Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пакистан извърши ракетно изпитание

Пакистанска ракета "Шахин 3", способна да носи ядрена бойна глава, показана по време на парад в Исламабад
Снимка: БТА

Пакистан извърши ракетно изпитание на фона напрежението с Индия, изострило се след кървавото нападение срещу туристи в спорния регион Кашмир, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес.

Ракетата земя-земя има обсег от 450 км, съобщи пакистанската армия.

Изстрелването ѝ има за цел да бъдат проверени "оперативната готовност на войските и ключови технически параметри" на ракетата, като например усъвършенстваната ѝ навигационна система и подобрените функции за маневреност, допълниха въоръжените сили на Исламабад.

Пакистанският президент Асиф Али Зардари и премиерът Шехбаз Шариф поздравиха учените, инженерите и всички останали, които са в основата на успешното изпитание.

Вчера Пакистан призова съюзниците от Залива да помогнат за намаляване на напрежението с Индия, избухнало заради нападението от 22 април в индийския сектор на Кашмир, когато бяха убити 26 души, предимно хиндуисти.

Делхи обвини Пакистан за нападението, но Исламабад отрече да стои зад него.

Междувременно отново във връзка с кървавата атака в Кашмир Индия обяви, че от днес спира вноса на стоки от Пакистан, предаде Ройтерс.

"Мярката се въвежда в интерес на националната сигурност и публичната политика", посочи индийската Главна дирекция за външна търговия.

На 22 април въоръжени лица застреляха 26 души в планинския курорт Пахалгам в контролираната от Индия част на Кашмир.

Населеният предимно с мюсюлмани хималайски регион е предмет на териториален спор между Делхи и Исламабад и вследствие на това нееднократно в годините назад се е превръщал в арена на бойни действия, атентати и дипломатическо противопоставяне.

Исламабад освен че отрича обвиненията на Делхи, твърди, че Индия се готви за военни действия срещу Пакистан.

Пакистанските власти също предприеха ответни мерки срещу съседната държава. Те включват затваряне на границите за двустранна търговия, затваряне на пакистанското небе за индийските въздушни превозвачи и изгонване на дипломати на Делхи.

Пакистан предупреди също, че всеки опит за отклоняване на водите на река Инд в разрез със сключен преди десетилетия договор за съвместно ползване на водните ѝ ресурси ще бъде смятано за акт на обявяване на война.

Търговията между двете държави намаля през последните няколко години.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветя и запалени свещи пред училището

Две години от масовата стрелба в белградско училище, отнела 10 живота

Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..

публикувано на 03.05.25 в 20:47

ОПЕК+ ще ускори увеличаването на производството през юни с 411 000 барела на ден

Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..

публикувано на 03.05.25 в 20:40
Кристиан Шмит

Кристиан Шмит: Властите в Република Сръбска застрашават мира в Босна и Херцеговина

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..

публикувано на 03.05.25 в 20:36

Детето от Ботевград е било докарано в "Пирогов" в състояние, несъвместимо с живота

Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров.  Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..

публикувано на 03.05.25 в 20:03

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и компании в енергийния и банковия сектор на Русия?

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки.  Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..

публикувано на 03.05.25 в 19:30

Пловдивските лекари: И ние настояваме за пълно разследване, но заплахите не водят до справедливост

Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..

публикувано на 03.05.25 в 19:07

Хиляди гости в Павликени за 12-ия Празник на яйцето

Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето.  В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..

публикувано на 03.05.25 в 18:59