За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др.
Могат ли всички свободни позиции да се заемат от българи или от бизнеса отново ще прибегнат към внос на кадри от трети страни и имат ли притеснения за предстоящия сезон?
Специализираната трудова борса за кадри в туризма в Добрич се провежда за 17-и път. Тя се организира от Бюрото по труда и Агенцията по заетостта. В борсата участваха 22-ма работодатели от Северното Черноморие, с надеждата да попълнят незаетите си работни места, посочи директорът на Бюрото по труда в Добрич Северина Славова.
"Тази година работодателите ни потърсиха по-рано. Бяха заявени работни места като сервитьори, бармани, работник кухня, готвачи, спасители, камериери."
Сред най-големите работодатели в туристическия бранш в област Добрич е КК "Албена". Там могат да бъдат осигурени работни места за над 3 000 души, уточнява мениджърът "Човешки ресурси" Зорница Колева.
"Албена" е голям комплекс. Всяка година има динамика. Хотелите могат да си позволят да поемат възможно най-много работни места на средни и по-ниски позиции. Все повече има глад за кадри заради високата конкуренция по Северното Черноморие. Разчитаме на хората от района. Предпочитаме да работим с хора от областта, отколкото с чуждестранни работници. Това ни притиска заради глада за кадри."
За почти всичките позиции в хотел в Кранево търси работници управителят му Станислав Димитров. По думите му, работниците имат определени очаквания за заетост и заплащане, които не се покриват с действителността.
"Идват що-годе едни и същи хора. Много хора, неработили, искат високи заплати. Но когато обиколят и видят, че реалността е различна, малко си сверяват и те часовника."
И през този сезон останалите свободни места ще бъдат заети от наети лица от трети страни, допълват работодатели:
"Тази година се увеличават. От Индонезия очакваме, подготвяме документи. Работят цели турски екипи в кухните на Албена. Това стана традиция в последните 3-4 години."
"Лично аз съм заявил 15 човека. Тази година към Бангладеш съм се насочил, миналата година бяха от Непал. Мираж е това, че тези работници от трети страни вземат по-малко пари. Заплатите са им по-ниски, но нашите разходи по тях са много високи. Туризмът е готов да дава заплати, но за квалифицирани кадри."
"Търсим кадри от трети страни – от Узбекистан, Молдова, Шри Ланка, Бангладеш."
Сред търсещите работа по морето на борсата са десетокласничките Лиана и Галиана Пеневи. Момичетата не са работили до момента и очакват лятната работа да им донесе допълнителни емоции.
"Решихме да си пробваме късмета, опит да натрупаме."
Трудовата борса беше посетена от около 500 души, както и през миналата година. Впечатлението е, че на тези срещи се търсят хора за по-ниско квалифицираните позиции, които обаче са не по-малко важни за осигуряването на добро обслужване по Черноморието през лятото.
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..