Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канадските власти смятат, че мъжът, убил с колата си 9 души на фестивал, е действал сам

Към момента Полицията във Ванкувър не смята, че става дума за тероризъм.

Марк Карни
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-малко девет души загинаха в канадския град Ванкувър, след като мъж се вряза с автомобила си в тълпа от посетители на фестивал. Към момента полицията в града не смята, че става дума за тероризъм. 
Инцидентът става ден преди парламентарните избори в страната -  малко след 8 ч. местно време в събота вечер по време на събиране на филипинската общност в града. На 27 април филипинците отдават почит на националния си герой Лапулапу - местен лидер, който в началото на 16 век печели ключова битка срещу испанските колонизатори. 

Общността се е събрала в квартал "Сънсет он Фрейзър", когато е атакувана от 30-годишен мъж в черен джип. Според очевидци, без никакви признаци да намалява, той е преминал с колата си през тълпата. 

През нощта след атаката от полицията съобщиха броя на жертвите към момента - девет, както и че не разглеждат инцидента като терористичен акт. Мъжът е от града и познат на властите, без да е ясно с какви провинения.
По-късно канадският премиер Марк Карни направи кратко изявление пред медиите:

"Разследването продължава, за да определи как и защо се случи това ужасяващо нападение. Властите потвърдиха за един задържан, като се смята, че той е действал сам. Не смятаме, че към момента има продължаваща заплаха за канадците", заяви Карни и изказа съболезнования към близките на убитите и пострадалите и към филипинската общност в Канада.

Нападението се случва само ден преди изборите в северноамериканската страна. В тях Карни се бори да запази 10-годишното управление на Либералната партия, след като по-рано през годината наследи нейното лидерство от Джъстин Трюдо.

До този момент основната тема преди изборите бяха митническите спорове със Съединените щати. 

Лидерът на консервативната опозиция Пиер Поалиевр изрази шок от случилото се във Ванкувър. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

МЕЧ и АПС не са подкрепили искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие

Депутатите от МЕЧ и АПС са отказали да подкрепят искането на „Възраждане“ за внасяне още днес на нов вот на недоверие към правителството заради водната криза в цялата страна. Това съобщи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.  До инициативата се стигна, след като стана ясно, че МЕЧ отлагат внасянето на вот на..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Атанас Запрянов: До 29 юли трябва да заявим размера на средствата от SAFE

Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг.  Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас..

публикувано на 24.07.25 в 14:17
Александър Симидчиев

ДБ подкрепя мотивите на Радев за вето на промените в Закона за здравното осигуряване

Обединение "Демократична България“ подкрепя мотивите, с които президентът Румен Радев налага вето на законодателните промени, с който бяха върнати лимитите за медицинска помощ, плащана от Здравната каса. Това стана ясно от изявление на д-р Александър Симидчиев в кулоарите на парламента: Президентът връща за ново обсъждане промените в Закона..

публикувано на 24.07.25 в 14:15
Васил Данов

Васил Данов: Не очаквам среща Путин - Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна

Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България, като припомни, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече е казал, че "преди това много работа трябва да се свърши, а под много работа те разбират..

публикувано на 24.07.25 в 13:46
Андрей Зографски и председателят на групата на „Спаси София” в СОС Борис Бонев

"Спаси София": Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия за 200 хил. лв.

От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...

публикувано на 24.07.25 в 13:44
Богомил Петков

КПК объркала депутат от ПП с районен кмет

Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на Комисията за противодействие на корупцията да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район "Витоша". Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в..

публикувано на 24.07.25 в 13:43

СОС решава за завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:20