Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под диригентството на Лахав Шани, художествен ръководител на Израелската и Мюнхенската филхармония, възпитаник на това училище. Първият им събеседник беше директорът на училището - д-р Ури Ром, който разказа.
"Великият Зубин Мета дирижира преди двайсет години първия галаконцерт на студенти инструменталисти. Тогава той беше главен художествен ръководител на Израелската филхармония и бе инициатор за откриване на музикалната академия. За тези години връзката между университета и филхармонията се запази. Сега на диригентския пулт, като негов наследник, е бившият наш възпитаник Лахав Шани. Но и той не прекасна връзките си с училището ни и не е отказвал съвети, когато имаме проблеми, а за студентите ни е ментор.
Лахав беше блестящ студент по пиано при лауреата на наградата на Израел, професор Арие Варди. По-късно, в Берлин, той се посвети на дирижирането. Израелската филхармония, възникнала преди създаването на еврейската държава, е вид кооператив. Когато Зубин Мета трябваше да се пенсионира, оркестрантите гласуваха единодушно негов заместник да е младият Лахав Шани. Познаваха го и като дете чудо, свирило с тях на пиано, но най-вече като блестящ студент и добър човек.
За студентите оркестранти седмицата на репетициите с Лахав беше важна. Израелската филхармония, Зубин Мета, а след него Лахав Шани, повдигат изключително високо летвата за музикално майсторство на нашите бивши, настоящи и бъдещи студенти. Ще ми е необходимо много време, за да изброя имената на всички наши студенти, шестващи по световните сцени. Трудно ми е да посоча кои са на нивото на Лахав - поне няколко са от студените, а ако се вземат и някои от децата от юношеската филхармония, мога да кажа, че те са е по-малко талантливи. Тазгодишният ни галаконцерт е с две солистки, а не както на предишните - младеж и девойка. Не че професията се феминизира, но тези две момичета нямаха равни."
Какво разказаха за работата си с Лахав Шани студенти от училището "Бухман-Мета" - чуйте в кореспонденцията в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...