Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Формацията ще изнесе първия си клубен концерт на 29 април.

| Интервю


Историята на биг бендовете отвъд океана е почти толкова дълголетна, колкото и самия джаз. Изписани със златни букви в тази история са имената на личности като Арт Хикман, Пол Уайтман, Дюк ЕлингтънКаунт БейсиБени Гудман, Глен Милър, Уди Хърман, Стан Кентън и много, много други.

Случайно или не, годината, когато Биг бендът на БНР отбелязва своя 65-годишен юбилей, ще запомним и с раждането на Sofia Jazz Collective. Случайно или не, голяма част от музикантите свирят и в двата състава, а двама от тях са и основните инциатори на проекта.

"Владислав Мичев и Иван Йорданов отдавна водят този разговор и си мечтаят за този бенд", споделя пианистът на SJC Станислав Арабаджиев.

Станислав Арабаджиев, снимка: Константин Зайков
Според музиканта създаването и развиването на голям независим състав е трудно начинание, но когато всички са единни в желанието си да правят музика, нещата се получават.

Споменатите "всички" са цели 17 музиканти. В ритъм секцията, освен Станислав, са още: Димитър Благоев (китара), Даниеле Феббо (бас) и Борислав Петров (барабани); тромпети: Тодор Бакърджиев, Мартин Ташев, Георги Стойков и Александър Миланов; тромбони: Владислав Мичев, Божидар Василев, Неделчо Нинов и Кирил Зафиров (бас тромбон); саксофони: Иван Йорданов (алт саксофон), Ралица Тонева (алт саксофон), Арнау Гарофе (тенор саксофон), Александрос Красидис (тенор саксофон) и Гален Николов (баритон саксофон).

Основната концепция е всеки да представи себе си и музиката си, ако има такава, или защо не съставът сам по себе си да провокира и стимулира създаването на нова авторска музика.

"Това е едно изцяло ново и хубаво преживяване, в което влизаме с пълни сърца и готови с нови идеи", казва още Арабаджиев и допълва, че във формацията липсва поставяне на каквито и да е стилови ограничения.

Амбициите на Sofia Jazz Collective са големи, нещо, което личи и в подготовката за предстоящия им първи концерт. В него ще чуем както авторска музика, така и класически биг бенд композиции от легенди като Боб Флорънс и Бил Холман. Преди същинските репетиции, музикантите работят индивидуално и по секции, процес, който според Станислав е изключително важен за всеки по-голям състав. Пианистът вярва, че формацията е положила нужните усилия, за да постави успешно начало на съществуването си.

Друг важен момент е балансирането на опита и младостта в колектива.

"Музикантите, които са с повече опит, допринасят със своите знания, свирили са и в чужбина, имат голямо вдъхновение от други биг бендове. По-младите пък съответно са с нова енергия, нов звук, мислят по друг начин. Интересна е тази симбиоза, мисля, че се получава хубав екип", споделя още пианистът.

От зората на биг бенд музиката до наши дни, форматът еволюира няколко пъти, а основните промени са свързани с увеличаване числеността на инструментите във всяка духова секция. През 20-те и 30-те години на 20. век в популярните джаз ансамбли присъстват обичайно два или три тромпета, един или два тромбона и три или четири саксофона. По-късно, през 40-те, Стан Кентън включва в бенда си общо 5 тромпета, 5 тромбона и 5 саксофона, а в модерната история има състави с по над 30 музиканти, каквито са Sun Ra Arkestra и Vienna Art Orchestra. В случая на Sofia Jazz Collective изглежда, че музикантите се придържат към една от класическите форми, но подходът към музиката ще е различен.

Станислав Арабаджиев допълва, че съставът няма да ограничава репертоара си и ще интерпретира разнообразни творби. От една страна са компактните форми в бибоп и суинг пиесите на Бил Холман, от друга - "сериозните и тежки хармонии" на Боб Флорънс и от трета - композици на някои от музикантите в състава, сред които и такава на тромбониста Неделчо Нинов. Саксофонистът Иван Йорданов пък е един от хората, които вече са изразили готовност, при нужда, да аранжират авторските пиеси на колеги от бенда.



С организацията, освен пианистът, са ангажирани още Иван Йорданов, Владислав Мичев, Арнау Гарофе и Георги Стойков.

"Абсолютно съзнателно решихме да няма един човек, който да е лидер, директор, както искате го наречете, затова сме повече. Така е по-трудно да се мрази някой", казва с чувство за хумор Арабаджиев и допълва, че шегите и закачките са неизменна част от работния процес на колектива.

Пътят към бъдещата голяма цел преминава през вкарването на все повече авторска музика в репертоара на формацията, което при положително развитие и намиране на адекватно финансиране, би трябвало съвсем естествено да доведе и до издаването на албум.

Софийската публика ще може да чуе и види за пръв път на сцена Sofia Jazz Collective на 29 април (вторник), в Sofia Live Club, а ние надзъртаме леко в репертоара им и там откриваме ето тази пиеса:


Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50