Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потвърдени са първите загинали след земетресението в Мианмар и Тайланд

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мощното земетресение в Мианмар и Тайланд уби повече от 150 души, като събори сгради и мостове и остави над 80 работници под руините на строящ се небостъргач в Банкок.

Плиткият трус с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер удари северозападно от град Сагаинг в централен Мианмар и беше последван 12 минути по-късно от вторичен трус с магнитуд 6,4.

Опустошението от земетресението предизвика рядка молба за международна помощ от изолираната военна хунта в Мианмар, която загуби части от територията в полза на въоръжени групи. Беше обявено извънредно положение в шестте най-засегнати региона.

Най-малко 144 души са загинали, а над 1460 са ранени при силното земетресение, което разтърси централната част на Мианмар. Това съобщиха местните власти, цитирани от Ройтерс, като това са първите официални данни за броя на жертвите.

Позовавайки се на местни медии, Ройтерс съобщи за срутен манастир в град Таунгу, при което за загинали пет деца. Там се е наложила евакуация на блокирани хора. Има информация и за срутена джамия, както и мост.

От другата страна на границата - в Тайланд, беше потвърдено за осем жерви в столицата Банкок, намираща се на повече от 1300 километра от епицентъра на труса, като седем от тях са загинали при срутването на стоящия се небостъргач, а все още над 80 са изчезнали и се смята, че са хванати в капан под отломките на строящата се сграда. 


Изглежда, че Мианмар е понесъл тежестта на земетресението със стотици жертви, като болницата в столицата Найпидо е препълнена с пострадали. Входът на спешното отделение се е срутил върху автомобил, а медици лекуват пациенти извън сградата. 

Служител на болницата помоли журналистите да си тръгнат, като посочи, че "това е зона с масови жертви". 

Репортери на АФП видяха шефа на военната хунта в Мианмар - Мин Аунг Хлаинг, да пристига в болницата, докато управляващата армия призоваваше за чуждестранна помощ.

"Обявих извънредно положение във всички засегнати райони и отворих път за международна подкрепа", заяви той, отбелязвайки, че се очаква броят на жертвите да нарасне.

"Съгласих се и приех предложение от Координационния център за хуманитарна помощ на ASEAN и Индия да изпратя помощ утре. Призовавам всички страни, всяка организация и обществеността в Мианмар да ни подкрепят, добави той, призовавайки хората да даряват кръв в засегнатите райони, особено в Сагаинг, Мандалай и Найпитау.

Молбата на хунтата за помощ отвън повишава очакванията за масови щети и за жертви на трусовете в голям мащаб на фона на опустошената медицинската система и инфраструктурата на Мианмар след четири години гражданска война.

ООН обяви, че мобилизира спешна подкрепа след опустошителното земетресение. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш потвърди, че правителството на Мианмар официално е поискало международна помощ.

"Нашият екип в Мианмар вече е в контакт, за да мобилизира напълно нашите ресурси в региона, за да подкрепи народа на Мианмар", каза Гутериш.

Той добави, че докато други страни в региона също са били засегнати, Мианмар е в най-слаба позиция в настоящата ситуация поради епицентъра на труса.


Тайландският премиер Петонгтарн Шинаватра обяви извънредна зона в Банкок, където някои услуги на метрото и железопътния транспорт бяха спрени, което допълнително затруднява и без това прословутия трафик в града.

Градските власти казаха, че парковете ще останат отворени през нощта за тези, които не могат да спят в домовете си.

Земетресението е усетено в целия регион, като Китай, Камбоджа, Бангладеш и Индия също съобщават за трусове.

Индия, Франция и Европейският съюз предложиха да предоставят помощ. 

Земетресенията са сравнително чести в Мианмар, където между 1930 и 1956 г. е имало шест силни земетресения с магнитуд от 7 по Рихтер близо до разлома Sagaing, който минава от север на юг през центъра на страната, според Геоложката служба на САЩ (USGS).

През 2016 г. мощно земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер в древната столица Баган в централен Мианмар уби трима души. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Радев и кралят на Йордания обсъждат възможностите за развитие на двустранните отношения

Кралят на Йордания Абдула II и президентът Румен Радев ще обсъдят възможностите за развитие на двустранните отношения в областта на икономиката, отбраната, образованието и туризма. Абдула II пристига на официална двудневна визита в България. Утре кралят на Йордания и българският държавен глава ще бъдат домакини на международен форум в..

публикувано на 03.04.25 в 07:36
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен за митата на Тръмп: Удар срещу световната икономика

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен направи специално обръщение, в което реагира изключително остро на изявлението на американския президент: "Обявяването на всеобщи мита за целия свят, включително за Европейския съюз, от президента Тръмп, е тежък удар срещу световната икономика. Дълбоко съжалявам за този избор. Ще се..

публикувано на 03.04.25 в 07:35

Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45

Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..

публикувано на 03.04.25 в 07:26

Протест срещу насилието над деца: Сурови присъди и публичен регистър на педофилите!

С настояване за доживотни присъди и публичен регистър на педофилите десетки протестираха в центъра на София срещу насилието над деца. Според организаторите на протеста има подкрепа за законови промени от всички политически партии , включително извънпарламентарни. Да се удвоят минималната и максималната присъди за сексуално и физическо..

публикувано на 03.04.25 в 06:51
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24