Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

| Интервю
Радослав Стоянов
Снимка: Ирина Недева
Чуй новината! Чуй новината:

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека. Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права. 

"Несъмнено, за съжаление, има регрес и то в широк кръг сфери. В други, където има застой, този застой е в много сериозни проблеми. Ситуацията никак не е розова", посочи пред БНР Радослав Стоянов - съпредседател на БХК.

По думите му една от основните сфери, в които е отчетен регрес, е състоянието на съдебната система. 

"Политическата ситуация оказва влияние, защото голяма част от проблемите, които ние наблюдаваме като регрес в правата на човека, са именно нарушения, извършвани от българските институции. Това означава 2 неща - или че законодателната рамка трябва да бъде променена, за да се разрешат тези въпроси, или че административната и понякога и съдебна практика също трябва да бъдат променени. Но това зависи от волята на управляващите. Когато обаче няма стабилно управление или управлението се води от антидемократично настроени сили или сили с ниска степен на уважение към разделението на властите, няма как проблемите да бъдат решени", коментира Стоянов в предаването "Преди всички".

Когато има въобще дебат по темата за психичното здраве в НС, то минава през призмата на подигравки и хумор от страна на народните представители, а темата е изключително сериозна, подчерта още той. И посочи, че наблюденията им са върху затворените институции, включително психиатричните институции. По думите му БХК дълги години не е имала достъп до държавните психиатрични болници. Сега такъв достъп имаме, но това, което заварихме там, е, че на повечето места положението се влошава, изтъкна съпредседателят на организацията.

Тази година в доклада има и глава за цифровите права. По думите му България изостава с прилагането на европейското законодателство в тази посока, а именно то е нашият основен страж.

"Отчита се и нарастване на риска от дезинформация и манипулации в социалните мрежи, злоупотреби с лични данни, включително чрез свързани с България кампании на политическо влияние в чужбина. Един от най-големите играчи в това отношение е Руската федерация. Въпреки това българските институции не са демонстрирали никаква воля за превенция или отговорност, дори при сериозни пробиви на сигурността". 

Радослав Стоянов коментира и ситуацията в кв. "Захарна фабрика", където бяха съборени незаконни ромски жилища. Днес тежка техника трябва да разчиства отломките. "Започват и протести на граждани от квартала, които искат тези хора да се махнат от квартала. Няма отговор къде точно да се махнат. Предстои да разберем какво предлагат институциите", отбеляза той и бе категоричен, че много кметове, институции и министри са бездействали на много нива през годините.

Цялото интервю на Силвия Великова с Радослав Стоянов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11