Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски и Тръмп проведоха кратка среща в Рим

Тръмп посреща Зеленски в Белия дом, 28 февруари 2025 г.
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

От канцеларията на президента на Украйна Володимир Зеленски съобщиха, че днес в Рим украинският лидер е провел кратка среща с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес.

"Срещата се проведе и приключи", каза говорител на Зеленски пред журналисти. От Белия дом обявиха, че разговорът е бил "много продуктивен".

Последната срещу между двамата президенти беше в края на февруари, в Овалния кабинет на Белия дом, и тя приключи със спор, допълва БТА.

Преди да пристигне в Рим, американският президент Доналд Тръмп заяви, че Русия и Украйна са "много близо" до споразумение за прекратяване на огъня, и призова двете страни да се срещнат, за да го финализират. Това стана часове, след като неговият пратеник Стив Уиткоф проведе разговори с руския президент Владимир Путин в Москва. Кремъл описа преговорите като конструктивни и много полезни.

В интервю за "Тайм" Доналд Тръмп каза, че полуостров Крим ще остане в състава на Русия. Според медии това е упоменато и в американския план за прекратяване на конфликта.

От своя страна, също преди евентуалната среща, президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че неговата страна не може да си върне със сила контрола над Крим. В същото време той заяви, че за Киев полуостровът си остава временно окупирана от Русия украинска територия. 

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожарникари работят на мястото на експлозията в пристанището.

Жертвите на експлозията в Иран вече са 8, а ранените - над 700

Броят на жертвите на експлозията на пристанището "Шахид Раджае" в Южен Иран достигна осем. Повече от 700 са ранените, предаде Ройтерс. Според Хосейн Зафари, говорител на иранската Организация за управление на кризите, взривът изглежда е бил причинен от лошо съхранение на химически вещества в контейнери на пристанището, което се намира близо до..

публикувано на 26.04.25 в 22:01
Хотел в Кипър

Кипър развива специалните форми на туризъм

Кипър отчита "забележителни резултати" в развитието на специалните форми на туризъм, които са "ключът" към постепенното превръщане на страната в целогодишна дестинация. Това заяви заместник-министърът на туризма Костас Кумис при откриването на 26-тото международно туристическо изложение Travel Expo Cyprus 2025, което се провежда днес и утре в..

публикувано на 26.04.25 в 21:56

Фолклорен семинар се проведе в село Николово

Русенското село Николово бе домакин на танцов фолклорен семинар, на който автентичните си хора̀ представиха хърцоите от Старо село и Николово. Инициатор е Александър Трендафилов, ръководител на столичния клуб “От извора”. С традиционни местни гозби, приготвени от дейците на Народно читалище “Пробуда 1901 г” в село Николово, бяха посрещнати..

публикувано на 26.04.25 в 21:50

Ремонтират три от подходите към Кюстендил

Започва ремонтът на три от подходите откъм източната част на Кюстендил, обяви кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Средствата са по капиталовите разходи в бюджета, който предстои да бъде гласуван и с национално финансиране. Освен това Общината закупи нова маркировки полагаща машина, която ще бъде използвана след ремонтите. Единият е..

публикувано на 26.04.25 в 21:32

МТСП финансира тази година 56 проектни предложения по "Красива България"

Министерството на труда и социалната политика ще финансира през тази година 56 проектни предложения по Проект "Красива България” за подобряване на обществената среда, социалната инфраструктура и за осигуряване на достъпност. С реализирането им ще се обновят и ремонтират детски ясли и градини, училища, читалища, административни сгради, здравни и социални..

публикувано на 26.04.25 в 20:54

Американските санкции над петролната компания на Сърбия отново бяха отложени

Президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи, че Белград е успял да постигне ново отлагане на американските санкции, наложени на петролната компания НИС, този път за два месеца - до 27-ми юни, предаде агенция ТАНЮГ. "Благодарим на нашите американски партньори за разбирането към позицията на Сърбия", написа Вучич в профила си в Инстаграм...

публикувано на 26.04.25 в 20:02
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен към Зеленски: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи на украинския президент Володимир Зеленски подкрепата на Европейския съюз в преговорите за прекратяване на войната с Русия. "Европа винаги ще бъде до Украйна в стремежа ѝ към мир. Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори за постигане на справедлив и траен..

публикувано на 26.04.25 в 20:00