Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 14 април - Европа с контрамерки на американските мита

Снимка: Таня Милушева
Чуй новината! Чуй новината:

На 14 април ще отговорим с първите контрамерки на наложените от Съединените щати мита, съобщи председателят на Комисията по външна търговия на Европейския парламент Бернд Ланге. 

От Самарканд, където ще участва в първата по рода си среща на върха ЕС - Централна Азия, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен увери, че подготовката на първия пакет от контрамерки е готов, но допълни, че все още възможността за постигане на споразумение със Съединените щати не е изчерпана:

"Вече приключваме с първия пакет от ответни мерки в отговор на митата върху стоманата и сега подготвяме още, за да защитим нашите интереси и бизнес, ако преговорите се провалят. Но има и алтернативен път. Още не е твърде късно, за да отговорим на нашите опасения чрез преговори. Затова нашият комисар по търговията Марош Шефчович е в непрекъснат контакт с американския си колега. Ще работим за намаляване на бариерите, а не за вдигането им. Нека се придвижим от конфронтация към преговори", каза Фон дер Лайен.

За преговори настоя и председателят на Европейския съвет Антонио Коща, но предупреди в свой пост в "Блускай", че ЕС ще се ангажира за разширяване на търговските си отношения с партньорите от Южноамериканския общ пазар Меркосур, Индия и от други части на света. 

"Търговията и миграцията са в ръцете единствено на Доналд Тръмп и старшия президентски съветник за търговията и производството Питър Наваро. Без желание от тяхна страна, преговорите са невъзможни", подчерта Бернд Ланге.

"На 14 април ще обявим първия пакет от нашите контрамерки, но паралелно с това обсъждаме и втори. Ще има интензивни контакти между парламента, страните-членки и Комисията. На 9 април аз заминавам за Вашингтон, където ще разговарям с министерството на търговията, както и с членове на Камарата на представителите и Сената, за да видим как те биха могли да ограничат щетите", каза още Ланге.

Той заяви, че налагането на мерки срещу американските технологични гиганти като Meta и Google не е изключено, но би било крайна мярка.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп за Зеленски: Той е президент сега и мисля, че ще сключим сделка

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Крим ще остане в състава на Русия. Той даде обширно интервю за списание "Тайм“ по случай 100 дни от управлението си, като засегна и темите за отношенията с Китай, Иран, митническата политика и икономическата ситуация в страната. В интервюто си за "Тайм“ Тръмп каза, че украинският президент..

публикувано на 25.04.25 в 18:56
Владимир Береану

Владимир Береану: Политици, изскочили от трамплина "Журналистика", нямат особен успех

Тези политици, които са изскочили от трамплина "Журналистика" нямат особен успех, не са от водещите журналисти, каза Владимир Береану в интервю за предаването РадиоТочка. "Имаме ярки примери. Хората ги слушат с представа "уж този беше обективен, не се влияеше от политически пристрастия, а сега е агресивен защитник на определена..

публикувано на 25.04.25 в 18:35
Петър Хубчев нямаше поводи за радост от мача Левски - Славия

Петър Хубчев: Хората, които уреждат мачовете не са от хазарта, около футбола са

Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на България и бивш национален селекционер Петър Хубчев. "Трябва да показваме по-голямо смирение, да не сме арогантни в живота и във всичко, което правим. Трябва да сме по-смирени, да си знаем..

публикувано на 25.04.25 в 18:10

Иран и Русия се споразумяха за доставка на 55 милиарда кубични метра руски газ годишно

Иран и Русия се споразумяха за доставка на 55 милиарда кубични метра руски газ годишно, въпреки че цените все още не са договорени. Москва също така обеща да финансира изграждането на нова атомна електроцентрала в Иран. Техеран и Москва се стремят също към създаването на "газов хъб" в Иран. Тази седмица иранският министър на петрола Мохсен..

публикувано на 25.04.25 в 18:07

Предложението на САЩ и контрапредложението на Киев и Европа за мирно уреждане на конфликта в Украйна

Руският президент Владимир Путин прие в Кремъл специалния пратеник на САЩ Стивън Уиткоф. За четвърти път от февруари двамата обсъдиха възможностите за прекратяване на войната в Украйна. Подробности от днешния разговор засега не са известни, но часове по-рано агенция Ройтерс публикува предложението за мирно уреждане, което Уиткоф е отправил..

публикувано на 25.04.25 в 17:52

Организират се протести срещу задължителното изучаване на предмет "Добродетели и религии"

Протестни прояви срещу задължително изучаване на предмет "Добродетели и религии" и с искане за оставката на министъра на образованието Красимир Вълчев се организират в социалните мрежи. Протести са планирани за началото на май, а недоволството е нараснало след вчерашната широка дискусия по темата, организирана от просветното министерство...

публикувано на 25.04.25 в 17:24

Разкрита е автоморга, търгувала с авточасти от разфасовани крадени коли

Разкрита е автоморга, търгувала с авточасти от разфасовани крадени автомобили.   Престъплението е извършвано у нас и в Италия, а автоморгата се е намирала в района на Големо село, област Кюстендил. Процесуалните действия са осъществени   по линия "Престъпления, свързани с МПС" от екипи  на Главна дирекция "Национална полиция", СДВР,..

публикувано на 25.04.25 в 17:05