Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

Младият Бочели със специален концерт в България

Снимка: Лука Росети

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив. Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер".

"Моето музикално пътешествие започна точно с "Fall on me" през 2018-а", спомня си Матео Бочели. 

"Баща ми работеше върху албум с оригинална музика, който беше кръстил "Да". Той получаваше много предложения от различни автори на песни. Тази се появи от музикалното дуо "Great big world", познати с песента си "Кажи нещо", която изпълняват с Кристина Агилера. И двамата усетихме, че в композицията се крие нещо много специално. Притесни ни единствено това, че песента беше малко повече в поп жанра. Опитахме се да намерим начин тя да пасне на гласа на баща ми. Казах си: "Ако направя демо на песента и той я чуе, това може да го убеди да я запише". Когато намериш нещо изключително, нещо истинско, не бива да го пропускаш. Трябва поне да опиташ да го реализираш. Направих демото и първите хора, които го чуха, бяха собственикът на звукозаписната компания и продуцентът. Те бяха впечатлени от записа, но се чудеха чий ли глас звучи в него. Питаха: "Това не е Андреа Бочели, кой е този човек?". Така се роди идеята песента да се превърне в дует между баща и син. Продължих да съм в нежния плен на композицията, докато тя официално не стана основният сингъл от албума. От този момент започна моето красиво музикално пътешествие. През първите години пътувах много с баща си из целия свят. Освен на сцената, с него станахме част от редица телевизионни и радиопредавания. Така стигнах и до моя солов албум".

Дали в днешния динамичен музикален свят е трудно един млад артист да намери своя собствен стил?

"Бих казал, че не е важно само да намериш автентичността на своя глас, но и на музиката, която искаш да правиш. Чувствам, че в днешно време звукозаписните компании очакват от музикантите си мигновени успехи. Всичко трябва да се случва веднага. Ако се върнем обаче към музиката на 70-те или 80-те години, ще видим, че изпълнителите е трябвало, първо, да се наложат с един или два албума преди големите си постижения. Било е дълъг процес". 

Промяната е задължителна част от живота на всеки човек, допълва Матео Бочели.

"Всички се променяме с времето. Но не постигаме това сами. Събитията, които се случват около нас, ни променят. Животът ни променя. Когато претърпим любовна раздяла, или друга загуба на любим човек. А с личната трансформация на артиста се променя и музиката му".

Матео Бочели се стреми не само да изпълнява песните си. Той вече е и активна част от създаването им. 

"От много малък знам, че искам да пея. Автор на песни обаче станах от момента, в който подписах договор със звукозаписна компания. За тях, ако артистът е част от създаването на своето изкуство, то ще е по-автентично. Започнах да се включвам в различни сесии по създаване на песни. Оттогава се появи и интересът ми към този процес. Преди това ми беше трудно да пиша текстове. Предпочитах да давам идеи по музиката и аранжимента".

Бочели се връща към една от първите му по-сериозни сценични изяви: 

"Изпитах много страх. Първите ми големи концерти бяха с баща ми. Един от тях беше малко след премиерата на общата ни песен. Започнахме турне, чиято първа дата беше в Канада. Беше огромна концертна зала, с 15000 души публика. Страхът беше моето основно чувство в този момент. Днес съм различен човек на сцената. Ако тогава бях 80 процента уплашен и едва 20 процента се наслаждавах на момента, то сега е обратното. Страхът сега е само в началото, защото никога не знаеш как ще реагира гласът ти по време на концерт. Веднъж, щом стъпиш на сцената, остава само щастието".

А докато върви по своя музикален път, Матео оценява и ценностите, в които е възпитан: 

"Един от най-важните уроци, които съм получавал от семейството си е – каквото и да правиш в живота си, прави го с любов и страст. Аз съм късметлия и имам възможността да работя това, което обичам. Има много истории на успешни хора, които получават мечтаната възможност, след като работят много различни професии, които не са очаквали и не са харесвали в началото. Във всеки свой житейски избор човек трябва да се раздава 100% и с усмивка на лице".

Интервюто на Иван Русланов с Матео Бочели можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: Личен архив

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10