Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за акад. Андрей Стоянов

Андрей Стоянов

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" ще отбележим 135-ата годишнина от рождението на акад. Андрей Стоянов - пианист, педагог, композитор, музикален теоретик и публицист. Той е роден в Шумен на 23 март 1890 г. в семейството на големия музикален педагог, музикален издател и обществен деец Анастас Стоянов. Негов близък родственик е основоположникът на българския театър Добри Войников.

От ранна възраст проявява музикалната си дарба. Баща му е първият му учител, при когото учи пиано.

Андрей Стоянов е възпитаник на прочутия Роберт колеж в Цариград. Постъпва в него през 1904 г., когато е само на 14-годишна възраст. След завършване на колежа през 1910 г. получава държавна стипендия продължава образованието си в музикалната академия във Виена.  Завършва я през 1914 г. и се завръща в България като се установява в София. Започва своята активна концертна дейност, която продължава до 1947 г.

От самото си завръщане от Виена през 1914 г. Андрей Стоянов е преподавател в Държавното музикално училище /днес НМУ „Л. Пипков“/, а от 1922 г. е професор в Държавната музикална академия, където работи до 1958 г. 

През 20-те години на 20 век сформират клавирно трио с чешките музиканти в България цигуларя Ханс Кох и виолончелиста Иван Цибулка.

Като преподавател проф. Андрей Стоянов полага основите на солидна пианистична школа, чиито ярки представители са българските пианисти  Димитър Ненов, Тамара Янкова, Ружка Чаракчиева, Юри Буков и много други концертиращи изпълнители, педагози и корепетитори. От 1950 г. е титуляр на катедрата по пиано до края на преподавателската си дейност в Академията.    

Андрей Стоянов въвежда в програмата на Музикалната академия предмета „Методика на обучението по пиано”, а по-късно и педагогическа практика за студентите пианисти от последния курс на академията.

Като композитор Андрей Стоянов се насочва предимно към произведения за пиано - сонати, рапсодии, вариации, прелюдии, като значително място в клавирното му творчество заемат пиесите за деца и юноши. Пише също и песни със съпровод на пиано. Андрей Стоянов е автор на около 300 есета, статии и отзиви, и на няколко книги: „Творчески идеализъм”, „Магията на музиката”, „Методика на обучението по пиано” и др.

Андрей Стоянов е членувал в дружеството на българските композитори „Съвременна музика”, на който е един от основателите през 1933 г. Участвал е многократно като член на жури в международни конкурси за пиано.

По неговите стъпки тръгва и по-малкият му брат - композиторът и педагог проф. Веселин Стоянов. 

Акад. Андрей Стоянов завършва земния си път на 29 септември 1969 г. при нещастен случай в родния си град Шумен. Неговото име днес носи читалище в София - „Академик Андрей Стоянов“, в което от 2010 г. се провежда едноименният конкурс за пианисти - непрофесионалисти, на всеки две години.

В звуковия файл чуйте подробности за живота и творчеството на акад. Андрей Стоянов, спомени и изказвания, съхранени в Златния фонд на БНР.
По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30