Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК финансира 10 проекта с българско участие по линия на Европейския фонд за отбрана

Снимка: ЕПА/БГНЕС

10 проекта по линия на Европейския фонд за отбрана с българско участие получават финансиране или съфинансиране от Европейската комисия. Тя обяви днес, че инвестира 910 милиона евро за създаване на силна и иновативна отбранителна промишленост в Европа. 

Един от проектите с наше участие осигурява способности, които да позволят на киберсилите на провеждат обучение и да подготвят за участие в мисии. Друг пък трябва да разработи универсална архитектура за подводни съобщения за мрежовите и за вътрешновъзловите съставни части между самите възли.

"Контролно-заваръчни устройства" участва в проекта BATTLEVERSE. Целта му е свързване на реални и виртуални бойни обстановки. Друг проект трябва да осигури рамка за оценка и удостоверяване на ефективността и надеждността на анализите на спътниковите снимки въз основа на изкуствения интелект за различни отбранителни цели. Пети трябва да интегрира способността за постквантова криптография на бойното поле или на наследените военни съоръжения.

SIGMA ще разработи проект за експериментална демонстрация как да бъдат подобрени съществуващите технологични компоненти. Това ще става чрез радиочестотен сигнален анализатор, инсталиран върху спътникова платформа. Крайната цел е сканиране на земната повърхност.

Друг проект трябва да сертифицира данни от наблюдението на Земята и да попречи на манипулирането и фалшифицирането им чрез кибератаки.

Q-ARM трябва да осигури система от механизми за удостоверяване, насочени към отбранителната и критичната инфраструктура. Това ще става въз основа на постквантова криптография. Предвижда се и симулатор, който трябва да пригоди квантов спътник към съобщения на наземна станция. 

Проектът IRONPLAN има за цел да гарантира на ЕС технологична независимост в разработването на системи за командване и контрол от сегашно и следващи поколения.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха строги мерки в района на Халкидики заради риск от пожари

Поради вълната от много високи температури в Гърция въведоха строги мерки, за да намалят риска от пожари. Областният управител на Халкидики въведе изключителни мерки срещу риска от пожари. Напълно се забранява движение около туристическия район Касандра. Забранено е да се влиза пеш и с автомобил навсякъде на Халкидики, където има горски дървета. Глобата..

публикувано на 28.06.25 в 04:55
Род Стюарт

Род Стюарт се обяви в подкрепа на Найджъл Фарадж

Британската рок легенда Род Стюарт се обяви в подкрепа на “Реформирай Обединеното кралство“, призовавайки последователите си “да дадат шанс“ на лидера на дясната партия Найджъл Фарадж. Коментарите на рок изпълнителя, който е на 80 години, идват само дни преди да свири на главната сцена „Пирамидата“ на прочутия фестивал в Гластънбъри. Род Стюарт направи..

публикувано на 28.06.25 в 04:47

ЕС: Брекзит е основният двигател на миграционната криза във Великобритания

Брекзит е основният двигател на влошаващата се миграционна криза във Великобритания, твърди официален документ на Европейския съюз, изтотвен на базата на проучвания, съобщи вестник „Дейли телеграф“. Проучването изтъква, че оставането в блока би помогнало на правителствата на Обединеното кралство в годините след Брекзит да се справят с притока на..

публикувано на 28.06.25 в 04:37
Кирил Петков

Петков не е депозирал оставка като депутат, ПП - това ще стане в понеделник

Кирил Петков все още не е депозирал в НС оставката си като депутат. От "Продължаваме промяната" съобщиха, че това ще се случи в понеделник. Че ще се оттегли като депутат и като съпредседател на партията, Петков съобщи на извънредна пресконференция в сряда. Тогава той обясни, че мотивите му са заради грешка в кадровата политика, а не заради..

публикувано на 27.06.25 в 22:10
Руският президент Владимир Путин.

В Русия планират намаляване на военните разходи през следващите години

Политическото ръководство на Русия планира да намали военните разходи през следващите години, обяви президентът Владимир Путин, предава Ройтерс:   "Ние планираме съкращаване на разходите за отбрана и през следващата година, и след още една година, и за близките три години също. Засега няма окончателни договорености между министерствата на..

публикувано на 27.06.25 в 21:50

Два пожара гасиха огнеборците от Благоевград и Симитли в късния следобед

Два пожара гасиха огнеборците от Благоевград и Симитли в късния следобед. Сухи треви и храсти се запалиха край село Церово , като огънят засегна и лозови масиви. В района на село Черниче , община Симитли, пожар възникна в земеделски земи, които са в непосредствена  близост до ферма.  Разрастването му към  близката гора беше предотвратено..

публикувано на 27.06.25 в 21:38
На протеста на медиците в София -  27 юни 2025 г.

Трети национален протест на медиците "Бъдеще в България"

Трети национален протест "Бъдеще в България" се проведе в София - пред Министерството на здравеопазването излязоха млади лекари, стажанти и студенти по медицина, за да настояват за подобряване на условията на труд, увеличаване на заплащането, мотивиращи условия за следдипломно обучение, създаване на дългосрочна стратегия за задържане на медицинските..

публикувано на 27.06.25 в 21:08