Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фандъкова: Да насърчим младите да търсят специалности, необходими на трудовия пазар

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Държавата да финансира второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности. Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, внесени от депутати от ИТН, ГЕРБ и БСП. Планирано е промените да влязат в сила от 1 януари 2026 г.

Един от вносителите е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС. Пред БНР тя обясни, че промените са част от цялостната визия за това, че бързо трябва да се навакса пропуснатото време, за да може да се подготвят младите хора за времето, в което живеят.

"Днешните ученици и студенти се очаква да сменят средно 3 професии през трудовия си живот. Това налага ние да дадем възможности да се преквалифицират постоянно. Политиката на министър Вълчев предлага ключови реформи както в средното, така и във висшето образование, които са насочени към това децата и младите хора във все по-динамичното време, в което живеем, да могат да са гъвкави, да могат да се подготвят, да търсят нови възможности за себе си. Тази промяна не просто е даване на пари, а финансиране за постигане на важни цели", коментира Фандъкова в предаването "Преди всички".

Тя уточни, че мерките ще са за специалности, за които има ниско търсене от страна на младите хора, а в същото време голям дефицит и високо търсене на пазара на труда. По думите ѝ това са инженерно-технически, природо-математически, някои хуманитарни специалности.

"Ролята на държавата е да насърчи повече млади хора да търсят тези непривлекателни за момента специалности", каза депутатът.

По думите ѝ също така това е подкрепа не само за бизнеса и младите, но и за университетите, защото тя би разширила интереса към предлаганите от тях програми:

"Тази малка крачка е много важна за това да можем да осигурим повече специалисти на бизнеса, повече млади хора да се чувстват добре в България и да помогнем на университетите".

Тя подчерта, че предложението е широко подкрепено.

Йорданка Фандъкова коментира и темата за въвеждането на предмет "Добродетели и религии" в училище:

"Прекалено много се съсредоточаваме в конкретната тема за предмета. Наистина има нужда и обществото, и децата, и училището от възможност адекватно да се подчертае и насърчава възпитателната роля. Тръгвайки от там, ние трябва да намерим тези механизми, които да помогнат на всички. Прекалено много възлагаме на училището – казваме, че учителите трябва да възпитават, но ние не им даваме инструменти за това възпитание. Когато се тръгне от възпитание в добродетели, тогава се стига и до един от вариантите, разбира се по избор, да се изучава или етика, или по друг начин да е наречен предметът".

По думите ѝ обаче учителите имат нужда от квалификация и подготовка за такъв предмет.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Йорданка Фандъкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима души са арестувани в Перник за разпространение на наркотици

Четирима криминално проявени са задържани при акция по противодействие на престъпления, свързани с наркотични вещества в Перник. В жилището на единия от тях е открита мини лаборатория за отглеждане и разпространение на дрога. Акцията е проведена вчера от криминалисти на Първо РУ. След предварителна информация служителите на реда установили и..

публикувано на 16.04.25 в 13:06

В Кочани се възстановяват от трагедията

Как жителите на Кочани се възстановяват от трагедията, отнела точно преди месец десетки млади животи и каква е надеждата им дни преди Възкресение Христово? Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на пожара Най- големият страх на хората от Кочани е, че градът им бързо умира, а младите търсят спасение в..

публикувано на 16.04.25 в 12:51

Иззеха повече от 3 кг марихуана от домашна наркооранжерия в Павликени

Полицията иззе повече от три килограма марихуана от домашна оранжерия в Павликени. Оранжерията с наркотичните растения е била към жилището на 42-годишен мъж, реабилитиран за престъпление преди години. Растенията коноп са били отглеждани в специално създадени за тях условия. Мъжът е задържан, случаят е предаден на прокуратурата. За..

публикувано на 16.04.25 в 12:46
Хюсни Адем

ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие

Парламентарната група на ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие към кабинета Желязков с мотив корупция. Това заяви Хюсни Адем от формацията. "Ще подкрепим този вот на недоверие, защото вярваме, че политическият смисъл, само когато е в интерес на обществото, а не в услуги на олигархията, защото всяко мълчание в този момент би било съучастие,..

публикувано на 16.04.25 в 12:16

14 000 лв. глоби за шофьор, минал 47 пъти с превишена скорост по бул. "Черни връх"

Шофьор на автомобил е преминал 47 пъти с превишена скорост по столичния булевард "Черни връх".  Глобите му са в размер на 14 000 лева и вече са му връчени, съобщи bTV. Полицията излезе със специални мерки на пътя и в храмовете за Великден.  Очаква се голямото пътуване и интензивният трафик да започнат още утре следобед.  Пътната полиция вади всички..

публикувано на 16.04.25 в 12:09
Меглена Антонова

"Грийнпийс" - България скептични и за реакторите от "Белене", и за добива на нефт и газ от Черно море

Да не се продават реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна е разумно решение, защото ядрените централи там са под сериозна заплаха. Това мнение изрази пред БНР Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" – България. По думите ѝ, ядрените централи са опасни, когато са таргетирани от военните действия и искане на "Грийнпийс" – Украйна е било..

публикувано на 16.04.25 в 11:38

Мъглата на спомените в романа "Часовникът" от Ане Рил

Какво е да живееш в мъглата на разпадащите се спомени? Този въпрос задава новия роман на скандинавската писателка Ане Рил "Часовникът".  Авторката е позната на българския читател с популярната си книга "Смола". В предаването "Понеделник вечер" най-новата й история бе представена от Цветомила Димитрова, част от българското издателство на Ане Рил...

публикувано на 16.04.25 в 11:00