Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана. В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как ще се случи. 

Центърът за иновации в отбраната беше предложен в отговор на новите европейски планове за въоръжаване на Европа в контекста на продължаващата руска инвазия в Украйна.

"Толкова е фрагментиран този сектор, че е необходимо да съберем всички парчета капацитет, които съществуват. А те не са никак малко", каза премиерът Росен Желязков в началото на месеца. 

А на "на борда" на процесите за модернизация на армията трябва да са министрите на отбраната, на икономиката и на индустрията. Към датата на това изявление фактите обаче са следните. Трите министерства - на отбраната, на икономиката и на индустрията, ще трябва да се справят с леко горчивите си отношения. Преди малко над година, на едно заседание на Комисията по отбрана стана ясно, че има неразбирателство между трите ведомства. И това спъва допълнителните инвестиции в индустрията покрай най-напредналия проект за модернизация - новите F-16. 

В сложните дебри на междуинституционалното "дърпане на чергата всеки към себе си" се оказа, че икономическото министерство иска водещата роля в съпътстващите проектите инвестиции. МО каза, че концепция за изпълнението на Програмата за индустриално сътрудничество за F-16 привилегирова фирми под шапката на икономиката. А Министерството на иновациите поискало да отговаря за "логистичната система за управление на доставките", за да няма дублиране с МО. Това различие доведе до отказ на МО да подкрепи идеята на икономическото ведомство през ДКК в завод "Авионамс" да са съоръженията за поддръжката на F-16. 
"Не ни изглежда много логично", беше казал тогавашният министър Тодор Тагарев, но кабинетът подкрепи икономическия министър. Тогава Росен Желязков беше председател на 49 –ия парламент. И доста далеч от констатации като тези, че индустриалното сътрудничество е било пренебрегвано съзнателно, защото оскъпява проектите и че от 2019-а две-три министерства пишат концепции, без да имат точно определение що е то индустриално сътрудничество. 
Красимир Каракачанов
Към тази каша от отношения наскоро бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов припомни, че не е нужно Росен Желязков, сега премиер, да прави Центъра за иновации в отбраната. Защото такъв има - в МО. И се казва Институт по отбрана "Професор Цветан Лазаров". Каракачанов се похвали, че е в Топ 10 на научните организации, работещи по проекти на Европейския фонд за отбрана. Този аргумент е достатъчен за Петър Чолаков от Сдружението "Отбранителна индустрия" да каже:
"Звучи екзотично да се направи нов център за иновации". 

И припомня, че за да има ефект за индустрията, просто са нужни по-тесни връзки на Института с индустрията.

"Институтът в момента е водещата държавна структура, която комуникира и с всички европейски фондове". 
Петър Чолаков очаква доста въпросителни при създаването на Центъра за иновации.
"Ако ще увеличаваме бюрократичната процедура за работа с еврофондовете и ще минаваме през още една структура, която ще трябва да дава своята благословия, не смятам, че това е необходимо". 

Като вицеадмирал от запаса, депутат и сега - консултант "Военни проекти и развитие" в частна българска корабостроителница Пламен Манушев казва, че има нужда от Център за иновации в отбраната. Сега съществуващият Институт по отбрана "Професор Цветан Лазаров" е към МО и не би имал възможност да прави връзката с бизнеса, защото е под шапката на министерство:

"Идеята е много добра. Необходима е такава институция в България. Много е раздробена нашата отбранителна индустрия. Ако има такъв Център за иновации в отбраната, той може да бъде и връзката с европейската отбранителна индустрия и институции". 
Около месец БНР моли МО да разреши на полк. доц. д.н. Борислав Генов да сподели как вижда ролята на Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров" в плановете на правителството за Център за иновации в отбраната, но без резултат. Официалното обяснение е, че Министерството няма какво да каже към момента. То обаче май наистина няма какво да каже, призна пред депутатите в скорошно заседание на Комисията по отбрана военният министърът Атанас Запрянов.
Най – добрият вариант, според министър Запрянов, е да има споразумение между Института по отбрана и МИР. Другият вариант е да има независима структура, дори като търговско дружество. Но Министерство на отбраната не може да участва в такова нещо.

"Основният проблем е правен", обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов. 

Атанас Запрянов
Докато нещата са "между правните дирекции" на две или повече ведомства, времето за индустриалните инвестиции намалява. 
Само преди дни у нас с президентът, премиерът, както и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, се срещнаха с представители на германския оръжеен концерн "Райнметал" в търсене на партньорства с български компании, подобни на тези с Литва, балтийските държави, Румъния, Дания - за да има екосистема от производства в контекста на плановете на ЕС за превъоръжаване на континента. 

Засега статистика на бизнеса показва, че и без иновации се справя повече от добре. През 2024-та основното международно оръжейно изложение у нас "Хемус" отчете "значителен ръст по всички търговски параметри в сравнение с  2022 година". Организаторите припомнят, че все повече чуждестранни фирми търсят български партньори. 
Фирмите от отбранителната индустрия пък се похвалиха, че за 2023-та година износът от България на продукция е за близо 2,2 милиарда евро. За 2024-а очакват по-високи резултати. "Оръжията, както и парите, обичат мълчанието", каза в началото на войната в Украйна бившият им външен министър Дмитро Кулеба. Остава българското мълчание да не е от неможене или незнание как страната ни да се възползва от парите за новите идеи в областта на отбраната. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46