В дните след експлозията радиоактивният облак напусна пределите на СССР и преминава през Източния блок към Западна Европа. Той достига Скандинавия на 28 април 1986 г., два дни след експлозията, и задейства алармите в атомна електроцентрала близо до Упсала, Швеция. Светът научи за повишаващите се нива на радиация от Стокхолм преди Москва да каже каквото и да било. Професорът по украинска история в Харвард и директор на Украинския изследователски институт Серхий Плохи обяснява какви фактори са довели до бедствието.
"Цяла съвкупност от фактори, политически и социални, предизвикват Чернобил. Един от тях е цялостната атмосфера на тайнственост в Съветския съюз в условията на Студената война. Реакторът на Чернобил е бил с двойна функция - можел е да загрява вода в един ден, а на следващия да произвежда обогатен уран. И всичко това се е държало в пълна тайна, дори от операторите на реактора. Именно тези тайни водят до бедствието в Чернобил."
От Чернобил радиоактивният дъжд пренася нестабилните изотопи на стронций-90 и цезий-137 не само към Беларус, Скандинавия и Западна Русия, но и към Балканите, Австрия, Германия и Швейцария и части на Уелс, Англия и големи области на Шотландия. Могъщият Съветски съюз не може да контролира облаците и в крайна сметка губи и контрола над наратива. А подвеждащите доклади и лошото управление впоследствие предизвикват негативна реакция сред чуждестранните правителства и широката общественост по целия свят.
"Има го и световното измерение с пестене на материали или прибързани действия, за да се спазят сроковете на задачата, която е трябвало да изпълнят или да покрият квотите за производство на електричество. И това не е типично само за социализма, може да замените квотите с печалба и ще получите същата история. Така че част от събитията отразяват и случващото днес по света, други са специфични за съветските времена и нрави."
Колкото и да са умели в мобилизирането на ресурси за справяне с бедствията, авторитарните режими се оказват прекалено ефективни в контрола на информация. Липсата на свобода на словото помага на потенциалните бедствия да се превърнат в истински, а националните трагедии - в международни катаклизми.
"Само няколко години по-късно Съветският съюз се разпада в голяма степен благодарение на мобилизацията на хората след бедствието в Чернобил и проблемите на атомната енергия. Хората, които пишат по въпроса го наричат "екологичен национализъм". Той е предизвикан от криенето на информация от хората. В Украйна движението за независимост не тръгва от езика или от стремежа към автономия, а започва под наслов: Кажете ни истината за Чернобил! Това е много силен фактор, който прекрачва етническите, лингвистичните, религиозните и партийни граници. Така че първите масови манифестации са заради Чернобил."
За Серхий Плохи ядреното бедствие в Украйна е въпрос на време, ако международната общност не вземе мерки да ограничи безразсъдното поведение на Русия във войната. АЕЦ Запорожие, най-голямата в Европа, е окупирана от руските сили от март 2022 насам. Плохи смята, че руската армия я използва като щит, за да нанася удари на околните селища. За историка Западът не е успял ефективно да противодейства на непредпазливите действия на Русия около ядрени обекти.
"За да се надяваме, че ядрената енергетика ще се развива и ще ни спаси от климатичните промени, трябва да се научим как да защитаваме реакторите, които вече са построени. Аз лично смятам, че нямаме право да строим и един нов реактор докато не установим как да пазим съществуващите."
След руски удар с дрон през феврувари беше поразен стоманения купол на Чернобил. Избухналият пожар е повредил защитното съоръжение. Москва отрича да е нанесла удара и твърди, че не обстрелва атомна инфраструктура. Според Серхий Плохи ситуацията напомня силно на случилото се с язовир Каховка и е много опасна.
"Много лесно могат да се създадат условия за инцидент или да се използва като оръжие ядрения реактор. Пример за това е взривяването на язовир Каховка в Украйна. И до ден днешен руснаците и украинците се обвиняват взаимно за бедствието, а международната общност не може да установи какво се е случило. Така че можеш да превърнеш една атомна централа в мръсна бомба и да избегнеш отговорност. Не можеш да направиш същото, ако изстреляш ядрено оръжие."
Украйна търси решения да възстанови повредения купол на Чернобил, като работи съвместно с държавните и международни експерти. Това заяви министърът на екологията и природните ресурси Светлана Хринчук.
"За съжаление след нападението куполът частично не функционира. Смятам, че до месец май ще сме готови с анализа и заедно с Европейската банка за развитие, научните институции и фирмите, участвали в конструирането и инсталацията на купола, ще предприемем мерки за възстановяването му."
Хринчук официално пусна в експлоатация осем мегаватова соларна подстанция, която ще захранва АЕЦ Чернобил. Соларната станция е и първа стъпка към развиването източници за възобновяема енергия в 30 километровата забранена зона, която обгражда Чернобил.
"От много години повтаряме, че отцепената зона трябва да се превърне в зона за възстановяване. В цяла Украйна няма по-подходяща територия за разработване на проекти за възобновяема енергия."
Международната общност трябва да осъзнае, че ядрената безопасност на Украйна е сигурност и за цялото човечество.
Броят на жертвите на експлозията на пристанището "Шахид Раджае" в Южен Иран достигна осем. Повече от 700 са ранените, предаде Ройтерс. Според Хосейн Зафари, говорител на иранската Организация за управление на кризите, взривът изглежда е бил причинен от лошо съхранение на химически вещества в контейнери на пристанището, което се намира близо до..
Кипър отчита "забележителни резултати" в развитието на специалните форми на туризъм, които са "ключът" към постепенното превръщане на страната в целогодишна дестинация. Това заяви заместник-министърът на туризма Костас Кумис при откриването на 26-тото международно туристическо изложение Travel Expo Cyprus 2025, което се провежда днес и утре в..
Русенското село Николово бе домакин на танцов фолклорен семинар, на който автентичните си хора̀ представиха хърцоите от Старо село и Николово. Инициатор е Александър Трендафилов, ръководител на столичния клуб “От извора”. С традиционни местни гозби, приготвени от дейците на Народно читалище “Пробуда 1901 г” в село Николово, бяха посрещнати..
Започва ремонтът на три от подходите откъм източната част на Кюстендил, обяви кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Средствата са по капиталовите разходи в бюджета, който предстои да бъде гласуван и с национално финансиране. Освен това Общината закупи нова маркировки полагаща машина, която ще бъде използвана след ремонтите. Единият е..
Министерството на труда и социалната политика ще финансира през тази година 56 проектни предложения по Проект "Красива България” за подобряване на обществената среда, социалната инфраструктура и за осигуряване на достъпност. С реализирането им ще се обновят и ремонтират детски ясли и градини, училища, читалища, административни сгради, здравни и социални..
Президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи, че Белград е успял да постигне ново отлагане на американските санкции, наложени на петролната компания НИС, този път за два месеца - до 27-ми юни, предаде агенция ТАНЮГ. "Благодарим на нашите американски партньори за разбирането към позицията на Сърбия", написа Вучич в профила си в Инстаграм...
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи на украинския президент Володимир Зеленски подкрепата на Европейския съюз в преговорите за прекратяване на войната с Русия. "Европа винаги ще бъде до Украйна в стремежа ѝ към мир. Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори за постигане на справедлив и траен..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..