Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасители извадиха жива бременна жена изпод отломките на сграда в Мианмар, но малко по-късно тя почина

Спасителни екипи от цял свят са в Мианмар, страната е пред хуманитарна криза

Автор:
Спасители работят в Sky Villa Condo, който се срути при земетресението в петък в Мандалай, Мианмар, 30 март 2025 г.
Снимка: АП/БТА

Спасителни екипи от цял свят са в Мианмар след силното земетресение от 7,7 по Рихтер в петък, при което по последни данни са загинали 1 700 души, съобщава Би Би Си. Трусът беше усетен силно и в съседните Тайланд, Виетнам и Китай.

Спасителни екипи успяха да извадят днес изпод отломките на рухнала от катастрофалното земетресение в Мианмар сграда бременна жена, но малко след това тя почина, предаде АФП. Жената е била открита в град Мандалей 50 часа след труса.

Продължават издирвателните операции, но из големите градове вече започва да се носи миризма на разлагащи се тела, отбелязва Асошиейтед прес.

Страната е заплашена от хуманитарна криза след земетресението, тъй като нуждите на Мианмар от помощ нарастват с всеки изминал час, казаха днес представители на Червения кръст, цитирани от Ройтерс.

Петъчното земетресение беше едно от най-силните в Мианмар от един век насам и повреди големи участъци от инфраструктурата, включително мостове, магистрали, летища и железопътни линии. Това, редом с бушуваща в страната гражданска война, затруднява спасителните дейности.

"Това не е просто бедствие, а сложна хуманитарна криза, наслоена върху съществуващите уязвими области", заяви в изявление Александър Матеу, регионален директор за азиатско-тихоокеанския регион в Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец.

"Мащабът на това бедствие е огромен и нуждата от подкрепа е неотложна", добави той.

Червеният кръст на Мианмар заяви, че доброволци оказват първа помощ и раздават одеяла, брезенти и хигиенни комплекти. В днешното изявление на организацията се казва, че "разрушенията са огромни и хуманитарните нужди нарастват с всеки изминал ча"“.

Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец отправи апел за спешна помощ в размер на 100 млн. швейцарски франка (104,8 млн. евро) за подпомагане на 100 000 души с животоспасяваща помощ и подкрепа за ранно възстановяване.

Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси вчера каза, че дейностите по оказване на помощ са затруднени от повредените пътища и че болниците в централна и северозападна Мианма, едва смогват с притока на хора, ранени при земетресението.

В съседен Тайланд броят на загиналите в столицата Банкок нарасна на 18 души, а 76 работници на срутилия се строящ се небостъргач са в неизвестност.

И в двете страни се провеждат издирвателни и спасителни дейности, като вицепремиерът на Тайланд заяви, че спасителите са открили признаци на живот под развалините на срутилия се строителен обект.

Властите в Тайланд съобщиха, че болниците вече работят с пълен капацитет. Някои училища обаче вероятно ще останат затворени в началото на работната седмица, докато се извършат окончателните проверки за евентуални щети по сградите им.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен код за дъжд в Източна България утре

Червен предупредителен код за значителни валежи издаде за утре, 7 октомври, Националният институт по метеорология и хидрология за 8 области в Източна и Североизточна България. Предупреждението важи за областите Търговище, Разград, Силистра, Шумен, Добрич, Варна, Бургас и Ямбол. Жълт и оранжев код за дъжд в 24 области на 6 октомври..

публикувано на 06.10.25 в 11:41

Спектакълът "Медея" спечели голямата награда "Гран При" на фестивала "Скупи" в РСМ

Спектакълът на Народния театър "Медея" спечели голямата награда "Гран При" на 19-ото издание на фестивала "Скупи" в Република Северна Македония, съобщават от трупата. Постановката по Еврипид е създадена спекциално за   театъра от световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод. Според фестивалното жури пиесата е въздействаща и се..

публикувано на 06.10.25 в 11:27
Илюстративна снимка

Мечка се разходи в смолянското село Бръщен

Жители на доспатското село Бръщен са силно притеснени от появила се мечка снощи в центъра на селото. Тя е заснета на улица от камери на къща, каза кметът Кемал Бошнаков. "Заснета е от видеокамера на ул. "Изгрев" към 21.50 и е отишла в посока стадиона, гробищата, където се намират. Никой не я е видял на живо, да има съприкосновение с нея...

публикувано на 06.10.25 в 11:12

Сарафов призова за трайни законодателни промени, гарантиращи независимостта на магистратите

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е домакин на Четвъртия форум на главните прокурори от Балканските страни в момент, в който легитимността му е поставена под въпрос, включително и от Върховния касационен съд. Гости в официалната част са премиерът Росен Желязков и министърът на правосъдието Георги Георгиев...

публикувано на 06.10.25 в 11:08
Теодор Славев

Теодор Славев: Няма как да продължаваме да живеем в ситуация, в която се узурпират позиции и власт

"Няма как да продължаваме да живеем в ситуация, в която се узурпират позиции и власт,  отвъд мандатите. Вече не сме в състояние на пълноценно функционираща демокрация". Това заяви пред БНР Теодор Славев, Български институт за правни инициативи. Съюзът на съдиите разпространи позиция, в която се казва, че единствената възможност пред и.ф...

публикувано на 06.10.25 в 10:55

Започва Нобеловата седмица

Нобеловата седмица започва днес. В шведската столица Стокхолм ще бъде обявен носителят на наградата за физиология или медицина, съобщи официалният сайт nobelprize.org. По желание на Алфред Нобел учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни..

публикувано на 06.10.25 в 10:52

Гръцкото животновъдство е в критично състояние заради шарката по овцете

Заради разпространението на шарка по овцете гръцкото животновъдство е в критично състояние, предупреждават фермерите. Цените на месото в магазините се покачват постоянно. Повече от година вече шарката по овцете продължава да се разпространява и щетите са над 350 милиона евро, съобщи Димитрис Москос от Съюза на животновъдите. Отрасълът е в..

публикувано на 06.10.25 в 10:40