Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров.
Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз сондаж от преди дни на агенция "Мяра". 37% от запитаните са посочили, че не са запознати с темата, а 2,1% въобще не са отговорили. Само 18,7% приемат с ентусиазъм развитието на изкуствения интелект.
Дали изкуственият интелект е приятел или враг, все още е много трудно да се отговори, а причините са няколко, подчерта анализаторът и обясни:
"Изкуственият интелект е една от технологиите, които се развиват в последните години, както много други технологии. В тази посока – не би трябвало да ни е страх. Защитниците на тази технология казват, че имаме един нов много добър помощник в това, което правим. От друга страна обаче този помощник се развива толкова бързо във времето и изпреварва очакванията дори на създателите, на хората, които са директно включени в създаването и развитието на тази технология. На този етап в света има 2 центъра, които се конкурират и дори са във война помежду си – САЩ и Китай. Дори развитието и тази технологична война между двете държави би могла да обясни много голяма част от това, което всички наблюдаваме в Белия дом и не можем да си обясним голяма част от действията и посланията, които идват".
Въпросът е докъде искаме да стигнем, подчерта Владимиров в интервю за предаването "Преди всички".
"Ако духът вече е пуснат от бутилката и тази технология се развива със скоростта, с която видимо се развива, следващата голяма цел е още изкуствен интелект, който минимум да бъде като човешкия интелект. Според специалистите най-вероятно той ще го надмине и ще се отива към свръхинтелект, а свръхинтелект, който ние не управляваме, е нещо, което не е целта на цялото това усилие на човечеството".
Според него стъпките, които предприема ЕС в посока на изкуствения интелект, са балансираният подход, от който имаме нужда, за да имаме приятелска технология, но и технология, която се развива контролирано.
"Най-голямата опасност е, че днес това, което наричаме изкуствен интелект, всъщност са едни доста добре работещи езикови модели, които са базирани на статистически принцип. Там всяка дума, която се подрежда в изречението, идва на базата на статистика. Оказа се, че този подход, алгоритъм работи и машината дава достатъчно сериозни и достоверни отговори, можете да си говорите с нея. Дори част от технолозите в този бизнес казват, че тя има частична интелигентност".
ЕС е единствената световна сила, която има акт, който определя начините за развитие на тази технология – какво може и какво не може да се прави чрез тази технология, изтъкна Владимиров, според когото това е правилната посока за развитие на нещата.
Вчера беше разпространен за обществено обсъждане Закон за използване и развитие на изкуствен интелект, изработен от "Да, България". Владимир Владимиров обаче не е убеден, че има разбиране в парламента за такъв закон. Според него темата е много важна, но дневният ред на депутатите е съвсем различен.
"Тази технология може да промени капитализма такъв, какъвто го познаваме в наши дни. Темата е от изключителна важност. ЕС е задал тона, задал е посоката. Ние просто трябва да вървим в тази посока, отчитайки факта, че в България имаме много сериозна софтуерна индустрия, много голяма част от която в момента се пренастройва".
Анализаторът отбеляза сериозната подкрепа на държавата към института INSAIT. Той изтъкна, че не трябва да се настройват хората от страната срещу тези в София. По думите му софтуерната индустрия е много голяма част от икономиката, която запазва много млади и сериозни хора да работят в България. Според него тя трябва да бъде подкрепяна по всякакъв начин.
"Най-притеснителната част от разговора за изкуствения интелект е, че ние не знаем какво точно и как се случва в момента зад затворените врати и на китайските, и на американските технологични компании", обобщи Владимир Владимиров, като отбеляза, че за първи път в историята на САЩ има симбиоза между държава и частен сектор в постигането на стратегическа цел, а именно технологичната победа над Китай. За него основният въпрос за европейците е да не изпуснем духа от бутилката, така че той да не може да бъде върнат и контролиран. По думите му устойчивото развитие на технологията е главната цел, която ЕС си е поставил.
"Може би се намираме на прага или вече сме в петата индустриална революция, т.е. изкуственият интелект ще има такова сериозно влияние върху нашия начин на живот, върху трудовия пазар и капитализма, че ние не можем да го подминем. На този етап трябва да следим внимателно, да използваме технологията, да използваме нейните приложения в нашия всекидневен живот и да не позволяваме технологията изцяло да започне да контролира нашия живот по начин, по който ние не бихме искали".
Цялото интервю на Силвия Великова с Владимир Владимиров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..