Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата не е установила данни за насилствена смърт на майката на българския европрокурор

Снимка: БНР

Не са установени данни за насилствена смърт на майката на българския европрокурор Теодора Георгиева. Това съобщиха от Окръжна прокуратура - Плевен.

75-годишната жена беше открита на 15 февруари в изгорялата си къща в село Беглеж. 

Дни по-късно в МВР постъпи искане от европейския главен прокурор Лаура Кьовеши да бъде назначена охрана на Теодора Георгиева, която обяви, че се чувства застрашена, като в основанията на искането си до полицията Кьовеши е посочила именно пожара в Беглеж.

Плевенската прокуратура разпространи прессъобщение по случая.

В рамките на досъдебното производство са назначени 11 експертизи, извършени са общо три огледа на местопроизшествието, разпитани са 21 свидетели, изискани и приобщени са записи на камери от системата за видеонаблюдение на кметството в с. Беглеж, писмена информация от Дирекция "Национална система 112" и др.

По данни на полицейските органи при преглед на записите на видеонаблюдението не са установени лица или автомобили, които биха могли да имат евентуална съпричастност към извършено злоумишлено деяние в района на местопроизшествието.

Съгласно заключението на назначената съдебномедицинска експертиза състоянието на тялото при тази степен на изгаряне и овъгляване не позволява даването на категорично заключение за причината за смъртта.

В същото време е посочено, че не се установяват травматични увреждания и се изключва травматична причина за смъртта; липсват увреждания в меките тъкани около щитовидния и пръстеновидния хрущял, т.е. не е имало въздействие (натиск) в областта на шията.

По назначената съдебно пожаро-техническа експертиза е дадено заключение от вещото лице, че "най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност при боравене с открит огън при тютюнопушене или неправилна употреба на уред за отопление (печка) на твърдо гориво".

Налице са свидетелски показания, които потвърждават, че загиналата е проявявала небрежност при тютюнопушене в дома си.

Според заключението на експертизата липсват данни за умишлено възникване на пожара. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14

Черният леопард е забелязан до шуменския квартал "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 20:06
Комисар Мария Ботева

До края на август Пътна полиция ще провежда специализирани акции от петък до неделя

В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..

публикувано на 25.07.25 в 19:59