Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Избързването с влизането в еврозоната и използването на статистически театър е грешка

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем. Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият проблем ще дойде може би от дефицита".

Това заяви пред БНР макроикономистът Стоян Панчев – анализатор от Експертния клуб за икономика и политика.

"Избързването с влизането в еврозоната и използването на статистически театър - това да се направи конкретно сега, е грешка. Това ще има негативни последствия за всички", предупреди той в интервю за предаването "Преди всички".

Според него вървим към положителен отговор на конвергентния доклад. Но смята, че трябва да изчакаме поне до достигане на средноевропейските доходи. Ако продължим със сегашното темпо, означава след 10 години, уточни той.

По думите му намаляването на административни такси се прави за да не се излезе извън рамките на това, което трябва да бъде постигнато като част от маастрихтските критерии. Стоян Панчев подчерта, че тежестта на подобен тип такси в потребителския индекс на цените е доста висок. Години наред България не изпълнява инфлационния критерий от Маастрихт, а с последните данни се оказа, че го изпълняваме на 100%, подчерта анализаторът.

"Тук се цели 100-процентово, перфектно изпълнение – нещо, което не се е случвало в последните години изобщо".

Според него просто наблюдаваме "статистически театър", а не реално отчитане на данните за цените.

Панчев даде пример с Хърватия:

"Това, което видяхме в Хърватия, е, че ако наистина бъдат използвани твърде много тежки административни мерки за овладяване на инфлацията, така че да влезем в критериите, след това имаме ефект, подобен на плажната топка – натискаме я под водата и тя изскача нагоре още по-бързо. Подобно нещо може да се види и в България".

По думите му отчетената инфлация от НСИ не е толкова ниска – 4% на годишна база. За него "по-голямата манипулация" във връзка с данните се отнася към дефицита.

Той смята за грешка влизането ни на всяка цена в еврозоната и го нарече "гръцко влизане в еврозоната":

"Гърция стана член на еврозоната, заобикаляйки критериите и използвайки фалшива статистическа информация за влизане в еврозоната. По-късно Гърция влезе в една много тежка бюджетна криза. Цяла Европа след това пострада от това. Не са случайни тези критерии".

Анализаторът предупреди, че можем да се върнем към състояние на публичните финанси, каквото познавахме преди 1997 г., преди въвеждането на Валутния борд.

Според него няма икономическа логика зад влизането на България сега, по този начин, в еврозоната.

Цялото интервю на Спас Крайнин и Наталия Ганчовска със Стоян Панчев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Песков за Украйна: Русия продължава контактите със САЩ, но липсва диалог с Европа и с Киев

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия продължава контактите със Съединените щати по въпроса за Украйна, но липсва диалог с Европа и с Киев. Песков подчерта, че вариантите за уреждане на конфликта в Украйна не могат да бъдат оповестявани публично, защото така губят ефективност. Той коментира на брифинг медийни публикации за различни..

публикувано на 23.04.25 в 14:41
Джей Ди Ванс

Джей Ди Ванс с ултиматум към Москва и Киев

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс предупреди днес, че Москва и Киев трябва да сключат сделка или Вашингтон ще прекрати усилията си за постигане на примирие, предаде АФП. "Излъчихме много ясно предложение и към руснаците, и към украинците и е време те или да кажат да, или САЩ да напуснат този процес", заяви Ванс пред репортери в..

публикувано на 23.04.25 в 14:34
Сградата на НЗОК

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на НЗОК

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на Здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Поводът за това са преговорите, които стартират между Българския лекарски съюз, Националния рамков договор и Анекса към него.  Нуждата от долекуване и продължителност на грижите в домашни условия в здравната система..

публикувано на 23.04.25 в 14:10

ЕК глоби с общо 700 млн. евро Aplle и Meta

Европейската комисия наложи глоба от 500 млн. евро на Apple и 200 млн. на Meta. Мотивът е, че платформите не са спазвали свои задължения по Акта за цифровия пазар да предлагат на потребителите си избор на услуга, при която личните им данни да се използват по-малко. Председателката Урсула фон дер Лайен няколко пъти подчерта, че Комисията няма да се..

публикувано на 23.04.25 в 14:04

Минималната заплата за асистент в държавен ВУЗ – 2780 лева

2780 лева става минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност - асистент - в държавните висши училища. По този начин действащата в момента заплата се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5%. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Новите възнаграждения в университетите са били договорени днес между..

публикувано на 23.04.25 в 14:02
Борис Бонев

Борис Бонев: Дори да подаде оставка, няма да подкрепим Терзиев на нови избори

Дори да подаде оставка, вече няма да подкрепим Васил Терзиев на нови избори!  Това заяви пред БНР лидерът на "Спаси София" Борис Бонев и обясни: "Ако го беше направил веднага, със сигурност щяхме да го подкрепим! Но на този етап, когато видяхме, че той е човек, който се отмята от своите поети ангажименти, той не изпълнява коалиционната програма"...

публикувано на 23.04.25 в 14:02
Пламен Димитров

Кои са секторите, за които КНСБ продължава да се бори за увеличение на възнагражденията и с колко?

"С минималната заплата в България можеш да си купиш девет пъти малката потребителска кошница. В Румъния - 17 пъти". Това обясни пред БНР Пламен Димитров, президент на КНСБ. С 4,6% на годишна и с 3,2 на тримесечна база се увеличава необходимият месечен доход за издръжка на живота към края на март . За един работещ той достига 1521 лева,..

публикувано на 23.04.25 в 14:00