Тази седмица в София президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула II ще бъдат домакини на среща на високо равнище "Процес Акаба за Балканите III", съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Крал Абдула II постави началото на инициативата през 2015 г.
"Процесът Акаба" включва поредица международни срещи, насочени към координацията и сътрудничеството в борбата с тероризма, екстремистките идеологии и радикализма.
България и Хашемитското кралство ще съпредседателстват срещата на високо равнище в София в рамките на инициативата на "Процеса Акаба". По покана на президента Румен Радев и на краля на Йордания Абдула II тази седмица държавни ръководители, представители на правителства, на междуправителствени и неправителствени организации ще обсъдят средата за сигурност с фокус върху Балканите.
Форумът е продължение на предишни срещи по темата в рамките на инициативата – през 2016 г. в йорданския град Акаба и през 2018 г. в албанската столица Тирана. Целта на форума в София е държавни лидери от Югоизточна Европа, представители на правителства, на институции и на партньорите на "Процеса Акаба", да анализират архитектурата за сигурност на Балканите, да обсъдят регионалните механизми за обмен на информация и да координират усилията в борбата с незаконната миграция, тероризма и екстремизма.
За да се насърчи диалогът между участниците в срещите дискусиите, се провеждат в неформална среда.
В средата на март в кулоарите на Деветата международна конференция в подкрепа на Сирия външния министър Георг Георгиев обсъди с йорданския си колега Айман ал-Сафади подготовката на предстоящата в периода 3-4 април в София среща на върха от "Процеса Акаба“ с фокус върху Балканите.
Таксите на студентите за платено обучение да бъдат намалени с 40%. Това решиха депутатите от парламентарната просветна комисия с приети на второ четене промени в Закона за висшето образование, предложени от ИТН, ГЕРБ и БСП. Намалението на таксите е в отговор на недоволството от страна на студентите срещу високия им размер. Протести срещу..
Стартира ремонт за близо 3,8 милиона лева европейски средства на дома за стари хора "Свети Николай" в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот. "Ще запазим капацитета от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България" по ОПРЧР, съобщи ръководителят на УО на оперативната програма Цветан Спасов в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той разказа подробно за старта на новата програмата, финансирана от ЕС и..
Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 г., изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина...
Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ. Властите твърдят, че при..
Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието. Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..