Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Враца е домакин на първия у нас Фестивал на технологиите

Биляна Георгиева: Целта на фестивала е да утвърди Враца като технологична столица

| Репортаж

Днес във Враца ще се проведе едно от най-големите събития в сектора на технологичните иновации за тази година - първият у нас Фестивал на технологиите. Форумът ще събере в Младежкия дом в града водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от страната и чужбина, за да обсъдят и покажат най-новите тенденции и решения в сферата на високите технологии.

"Mito" и "PENka", която го командва, под общ знаменател с изкуствения интелект, киберсигурността, дигиталната трансформация, телемедицината и иновациите - звучи закачливо, но всъщност е описание на технологичния фестивал, който ще се проведе днес. Организатори са Община Враца и бизнес медията "Лидер.бг". 

Фокусът на фестивала е бъдещето на технологиите и тяхното приложение в бизнеса и обществото, а основната му цел е да се създаде платформа за обмен на знания, идеи и иновативни решения, като се насърчи сътрудничеството между бизнеса, научните среди и държавните институции. Събитието е първо по рода си у нас. 

Калин Каменов, кмет на Враца (вляво), Биляна Георгиева и Александър Владимиров, зам.-кмет на Враца (вдясно)
В предаването "Преди всички" на БНР Биляна Георгиева от медията съорганизатор разказа:

"Фестивал на технологиите Враца 2030 се провежда за първи път в България - такъв тип фестивал с толкова много различни дейности - 5 панелни дискусии, експозона, симулации и творчески работилници за най-малките деца. Ще дойдат хора от цяла България, включително университети. Ще участват видни експерти от бизнес средите, академичните и научните среди, които ще обсъдят важни теми, свързани с развитието на иновациите и технологиите в България".


Градът е избран, защото това е утвърден технологичен регион, както и защото във Враца е първата българска компания, която разработва първия автономен робот - "Mito", а дистанционното му за управление се нарича "PENka", обясни Георгиева. По думите ѝ роботът е за индустриални цели, автоматизация. 

Целта на фестивала е да утвърди Враца като технологична столица, подчерта Биляна Георгиева и добави, че интересът е огромен

Снимки: Община Враца

Целия репортаж на Ива Антонова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на външните работи Георг Георгиев

Георг Георгиев: На този етап няма други граждани, които да се евакуират от Израел

Освен 17-те евакуирани, късно снощи границата на Иран с Азербайджан преминаха други двама българи, съобщи министърът на външните работи Георг Георгиев преди заседанието на ресорната парламентарна комисия, която го изслуша по темата. Той поясни, че министерството няма яснота колко точно български граждани има в Иран: Двама българи са евакуирани от..

публикувано на 19.06.25 в 15:25
Сателитно изображение на иранския ядрен обект в Натанз след израелските удари на 14 юни

Израел обяви, че е нанесъл удар по ирански ядрени обекти

Израелската армия твърди, че е унищожила две трети от ракетните установки на Иран. Военен говорител заяви, че армията е нанесла удари по ядрени обекти в Бушер, Исфахан и Натанз и продължава да атакуват и други съоръжения.  Бушер е единствената действаща атомна електроцентрала на Иран. Тя работи с руско гориво, което отработено се връща в Русия. Ядрената..

публикувано на 19.06.25 в 15:11

Поколение на преклонна възраст носи на плещите си социалната грижа у нас. Кой ще я поеме, когато си отидат?

Ниски възнаграждения, напреднала възраст, извънреден труд без допълнително заплащане – това са част от характеристиките на така наречените грижовни професии у нас,  каквито са  медицинските сестри, детските учителки, социалните работнички, личните асистенти.  Характерното за грижовния сектор и проблемите в него са тема на изследване, направено..

публикувано на 19.06.25 в 15:00
Калина Захариева

Калина Захариева: Трябва да достигнем до младите хора на техния език и по техните канали

Младите хора трудно се доверяват и за да спечелим доверието им, трябва да достигнем до тях , като си поговорим на техния език и по техните канали. Това каза пред БНР журналистката Калина Захариева, председател на сдружение "Мрежа за развитие на личността и талантите", което представи преди дни данните от изследване на "Тренд" - "Младите могат – за..

публикувано на 19.06.25 в 14:48

Али Хаменей "не може да продължава да съществува", заяви министърът на отбраната на Израел

Върховният лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, "не може да продължава да съществува", каза днес израелският министър на отбраната Израел Кац, след като при най-новата вълна от ирански ракетни удари беше поразена болница и бяха ранени най-малко 40 души, предаде Асошиейтед прес. При иранска атака е ударена болница в Беер Шева "Диктатор..

публикувано на 19.06.25 в 14:35
Петко Петков

Петко Петков: Сериозен нов политически играч може да се появи, когато влезем в еврозоната

Темата за влизането в еврозоната се оказа ключов елемент за консолидация на управляващото мнозинство. Това обясни пред БНР Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан". Ако в настоящия момент се проведат избори, ГЕРБ отново ще е първа политически сила , сочат резултатите от проучването на социологическата агенция...

публикувано на 19.06.25 в 14:10

Наказват членовете на СИК, допуснали Георг Георгиев да гласува само със снимка на личната си карта

Общинската избирателна комисия в София санкционира с акт за административно нарушение членовете на секционната комисия, в която на 15 юни външният министър Георг Георгиев е гласувал за районен кмет на "Слатина" без да представи оригинален документ за самоличност. Той е показал пред комисията снимка на личната си карта. Решенето на ОИК София..

публикувано на 19.06.25 в 14:05