Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под диригентството на Лахав Шани, художествен ръководител на Израелската и Мюнхенската филхармония, възпитаник на това училище. Първият им събеседник беше директорът на училището - д-р Ури Ром, който разказа.
"Великият Зубин Мета дирижира преди двайсет години първия галаконцерт на студенти инструменталисти. Тогава той беше главен художествен ръководител на Израелската филхармония и бе инициатор за откриване на музикалната академия. За тези години връзката между университета и филхармонията се запази. Сега на диригентския пулт, като негов наследник, е бившият наш възпитаник Лахав Шани. Но и той не прекасна връзките си с училището ни и не е отказвал съвети, когато имаме проблеми, а за студентите ни е ментор.
Лахав беше блестящ студент по пиано при лауреата на наградата на Израел, професор Арие Варди. По-късно, в Берлин, той се посвети на дирижирането. Израелската филхармония, възникнала преди създаването на еврейската държава, е вид кооператив. Когато Зубин Мета трябваше да се пенсионира, оркестрантите гласуваха единодушно негов заместник да е младият Лахав Шани. Познаваха го и като дете чудо, свирило с тях на пиано, но най-вече като блестящ студент и добър човек.
За студентите оркестранти седмицата на репетициите с Лахав беше важна. Израелската филхармония, Зубин Мета, а след него Лахав Шани, повдигат изключително високо летвата за музикално майсторство на нашите бивши, настоящи и бъдещи студенти. Ще ми е необходимо много време, за да изброя имената на всички наши студенти, шестващи по световните сцени. Трудно ми е да посоча кои са на нивото на Лахав - поне няколко са от студените, а ако се вземат и някои от децата от юношеската филхармония, мога да кажа, че те са е по-малко талантливи. Тазгодишният ни галаконцерт е с две солистки, а не както на предишните - младеж и девойка. Не че професията се феминизира, но тези две момичета нямаха равни."
Какво разказаха за работата си с Лахав Шани студенти от училището "Бухман-Мета" - чуйте в кореспонденцията в звуковия файл.
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...
Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР). В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..