Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето, високите температури, вятърът, солената вода – всички те оставят своя отпечатък. Ето защо грижата през летните месеци не бива да е последна в списъка ни.
Често си мислим, че UV лъчите са опасни само при директно излагане на слънце – на плажа или в планината. Но истината е друга. Те проникват и през облаци, и през стъклото на колата, и докато просто се разхождаме в града. Дори когато не се усеща горещина, увреждането се случва. Постепенно, невидимо, но реално.
С времето кожата губи своята еластичност, започват да се появяват фини линии, става по-суха, по-уязвима. В по-сериозни случаи могат да се развият и кожни заболявания. Превенцията и нанасянето на подходяща слънцезащита не е излишен лукс – тя е начин да запазим кожата здрава в дългосрочен план.
Често смятаме, че пигментните петна са част от остаряването. Приемаме ги като нещо естествено, с което просто трябва да се справим. Но реалността е друга – в много случаи тези промени в тена са резултат от прекомерно излагане на слънце и липса на защита.
Слънчевата светлина нарушава пигментацията на кожата. Има хора, които са по-податливи – например с по-светъл тен, с анамнеза за акне или хормонални колебания. Но това може да се случи на всеки. А когато веднъж се появят, петната са упорити. Премахването им е трудно, често изисква лечение.
Превенцията – с подходяща козметика и стабилна слънчева защита – е в пъти по-лесна и по-ефективна. Това е една от онези малки стъпки, които с времето правят голяма разлика.
Мнозина очакват лятото с надеждата, че акнето ще се успокои или че кожата им ще изглежда по-добре. Понякога това се случва за кратко, но при хора с хронични състояния като розацея, себорея или купероза, ефектът често е обратен.
Жегата засилва кръвообращението, повишава производството на себум, порите се запушват по-лесно. Това създава идеална среда за възпаления и дискомфорт. Затова хората с такива проблеми трябва да подбират козметиката си внимателно – търсете продукти, които са одобрени от дерматолози, съдържат успокояващи съставки като ниацинамид и не запушват порите.
Може днес да не забелязваме никакви проблеми. Кожата да изглежда добре, тенът да е равен, без раздразнения. Но ефектите от незащитено излагане на слънце често се проявяват години по-късно. Първите бръчки, загубата на плътност, появата на по-сериозни изменения не се случват случайно.
Както лекарите обичат да казват – кожата помни всичко. Затова превенцията, дори да изглежда ненужна в момента, е инвестиция в бъдещето. Добрата грижа за кожата днес може да ви спести много притеснения утре.
Лятото ни зарежда с енергия и настроение, но в същото време изисква повече внимание към себе си. Грижата за кожата не е прищявка, нито маркетингов трик. Това е начин да поддържаме здравето и външния си вид в хармония. И ако можем да направим нещо малко днес – като да нанесем подходящ продукт със SPF, да изберем по-щадяща козметика или просто да се информираме по темата – това може да има дългосрочен ефект. А точно това е същността на добрата грижа - навременна, осъзната и постоянна.
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино, което по закон трябва да бъде поне 300 метра. С тази промяна формално се спазва това изискване. Случаят предизвика силна обществена реакция. По инициатива на общинския съветник от ПП-ДБ-СС..
Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал. В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..