70 на сто от износа на ЕС към Съединените щати попада под обмитяване, след като президентът Доналд Тръмп обяви снощи налозите за търговските партньори по света, съобщи източник от Европейската комисия. Той определи този скок като "масивен".
По данни на източника, под ударите на митата попадат стоки в размер на 370 млрд. евро и така САЩ ще събират общо 81 млрд. евро под формата на налози. Това е огромен скок в сравнение със сегашните мита от 7 млрд., подчерта той. Засега е ясно, че мита се налагат на вноса на алуминия и стоманата, както и на автомобилите, и резервните им части. Същевременно има индикации, че същото се готви за фармацевтични продукти и полупроводници.
От Брюксел обаче все още залагат на дипломацията и постигането на споразумение. Утре еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще разговаря с американския си колега Хауърд Лутник в опит за намиране на решение. От "Берлемон" обаче са категорични, че ако няма резултат, те ще бъдат подготвени, за да ударят там, където боли най-много.
Източникът каза още, че има сериозен напредък в отговора на наложените от Съединените щати мита на стоманата и алуминия на 3-ти март.
"Започнахме консултации със страните-членки, следващите дни в Комитета на постоянните представители ще има още разговори, после ще искаме те да гласуват на 9 април за отговора ни", подчерта той.
С откриването на изложбата "Азбука и история" днес в Шумен продължават инициативите, посветени на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. Домакин на изложбата е Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров". Автор на експозицията е професор Вася Велинова. Изложбата е реализирана като..
На 3 май отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев, известна още като анкилозиращ спондилит - хронично автоимунно възпалително заболяване, което засяга гръбначния стълб и големите стави. Анкилозиращият спондилит е вид възпалителен артрит, който засяга предимно гръбначния стълб, но също така може да обхване тазобедрените стави,..
Жители на Сухиндол излязоха в петък вечерта на протест срещу изграждането на частен фотоволтаичен парк върху 16 хиляди декара земи край града. Гражданското недоволство е породено от това, че проектът за фотоволтаичния парк е започнат без да има обществени обсъждания. Няма извършена оценка за въздействието върху околната среда, а багери са изорали..
Продължава гласуването на румънците в чужбина на първия тур на президентските избори. Гласоподавателите от диаспората имат на разположение и утре, за да дадат своя глас, когато е в и вотът в Букурещ. Според социолозите, лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже СИмион е фаворит на първи тур с 30 на сто подкрепа,..
Близо 50 души са били ранени при руска атака с дронове срещу украинския град Харков късно снощи. Кметът на Харков Игор Терехов съобщи в социалните мрежи, че на въздушни удари са били подложени четири квартала. Осем души са били приети за лечение в болница. Сред пострадалите е и 11-годишно дете. На места са възникнали пожари, наесени са щети..
Европейският комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева, която е на посещение в България, ще участва в откриването на мобилна инсталация за производство на рециклирани строителни материали край Кремиковци. Проектът е финансиран със средства на Европейската комисия в размер на 9 милиона и половина..
Все повече майки от ромски произход спазват имунизационния календар и поставят ваксини на децата си. Специалисти от хигиенната инспекция в Монтана разясниха в ромския квартал "Кошарник" ползата от ваксините. Инициативата е по повод Европейската имунизационна седмица. Близо десетократно увеличение на случаите на дребна шарка е отчетено..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..