той. 

Според него всички проекти в ПВУ са важни. По думите му обаче може да се стигне до неизпълнение заради липса на адекватни действия от администрацията, както и заради политическата нестабилност, която е в основата на много бавното приемане на ПВУ. 
Ако общини или други институции окажат по-голям натиск за един или друг проект, той няма да бъде върнат в Плана, но потенциално при по-голям натиск може да се поискат пари от бюджета за следващата или по-следващата година, подчерта икономистът в предаването "Преди всички". 

Моделът, по който писахме ПВУ, беше по-скоро с нови идеи, изтъкна той и даде пример с други страни, които са успели да вкарат в плановете си идеи и политики, които те вече имат. 

"Нашият подход беше - да напишем допълнителни неща. Написаха се допълнителни политики и инвестиции, които ако парите ги няма, просто няма да се случат".

Ако даден проект падне върху бюджета, той ще окаже допълнителен натиск, предупреди Петър Ганев. 

Според него още по-голямо предизвикателство ще е бюджетът за 2026 г. Всички политики, които натовариха разходите през тази година, ще са в сила и следващата - натискът ще продължава да бъде голям, посочи той. По думите му затова в средносрочната рамка се говори за вдигане на осигуровки:

"Фискалната дупка се отваря и опасността да се вдигат осигуровки, за да връзваме бюджета на 3% или по-малко дефицит, ако няма насрещни мерки в разходната част, е много голяма. Това виждаме и във фискално-структурния план, който залага покачване на дълга до 2038 г. в добрия сценарий 45% от БВП, а в лошия - 55%. Проблемът с бюджета не е малък". 

Икономистът коментира и намеренията на правителството да налее в ББР 4 млрд. лв., други 2,5 млрд. в Енергийния холдинг, както и за други държавни дружества. За него това е бомба със закъснител:
 
"Това е начин да се избегне твърде прекомерното вдигане на дефицита, като през капиталова инжекция към държавни дружества се осигурят средства за инвестиции в най-различни сфери. Средства за инвестиции на ръчно управление през държавната банка, които всички ние ще трябва да връщаме, защото това ще е публичен дълг - бомба със закъснител. Ще отнеме време да видим тези средства за какво ще се насочат, дали ще бъдат управлявани правилно, дали ще бъдат върнати и до кой ще стигнат".

По думите му прозрачността за обществото е доста по-малка, когато тези средства не са от бюджета

Според Петър Ганев темата за държавните магазини в пощите до голяма степен е димка:

"Темата за държавните магазини отне по-голяма енергия и повече обсъждане отколкото 4-те милиарда в ББР. Може да се стигне до отварянето на няколко магазина, колкото политиците да се снимат и да кажат, че са ги отворили, но това няма да има никакъв ефект на този пазар, който е огромен. Не можеш да промениш този пазар с няколко малки магазина, които продават изключително ограничен кръг от стоки". 

Цялото интервю на Диана Дончева с Петър Ганев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Дипломатически консултации след изявената от Тръмп готовност да се включи в разговорите за мир в Истанбул

Интензивни дипломатически консултации последваха изненадващото изявление на американския президент Доналд Тръмп, че е готов да се включи в руско-украински разговори за мир в Истанбул по-късно тази седмица. Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил възможността за постигане на напредък към спиране на огъня в Украйна в телефонен..

публикувано на 13.05.25 в 07:53

Земеделци: 90% е смъртността на пчелите в различни региони тази пролет

Земеделците констатират до 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната тази пролет. Това предполага значително по-слаби добиви на мед. Браншът  е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса. За това ще алармират днес пчелари и ветеринарни лекари на дискусия в БТА. Тревожно високата..

публикувано на 13.05.25 в 07:48

Международна конференция "Справедлив преход в Кюстендил"

Международна конференция "Справедлив преход в Кюстендил", посветена на устойчивото икономическо развитие на регионите в преход, ще се състои в сградата на Общината. Подобни срещи с участието на експерти вече имаше, освен в Кюстендил, и в Перник и Стара Загора, където има централи на въглища и твърдо гориво. Целта са кариерните и финансови..

публикувано на 13.05.25 в 07:48

НС днес: Декларация за еврото. Комисии за райския газ и движението на пътя

В парламентарната дейност днес са предвидени заседания на две временни комисии. Едната има за цел да установи проблемите с разпространението на райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Необходимите законодателни промени, които трябва да се въведат за безопасност на движението по пътищата, ще бъдат обсъдени от друга..

публикувано на 13.05.25 в 07:32

Планова техническа профилактика

На 13 май от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни ВАРНА 4 на честота 100.9 MHz, ВЕЛИНГРАД 4 на честота 89.8 MHz и ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 4 на честота 100.3 MHz , излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта..

публикувано на 13.05.25 в 07:00

В Пловдив започна кампанията за кандидатстване в 1. клас за учебната 2025/26 година

В Пловдив започна кампанията за кандидатстване за прием в първи клас за следващата учебна година. Родителите ще могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система на Общината, където се обявяват свободните места. По-ранното подаване на заявление не носи предимство, важно е да бъде спазен крайният срок, който за първото класиране е четвърти юни,..

публикувано на 12.05.25 в 22:16

В общинската болница в Дупница не достигат кадри, особено сестри

Въпреки 20-процентното увеличение на заплатите в общинската болница в Дупница продължава да има недостиг на кадри - особено на медицински сестри, съобщи управителят д-р Стефан Николов. Средната заплата в дупнишката болница е около 2000 лева, а с редно възнагражденията на персонала са били завишени с около 200- 300 лв.  От ръководството на..

публикувано на 12.05.25 в 22:08