Парламентът прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството, с които ще бъде уреден статутът на доброволците, редът за водене на регистър от доброволческите организации, както и създаването на публичен списък на интернет страницата на Министерството на правосъдието, който да показва доброволческите организации в страната. Законопроектите са внесени от ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Продължаваме промяната - Демократична България".
Със законопроекта на БСП се урежда статутът на доброволците, като се създава правна уредба за доброволчеството, която да насърчава гражданската активност.
Габриел Вълков обясни:
"Целта не е доброволчеството да бъде задушавано - а точно обратното: доброволческите организации трябва да бъдат стимулирани, за да създават устойчиви общности и едно активно гражданско общество".
От ПП-ДБ предлагат създаването на определени стимули, които да привличат доброволци.
Николай Денков апелира:
"Имаме свободна инициатива, с която хората искат да помогнат в трудна ситуация, а от друга страна - държавата трябва да създаде условията, така че да може тази дейност да съответства на принципите, подходяща отговорност и отчетност на съответните участници в процеса".
От "Възраждане" остават скептични, но не изключват част от заявеното.
Костадин Костадинов критикува:
"Няма нужда от закон, за да бъдеш добър човек. В последните години доброволчеството в България се развива изключително бурно точно поради причината, че българската държава - слава Богу - няма нищо общо с неговото организиране. В момента, в който се намесят разни такива доброжелатели - точно поради тази причина ние няма да подкрепим нито един от тези законопроекти, защото не виждаме смисъл да се регламентира нещо, което излиза абсолютно естествено".
Негодна за пиене вода тече от чешмите на две села в област Монтана. Отклонения от стандартите хигиенната инспекция е констатирала във Винище и Лесковец. За допуснатите нарушения се налагат глоби Наличие на колиформи и ешерихия коли са открити във водни проби взети от централното водоснабдяване на две населени места в Монтанско, в периода от..
Част от жителите на село Николово, Русенско, ще бъдат евакуирани поради опасност от скъсване на дигата на близкия язовир. Ще бъде активирана системата за предупреждение BG-Alert, а в момента тече подготовка за евакуация на жители от съседните Сандрово и Мартен. Има свличане на земни маси от стената на язовира в Николово в посока самото село,..
Двата вота срещу Европейската комисия и нейната председателка Урсула фон дер Лайен бяха отхвърлени от евродепутатите. При 594 гласували от общо 720 евродепутати по двете резолюции - на "Патриоти за Европа" и на "Левицата", документът на патриотите събра подкрепата на 179 души. Против гласуваха 378, 37 евродепутати се въздържаха...
Директорът на завода за отпадъци Николай Савов обяви, че е бил разпитан в Софийската градска прокуратура заради проверка, правена от екоинспекцията през миналата година. След разпита той заяви, че са му задавани само уточняващи въпроси по въпросната проверка и не каза дали е разпитван и за настоящата криза с извозването на боклука от два..
С четири гласа "против" и един "за" - този на Галина Георгиева, членовете на Съвета за електронни медии отхвърлиха отчета за дейността на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за периода януари-юни 2025 година. Изслушването премина с призиви за спокоен тон и от двете страни. Трима от членовете на..
Обявеното на 3 октомври бедствено положение в община Трън ще бъде удължено, каза кметът Цветислава Цветкова. Ситуацията в общината след падналия миналата седмица мокър сняг все още не е овладяна напълно. В десет населени места продължава да няма електричество, в други - захранването е възстановено частично. Екипите продължават да..
Фискалният съвет предупреди за неизпълнение на част от фискалните правила през миналата година и препоръча по-рестриктивна политика. Забавяне на ръста на приходите и сериозен ръст при социалните плащания и заплатите в публичния сектор, отчитат от Фискалния съвет. Според експертите това води до проциклична и проинфлационна политика, а..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..