Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 40 млн. лв. повече извън финансовите разчети

Доц. Георги Костов: Има непредвидени около 1200 служители в системата на горите

| Интервю
Георги Костов

Всяко решение за гората днес се отразява за едно десетилетие и столетие. Най-важно е да запазим хората работещи в горите. Има възможни решения, но те да бъдат направени от професионалистите, а не да бъдат политически, защото те са кратковременни, каза доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет, в интервю пред БНР.

"Държавните горски предприятия да си направят сметка, за да работят по-спокойно. Намесата на политика оказва демотивираща функция. Няма наказания за горските пожари. Не може да се препоръчват готови модели без същински анализ на причините. Трябват и бързи действия, като намаляване на някои инвестиционни разходи - излишни работни места, за наши хора. Има повече от 1200 служители в системата на горското стопанство - извън финансовите разчети, когато се приемаше закона. В цифри, годишно е около 40 млн. лв. Не на всякъде, но вероятно има райони, където горските стопанства са политическа хранилка", посочи доц. Костов.

Той припомни, че в закона има записано, но "не могат да влязат в сила т. нар. екосистеми":

"Екосистемите са функции от горите, които трябва да бъдат овъзмездени. Гората осигурява въздух, вода, въглеродни квоти, биоразнообразие и там се правят инвестиции, за да се осигуряват тези неща постоянно. Те остават във въздуха, когато трябва да бъдат остойностени и не могат да влязат в сила."

Доц. Костов посочи, че България е най-големият износител в Европа на трюфели - по неофициални 1000 т, по официални 600 т. "А в горското стопанство, откъдето идват трюфелите, остават около 20 000 лв., всичко друго заминава някъде", съобщи той.

В предаването "Преди всички" доц. Костов обяви, че в Казанлък на 24 и 25 април пристигат 32 научни организации, участници в европейския проект за създаване на издръжливи ландшафти. Сред тя е и Лесотехническият университет.

Ще има много събития и демонстрации в тази финална фаза на европроектът. А районът на Стара Загора е избран като "лаборатория".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дебати в НС за колите на НСО и ползването им от президент и депутати

Парламентарното мнозинство одобри на президента да бъдат върнати автомобилите и шофьорите, с които преди това НСО охраняваше него и администрацията му, но му забрани да ползва личния си автомобил при специален режим на движение. Това стана възможно с приемане на първо четене на два от проектите за промени в Закона за Националната служба за охрана..

публикувано на 13.11.25 в 18:15

СЕМ с позиция за съдебните решения около избора на генерален директор на БНТ

Административният съд в София - област спира за пореден път Съвета за електронни медии да осъществи законовите си правомощия за избор на генерален директор на Българската национална телевизия. Това съобщиха от медийния регулатор. СЕМ не приема мотивите на това определение на съда и ще го обжалва. Междувременно след жалба на Съвета..

публикувано на 13.11.25 в 18:11
Доц. д-р Албена Танева

Албена Танева: Политическата нестабилност е във вреда на всички

Политическата нестабилност  е във вреда на всички .  Това каза пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет.  "От 2020 година насам научихме това на собствен гръб, което е неефективен начин за учене . Политическата нестабилност е тази игра, в която губят всички. Освен ако има някой, който няма..

публикувано на 13.11.25 в 17:50
Заместник-кметът на София в направление

СОС гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците

Столичният общински съвет гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО). Ще бъдат назначени допълнително хора, които ще се включат в почистването на районите, в които изтичат договорите за сметосъбиране и сметоизвозване. В същото време Общината прекрати обществените поръчки за почистване на 1-ва..

публикувано на 13.11.25 в 17:41
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Ние сме "за" държавните служители да си плащат осигурителните вноски

Цялато система на заплащане в държавната администрация трябва да бъде преосмислена. Ние сме за държавните служители да си плащат осигурителните вноски. Разбира се, паралелно да отпаднат всякакви о граничения, да могат работят на повече от един трудов договор и да развиват самостоятелен бизнес, каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов в..

публикувано на 13.11.25 в 17:34
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Министър Генов: Кметът Терзиев може да бъде санкциониран заради сметосъбирането

Кметът на София Васил Терзиев може да бъде санкциониран за неизпълнение на ангажиментите на общината по сметосъбирането и дейността на завода за отпадъци. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в ресорната парламентарна комисия: "През периода от декември 2024 година до настоящия момент регионалната инспекция е извършила редица..

публикувано на 13.11.25 в 17:22

Правителството утвърди нормативи за час програма на БНТ и БНР за 2026 г.

Правителството утвърди нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2026 година за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми на БНТ - 1 378 евро, а на БНР - 345 евро. Те са съобразени с основните допускания при разработването на проекта на бюджет за догодина. От..

публикувано на 13.11.25 в 17:17