Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недопустима за държава от НАТО

Вилис Цуров: Проблем е, че за Ф-16 има теч на информация на високо ниво

Платката от изтребителя се изпраща в САЩ и ще се върне с обяснение за причината за дефекта

| Интервю
Снимка: БТА

Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е, че е изтекла информация за самолета, и то на високо ниво, а това е недопустимо за държава от НАТО.

Това каза в интервю пред БНР о.з. полковник Вилис Цуров, заемал длъжности в Генералния щаб на Българската армия, Министерството на отбраната, НАТО и Военния комитет на Европейския съюз.

"За проблема се разбра от медиите. Явно има изтичане на информация и се получи така, че медиите първи научават, а след това министърът на отбраната да обясни проблема. Всякаква информация от НАТО да изтича към медиите не е нормално. По принцип самолетът попада в защитена зона и всяка информация за него трябва да е селектирана", коментира о. з. полк. Цуров.

Според него това е информация за служебно ползване, а излиза пред медиите:

"Това е проблем на вида въоръжени сили, защото самолетът Ф-16 вече е купен и става проблем и на МО. Най-запознати с новия Ф-16 са хората, които приемат самолета и докладват. По веригата информацията е изтекла, и то на високо ниво. Известно е, че през 2019 г. е имало конфликт между президента и лидера на ГЕРБ дали да е Ф-16, или "Грипен".

Вилис Цуров обясни, че дефектът на Ф-16 e причината да не прелети над София на военния парад на 6 май.

"Хардуеърът и в колите е дублиран, има нива на защита и би трябвало и без тази платка да работи. Но в случая, за да се вземе решение, прекалената предпазливост не е излишна. Затова ВВС не дават срокове кога ще излети", казва бившият военен.

Изделието с дефекта е изпратено в САЩ, за да се види проблема и ще бъде върнато с обяснение, а "това ще отнеме 2-3 седмици", предупреди о. з. полк. Цуров.

"Когато има дефект, трябва да се направят и втори тестове. В авиацията производителят – "Локхийд Мартин", анализира причините за всеки проблем. И вероятно ще пристигне изделието с обяснение каква е била причината. Вториятсамолет ще бъде повече проверен и ще пристигне по-късно. Всички осем самолета от първия транш трябва да пристигнат до края на годината", посочи той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Град Константиновка в Украйна бе подложен на артилерийски обстрел от руската армия

Град Константиновка в Източна Украйна бе подложен днес на артилерийски обстрел от руската армия. Властите съобщават за разрушения и ранени сред местните жители. По данни на местните власти са пострадали най-малко трима души. Повредени са два жилищни блока, 13 къщи, магазини и газопровод. Градът, който наброяваше близо 80 хиляди души в..

публикувано на 01.07.25 в 17:46

В НС ще дебатират в четвъртък по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Депутатите ще дебатират в четвъртък по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, гласуването ще е 24 часа след края на дебатите. Това предвижда проектопрограмата за работа на парламента през седмицата, публикувана на сайта на Народното събрание (НС). Точката е втора за четвъртък. Искането за оставката на кабинета беше внесено..

публикувано на 01.07.25 в 17:43
Васил Симов

Васил Симов: Пазарът у нас е балансиран и спокоен

Пазарът у нас е доста балансират – някои стоки поевтиняват, други поскъпват, но пазарът е може би едно от най-спокойните места в сравнение с всичко останало, каза анализаторът и ръководител на Софийската стокова борса Васил Симов в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира влизането на еврото, повишението на цените на..

публикувано на 01.07.25 в 17:16
Цветан Симеонов

Цветан Симеонов: Плюсовете от приемането на еврото натежават пред минусите

Плюсовете и минусите от приемането на еврото отдавна са сложени на везните и силно натежават плюсовете . Това каза пред БНР Цветан Симеонов, председател на  Българската търговско-промишлена палата ( БТПП), която тази година празнува своята 130-годишнина. " Сред бизнеса в България винаги е имало 60 - 70% подкрепа за пълната интеграция на..

публикувано на 01.07.25 в 17:14

Горещата вълна в Европа продължава

Горещата вълна в Европа продължава. В няколко италиански области беше въведена забрана за работа на открито през най-топлите часове на деня. Франция затвори напълно или частично повече от 1300 училища, а Испания съобщи, че изминалият юни е бил най-горещият, откакто се води статистика. Великобритания: Оранжев код за жеги и днес Най-високото..

публикувано на 01.07.25 в 17:10

Съдът остави в ареста турски шофьор, предизвикал тежка катастрофа в Прохода на Републиката

Районният съд във Велико Търново остави в ареста турският шофьор, който предизвика тежката катастрофа в Прохода на Републиката през почивните дни. При инцидента сериозно пострада мъж от Ямбол.  Съдът прецени, че от събраните до сега доказателства може да се направи обосновано предположение, че 46-годишният турски шофьор на камион е причинил..

публикувано на 01.07.25 в 16:24
Фридрих Мерц

Мерц иска да бъде запазена Шенгенската зона, но без да се злоупотребява

Германия иска да бъде запазена Шенгенската зона за свободно движение между държавите в нея, но тя може да функционира, само ако не се злоупотребява, заяви германският канцлер Фридрих Мерц след среща с премиера на Люксембург. Поради увеличения миграционен натиск Германия продължава временните проверки по всичките си граници. Премиерът на..

публикувано на 01.07.25 в 16:24