Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете, която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ беше наложена глоба от 4000 лева.
Прокуратурата вече обжалва тези наказания и предстои произнасянето на магистратите, а вълната от възмущение за размера им заля социалните мрежи. И не само тях. В София и Варна се проведоха протести миналата седмица, а днес пловдивчани също се събират, за да изразят недоволството си.
5-годишният Адриан е бил системно малтретиран и унижаван от пастрока си. Побой с метална част от душ, обливане с вряла вода, дори палене на косата – това са само част от издевателствата на Чернев над детето. Насилникът сам е направил видеозаписи, в които се вижда как детето е принуждавано да се моли за живота си.
Нека не бъдем безучастни към страданието и нека бъде чут нашият глас за справедливост, казват организаторите на протеста в Пловдив, сред които е и Владимир Ненов.
"Присъдата трябва да бъде такава – както за майката, така и за пастрока, че да изпрати съобщение към всички останали родители: "Внимавайте! Пазете си децата! Грижете се за тях! В противен случай - ще има тежки наказания!
Такива ситуации не бива да бъдат допускани. Ние като общество трябва да се обединим".
Напълно оправдани са призивите за по-строги наказания на насилника, казва адвокат Васил Попов, защитаващ интересите на Адриан.
"8 години са малко за това, което е сторил. Аз поисках десет. Както поради самото деяние, така и поради степента на обществена опасност".
След повече от година работа по този трагичен случай адвокат Попов продължава да е потресен от мотивите на Чернев да извършва системните издевателства над детето - а именно, за да покаже нещо на бащата.
"Чернев – гол, детето – голо и насилие! Как ви изглежда това?!"
Макар сега детето да е обгрижвано от баща си в Германия, то продължава да се възстановява от тежката психологическа травма, но това ще е продължителен процес, казва Васил Попов. По думите му 6-годишният вече Адриан все още страда и физически, защото не са приключили процедурите за преодоляване на жестоките травми по главата му. Предстои му още една операция и присаждане на коса.
"Хората трябва да се стреснат и да разберат, че такова посегателство ще бъде наказано изключително строго. Това поискахме от съда".
Адвокат Попов подчерта също, че и системата за закрила на детето трябва да работи по-адекватно. Необходимо е институциите да работят в синхрон, смята той.
"Става въпрос за комплекс от мерки".
По случая с Адриан забележки върху работата на Отдел "Закрила на детето" имат и организаторите на протеста в Пловдив.
"Има данни, че те са имали възможност да предотвратят най-тежките прояви на пастрока. Били са сигнализирани. Но с бездейстивето си всъщност са дали възможност изтезанията да продължават. Тези служители трябва да започнат да си вършат работата!", каза Владимир Ненов.
Протести срещу насилието над деца ще има днес също в София, Стара Загора и Варна, защото сме свидетели как агресията ескалира, допълни Владимир Ненов.
"Насилието започва още в дома. То поражда насилие. В един момент обществото просто казва: "Край! Стига!" Надигнаха се спонтанни протести. При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!"
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..