Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

39 години от катастрофата в АЕЦ Чернобил


На 26 април 1986-а светът трепери пред бедствие, което за секунди заличава граници и говори езика на радиацията. На този ден се случва най-голямата предизвикана от човека катастрофа в историята - експлозия в Черноблиската атомна електроцентрала. Трагедия, която застрашава не само Украйна, но и целият свят.

В дните след експлозията радиоактивният облак напусна пределите на СССР и преминава през Източния блок към Западна Европа. Той достига Скандинавия на 28 април 1986 г., два дни след експлозията, и задейства алармите в атомна електроцентрала близо до Упсала, Швеция. Светът научи за повишаващите се нива на радиация от Стокхолм преди Москва да каже каквото и да било. Професорът по украинска история в Харвард и директор на Украинския изследователски институт  Серхий Плохи обяснява какви фактори са довели до бедствието.


"Цяла съвкупност от фактори, политически и социални, предизвикват Чернобил. Един от тях е цялостната атмосфера на тайнственост в Съветския съюз в условията на Студената война. Реакторът на Чернобил е бил с двойна функция - можел е да загрява вода в един ден, а на следващия да произвежда обогатен уран. И всичко това се е държало в пълна тайна, дори от операторите на реактора. Именно тези тайни водят до бедствието в Чернобил."




От Чернобил радиоактивният дъжд пренася нестабилните изотопи на стронций-90 и цезий-137 не само към Беларус, Скандинавия и Западна Русия, но и към Балканите, Австрия, Германия и Швейцария и части на Уелс, Англия и големи области на Шотландия. Могъщият Съветски съюз не може да контролира облаците и в крайна сметка губи и контрола над наратива. А подвеждащите доклади и лошото управление впоследствие предизвикват негативна реакция сред чуждестранните правителства и широката общественост по целия свят.


"Има го и световното измерение с пестене на материали или прибързани действия, за да се спазят сроковете на задачата, която е трябвало да изпълнят или да покрият квотите за производство на електричество. И това не е типично само за социализма, може да замените квотите с печалба и ще получите същата история. Така че част от събитията отразяват и случващото днес по света, други са специфични за съветските времена и нрави."


Колкото и да са умели в мобилизирането на ресурси за справяне с бедствията, авторитарните режими се оказват прекалено ефективни в контрола на информация. Липсата на свобода на словото помага на потенциалните бедствия да се превърнат в истински, а националните трагедии - в международни катаклизми.

 
"Само няколко години по-късно Съветският съюз се разпада в голяма степен благодарение на мобилизацията на хората след бедствието в Чернобил и проблемите на атомната енергия. Хората, които пишат по въпроса го наричат "екологичен национализъм". Той е предизвикан от криенето на информация от хората. В Украйна движението за независимост не тръгва от езика или от стремежа към автономия, а започва под наслов: Кажете ни истината за Чернобил! Това е много силен фактор, който прекрачва етническите, лингвистичните, религиозните и партийни граници. Така че първите масови манифестации са заради Чернобил."



За Серхий Плохи ядреното бедствие в Украйна е въпрос на време, ако международната общност не вземе мерки да ограничи безразсъдното поведение на Русия във войната. АЕЦ Запорожие, най-голямата в Европа, е окупирана от руските сили от март 2022 насам. Плохи смята, че руската армия я използва като щит, за да нанася удари на околните селища. За историка Западът не е успял ефективно да противодейства на непредпазливите действия на Русия около ядрени обекти.


"За да се надяваме, че ядрената енергетика ще се развива и ще ни спаси от климатичните промени, трябва да се научим как да защитаваме реакторите, които вече са построени. Аз лично смятам, че нямаме право да строим и един нов реактор докато не установим как да пазим съществуващите."


След руски удар с дрон през феврувари беше поразен стоманения купол на Чернобил. Избухналият пожар е повредил защитното съоръжение. Москва отрича да е нанесла удара и твърди, че не обстрелва атомна инфраструктура. Според Серхий Плохи  ситуацията напомня силно на случилото се с язовир Каховка и е много опасна.

 
"Много лесно могат да се създадат условия за инцидент или да се използва като оръжие ядрения реактор. Пример за това е взривяването на язовир Каховка в Украйна. И до ден днешен руснаците и украинците се обвиняват взаимно за бедствието, а международната общност не може да установи какво се е случило. Така че можеш да превърнеш една атомна централа в мръсна бомба и да избегнеш отговорност. Не можеш да направиш същото, ако изстреляш ядрено оръжие."

Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Украйна търси решения да възстанови повредения купол на Чернобил, като работи съвместно с държавните и международни експерти. Това заяви министърът на екологията и природните ресурси Светлана Хринчук.


"За съжаление след нападението куполът частично не функционира. Смятам, че до месец май ще сме готови с анализа  и заедно с Европейската банка за развитие, научните институции и фирмите, участвали в конструирането и инсталацията на купола, ще предприемем мерки за възстановяването му."

Хринчук официално пусна в експлоатация осем мегаватова соларна подстанция, която ще захранва АЕЦ Чернобил. Соларната станция е и първа стъпка към развиването източници за възобновяема енергия в 30 километровата забранена зона, която обгражда Чернобил.


"От много години повтаряме, че отцепената зона трябва да се превърне в зона за възстановяване. В цяла Украйна няма по-подходяща територия за разработване на проекти за възобновяема енергия."



Международната общност трябва да осъзнае, че ядрената безопасност на Украйна е сигурност и за цялото човечество.


По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 пожара за денонощие в Кюстендилско

10 пожара са гасили екипи от Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението"-Кюстендил през изминалото денонощие. 4 от пожарите са нанесли щети. Горели са ниви и селскостопански постройки.  Пожар в района на Кочериново е унищожил 1 дка ечемик. Спасени са 20 дка посеви. Причините за възникването му се изясняват.  Пожар в стопанска..

публикувано на 04.07.25 в 18:52
Повредена линейка близо до мястото на експлозията на бензиностанция на

Ранените при експлозията на бензиностанция в Рим вече са 45, състоянието на двама е критично

Броят на ранените в резултат на двойната експлозия на безиностанция в Рим нарастна на 45 души. Двама от тях са в тежко състояние. Прокуратурата в Рим започна разследване за причиняване на телесни повреди поради небрежност. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Расте броят на ранените след експлозиите на бензиностанция в..

публикувано на 04.07.25 в 18:40
Доналд Тръмп

Тръмп разговаря и със Зеленски след руското нападение снощи

Русия извърши тази нощ най-голямата си атака с дронове и ракети срещу Киев от началото на пълномащабната война срещу Украйна през февруари 2022 г. Столицата на Украйна бе атакувана с над 550 дрона и 11 ракети.  Атаката бе извършена няколко часа, след като американският президент Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир..

публикувано на 04.07.25 в 18:34

Павел Поппандов: Само народът може да сложи "крадците" в политиката под тежка домашна карантина

Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в актьорските среди: "Това е много лошо, но човек не може да се пребори с него". Живата халтура съществува и до ден днешен , изказа мнението си той и очерта елементите на пошлата халтура. По..

публикувано на 04.07.25 в 18:24
Високоскоростни влакове, пътуващи на гара Санта Хуста в Севиля, Испания, 5 май 2025 г.

Арестуваха двама души за кражбата на медни кабели, предизвикала транспортен хаос в Испания

Гражданската гвардия арестува двама души за кражбата на медни кабели, предизвикала транспортен хаос в Испания в началото на май. Заподозрените са задържани в провинция Толедо. Кражба на кабели предизвика закъснения на високоскоростни влакове в Испания Испания е в транспортен хаос заради кражби на кабели от важно жп трасе Според доклада на..

публикувано на 04.07.25 в 18:09
Снимката е илюстративна

Освободиха от затвора в Гърция двама бивши депутати от "Златна зора"

Освободиха от затвора двама бивши гръцки депутати от обявената за терористична организация партия "Златна зора". Скоро съдът ще освободи и останалите петима осъдени от партията, а това може да промени политическото равновесие в страната. След излежана част от присъдата и добро поведение в затвора съдът в Лариса освободи двама бивши депутати..

публикувано на 04.07.25 в 17:46

Ще решат ли новите мерки за пътна безопасност проблемите в Кресна?

Новите мерки за облекчаване на автомобилния трафик и сигурността на хората, пресичащи международния път Е-79 в района на град Кресна, се приемат противоречиво от пътуващите и от местните жители. Повечето смятат, че това няма да реши проблема със задръстванията през лятото.  Пешеходният светофар, който бе монтиран от двете страни на..

публикувано на 04.07.25 в 17:41