Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяко пето нарушение на трудовото законодателство във Великотърновска област е в строителството

Синдикални лидери и представители на Инспекцията поднесоха цветя на паметника на загиналите при трудови злополуки във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Всяко пето нарушение на трудовото законодателство във Великотърновска област е в строителството, съобщиха от Инспекцията по труда. Тази годна контролните органи са разследвали три трудови злополуки, а през миналата година в строителството са загинали две жени.

Строителството и селското стопанство са двата най-рискови сектора, заради недекларирания труд и нарушенията на здравословните и безопасни условия на труд. За първото тримесечие в строителството:

"Констатирани са общо 343 нарушения. Инспекторите по труда са установили 12 работещи без писмен трудов договор в този сектор и са съставени 5 акта за спиране на необезопасени обекти, които пряко са застрашавали живота на работниците“, посочи Розалина Стефанова, директор на Инспекцията по труда във Велико Търново. Спрените обекти са опасни височинни скелета.

За миналата година в областта са регистрирани общо 96 трудови злополуки или с 13 повече от предходната година. Запазват се негативните тенденции, посочиха в Световния ден за безопасност на труда Дешка Мандикова от КТ "Подкрепа“ и Васил Тодоров“ от КНСБ:

"Поне 40 % от трудовите злополуки се случват в сивата икономика“, заяви Мандикова.

"Огромна част от реално случилите се трудови злополуки не се регистрират, допълни Тодоров.

Инспекцията по труда и синдикатите започват обща кампания във великотърновска област по безопасността на труда.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване.  Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране  могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия.  Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..

публикувано на 04.07.25 в 22:18

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара"

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..

публикувано на 04.07.25 в 22:15

Полицията в Плевен издирва 4-годишно момиченце

МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес.   Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..

публикувано на 04.07.25 в 21:57
Екип от Италианската национална пожарна бригада (Vigili del Fuoco) работят на мястото на експлозията на бензиностанция на

Шестима от ранените от взривовете на бензиностанция в Рим са в тежко състояние

Броят на ранените в резултат на двойната експлозия на бензиностанция в Рим нарасна на 50 души. От тях шестима са приети в болници с червен код - в тежко състояние. Прокуратурата в Рим започна разследване за причиняване на телесни повреди поради небрежност. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Ранените при експлозията на..

публикувано на 04.07.25 в 21:18

Проучване: Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак

Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак. Това показва проучването на агенция "Естат", представено по време на обсъждането на стратегическите проекти в сектора на железопътната инфраструктурата. Добромир Видев допълва. Гроздан Караджов представя нови жп проекти Едва 4% от запитаните биха предпочели железопътния транспорт..

публикувано на 04.07.25 в 19:53

Новият командващ силите на НАТО в Европа пое поста с послание за единство

Новият командващ силите на НАТО в Европа Алексъс Гринкевич пое поста с послание към съюзниците за единство, предаде Ройтерс.  Заплахите, пред които сме изправени, стават все по-свързани помежду си, но те не могат да се мерят с единството, решимостта и общата ни цел, изтъкна Гринкевич на церемонията по встъпването си в длъжност във военната централа на..

публикувано на 04.07.25 в 19:50

Двама са задържаните заради хулигански прояви на днешния протест в София

Двама мъже, на 21 и на 43 години, са задържани заради хулигански прояви и агресивно поведение към служителите на реда по време на днешния протест в София.  По-възрастният мъж е с множество криминални прояви, сред които кражби, шофиране след употреба на наркотици, нанасяне на средна телесна повреда, хулиганство. Трима полицейски служители са получили..

публикувано на 04.07.25 в 19:40