Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

Доктор Сабрина Бачи
Снимка: ECDC/Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили. Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам.

"Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге. От УНИЦЕФ настояха да бъдат отстранени пропуските в имунизациите, за да бъдат защитени децата от болестта, която може да има сериозни последствия, но лесно може да бъде избегната с ваксина.

Какви са причините за увеличаването на случаите и какви мерки трябва да бъдат взети – теми в интервюто на Мария Петрова с доктор Сабрина Бачи, ръководител на Отдела за имунизации и болести, които се предотвратяват с ваксини, към Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.

Докато през 2023 г. заразените с морбили в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство са 2361, то през миналата година случаите скачат драстично, обясни доктор Сабрина Бачи. Между 1-ви февруари 2024 г. и 31-ви януари 2025 г. са били диагностицирани 32 265 души с дребна шарка.

"Станахме свидетели на голям брой случаи на морбили. Трябва да помним, че дребната шарка е инфекциозно заболяване. Всъщност данните, които описваме за последните 12 месеца в държавите от Европейския съюз, показва, че имаме над 32 хиляди случая на дребна шарка. Това представлява голямо повишение в сравнение с предишни години. В същото време това е ситуацията, която можем да очакваме, когато недостатъчно хора са ваксинирани. А точно това сочат данните – осем от всеки 10 души, които са се разболели, не са били ваксинирани. Също така виждаме, че хората, които са се заразили, са били от различни възрастови групи, защото това е болест, която може да засегне различни възрасти. Защо виждаме такава картина – защото не са достатъчно хората, които са се ваксинирали. Знаем, че понякога има и специфични райони на национално ниво, където процентът на имунизациите не е висок", посочи доктор Бачи.

Специалистът по превантивна медицина и епидемиология обясни какви са причините за подобно развитие.

"Ситуацията, която виждаме, може да бъде приписана на няколко фактора. Някои от тях са в рамката на колебанията към ваксиниране, но трябва да разберем, че са включени много параметри, когато мислим за имунизация. Един от тях наистина е доверието, което човек може да има на ваксините, но също така може да става дума и за доверието към здравната система, към хората, които изготвят политиките. Това може да повлияе на решението за поставяне на ваксина. Друг важен елемент е дали е лесно да се получи достъп до имунизация. Улеснено ли е финансово? Понякога трябва да се плаща предварително, а след това ви възстановяват разходите, понякога направо е безплатно. Лесно ли е човек да си запази час? Имате ли достатъчно информация на Вашия език, за да разберете къде трябва да отидете. Всичко това са практически аспекти, за които знаем, че са изключително важни", допълни експертът.

Друг възможен източник на колебания е фалшивото изследване на Андрю Уейкфийлд от 1998 г., което свързва ваксината срещу морбили, паротит и рубеола с аутизма. Проучването му съдържа манипулирани и фалшифицирани данни, а впоследствие на Уейкфийлд му е забранено да практикува медицина.

"Това е много стара история. Изследването наистина беше оттеглено. Реалността, научните доказателства, с които разполагаме днес, ни казват, че тази ваксина всъщност е една от тези с най-голяма защита, както и една от най-мощните и безопасни ваксини, с които разполагаме. Необходими са две дози, за да се гарантира пълна защита. Това е средство, което имаме, за да се борим с болестта. Тази ваксина се използва от толкова много години. Доказано е, че е сред най-безопасните и силни ваксини, които имаме налични", подчерта доктор Бачи.

проф. Ива Христова

Ваксината морбили-паротит-рубеола е разработена и приложима в цял свят от 1971 г., обясни за БНР професор Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. През изминалите над 50 години, през които се прилага, десетки милиони бебета и деца са проследени и изследвани, за да се определи както незабавното, така и дългосрочното въздействие на ваксината. Проучванията през тези години показват нейната безопасност и висока ефективност, подчерта професор Христова. Когато се появят нежелани реакции от ваксинацията, те обикновено са леки и временни, като подуване и болезненост на мястото на инжектиране, повишена температура и възможна алергична реакция, което е сред страничните ефекти за повечето лекарствени продукти, допълни тя.

Заболяването протича тежко, особено при малки деца и може да доведе до пневмония, енцефалит, диария, дехидратация, както и цялостно отслабване на имунната система на организма, предупреди професор Ива Христова, а доктор Сабрина Бачи припомни, че морбили може да има и фатален край.

"Ако се заразите с болестта, сте изложени на риск от усложнения. Със заболяване като дребната шарка това са усложнения, които не искаме да видим. Можете да развиете ушна инфекция, която може да доведе до оглушаване. То няма да е временно, а за цял живот. Можете да развиете пневмония. Знаем, че много случаи на дребна шарка водят до хоспитализация. Говорим за дълъг болничен престой. А също така имаме ситуации с възпаления на нервната система – менингит, енцефалит. Това са клинични ситуации, които наистина искаме да избегнем. За това разполагаме с една много безопасна ваксина. Разбира се, може след заразяване да се стигне и до най-драматичната ситуация – смърт. В Европейския съюз имахме 18 смъртни случая", посочи доктор Бачи.

Морбили е изключително заразна болест. Ако един човек е болен, 12 до 18 други ще бъдат заразени, ако не са били ваксинирани. Това прави морбили по-заразно от грип, ебола, Ковид-19 или варицела, описа ситуацията професор Ива Христова.


Очаква се през пролетта да има увеличаване на заразяванията, поради което от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията призовават за отговорно отношение към ваксинациите.

"Друг важен аспект, който е важно да споменем, е колективната отговорност, която чувстваме, за защитата на останалите хора. Това е особено важно за ваксината срещу морбили. Знаем, че ваксината не работи при бебета на възраст под една година. Те наистина се нуждаят от закрила благодарение на защитата, която имат хората около тях, включително техните братя и сестри. Чувството за колективна отговорност има въздействие", смята доктор Сабрина Бачи.

В България имунизацията срещу морбили се осъществява с две дози на трикомпонентна жива ваксина морбили-паротит-рубеола. Първият приеме е на 13-месечна възраст и вторият е на 12 години. За 2024 година отчетеното национално имунизационно покритие за страната е 94,2% за първата доза и 90,5% за втората доза. Наблюдава се положителна тенденция, като отбелязването ваксинално покритие е едно от най-високите от последните 5 години насам, отпреди пандемията на Ковид-19, отчитат от Националния център по заразни и паразитни болести.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59