Продължаващата рецесия, усложнената международна обстановка и сигналите на Вашингтон по посока на конфликта в Украйна и на търговската война дават тласък на по-бързото разбирателство на участниците в бъдещата коалиция в Германия.
Това мнение изрази пред БНР Александър Велев, бивш кореспондент на БНР в Германия. По думите му, центристките партии, които ще сформират управлението, са били поставени в ситуация на цугцванг и цайтнот да се разберат, а отмяната на дълговата спирачка от досегашния парламент също е допринесла за това.
И двете страни отстъпват в болезнени точки, отчита Велев във връзка с позициите на консерваторите и социалдемократите.
Предвижда се намаляване на данъците в енергетиката, както и други стимули и облекчения за инвестиции в промишлеността, за малките и средни предприятия, отбеляза той.
Трудно е да се прогнозира дали при началото на търговска война Германия ще съумее да излезе от рецесията. Германската икономика е силно обвързана със САЩ и търговска война ще нанесе безспорни щети, коментира Александър Велев в предаването "Събота 150".
Около една пета от произведените в Германия автомобили са за американския пазар. Американските автомобили не са икономични и не могат да залеят европейския пазар, посочи той.
По неофициална информация Борис Писториус ще запази поста си на министър на отбраната. За първи път за последните 20 години християндемократите ще управляват министерството на външните работи. Социалдемократите ще имат вицеканцлер. Създава се министерство на технологиите и развитието, което ще трябва да придвижи икономиката напред, обясни Александър Велев.
Любопитно е отношението към войната в Украйна. Ракетите "Таурус" бяха доста спорни – предишният канцлер Шолц се обяви "против". Сега не е ясно дали новата коалиция ще прекрачи тази граница, изтъкна Велев, но допусна, че социалдемократите може да отстъпят и ракети да бъдат предоставени на Украйна, каквото е желанието на бъдещия канцлер Фридрих Мерц.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Британският премиер Киър Стармър беше призован да се намеси в спора между Доналд Тръмп и Би Би Си, след като американският президент засили заплахите си да съди корпорацията. В разговор с репортери на борда на Air Force One в петък вечерта, Доналд Тръмп заяви, че ще съди корпорацията за „между 1 и 5 милиарда долара вероятно някъде следващата седмица“,..
Правителството в Каталуния обяви нови мерки за съживяване на селските райони в областта. Предвиждат се преки инвестиции и данъчни облекчения за млади семейства. Властта ще отпусне 20 милиона евро за купуването на 100 социални жилища в общини с по-малко от 2000 жители. Това обяви каталунският премиер Салвадор Ия на среща с кметовете на 300 населени..
Със сезон 2025/2026 в Италия каските стават задължителни за всички скиори, включително възрастните. За тези, които не носят каска, глобата е от 150 евро, а в някои случаи може да се отнеме ски картата. Смята се, че това е епохално въведение, както когато през 2000 година носенето на каска стана задължително за възрастни на мотопеди. От занимаващите..
Европейският съюз се готви следващата седмица да започне да отстъпва от ключови правила за изкуствения интелект и защитата на данните, които срещат силна съпротива от двете страни на Атлантическия океан. Като част от усилията за намаляване на бюрокрацията за европейските компании, които се борят срещу конкуренцията от САЩ и Китай, този ход..
Съгласно новата митническа политика на Евросъюза, Гърция ще започне да налага мито от 2 евро на всеки малък пакет, който пристига от Китай. Досега стоките на стойност до 150 евро не се облагаха с мита. От началото на следващата година за всички стоки, които пристигат от популярните платформи ще се облагат с 2 евро дори и стойността им да е под..
Над 3000 души в бели престилки проведоха протестно шествие в столицата, за да поискат специален закон за статута на медицинската професия. Лекарите настояват за намаляване на максималното седмично работно време и по-добри условия за дежурства. Освен това искат справедливи разпоредби за пенсиониране, които позволяват ранно и частично доброволно..
Лошо време връхлетя италианската област Лигурия. За жертви и пострадали не се съобщава. Непрекъснати валежи и силен вятър при оранжев код, нанесоха щети в централната и западна част на област Лигурия. В областта, притисната между морето и Апенините, при сблъсъка на югоизточения вятър със студения северен фронт се създадоха и условия за образуване..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..