Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

| Интервю
Снимка: БТА

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни, въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат унищожени.

В коритата на реките и в шахти дори бяха открити и заснети трупове на умрели животни. От Областната дирекция по безопасност на храните предприеха незабавни действия и масови проверки, които отнеха седмица време.

Пред БНР д-р Димитър Малиновски от Областната дирекция на Агенцията по безопасност на храните коментира резултатите от проверките и мерките по границите с Гърция и Северна Македония за недопускане на придвижването на животни и търговията с тях:

"Във връзка със сигнала, който постъпи на горещия телефон в ОДБХ-Благоевград, наши инспектори още на следващия ден извършиха проверка. Прочетоха с електронен четец всички налични животни в обекта и в последствие при справка с информационната система на БАБХ – ВетИС, не са открити животни с идентификатори, които са от други населени места и общини".

Той допуска все пак, че е възможно да има такова придвижване на животни.

"Факт е, че подобни движения са се осъществявали и през други години в района. Служители на ОДБХ продължават с извършването на системни проверки, при които се следи освен за нерегламентирани движения на животни, но също и за здравословното състояние на животните в отделните животновъдни обекти. Утвърден е график с дежурни екипи включително през почивните дни. Извършват се и проверки за нерегламентирана търговия. Обръща се особено внимание на местата за такава търговия – животински пазари, ние сме ги нарекли черни пазари, защото не са официално регистрирани".

Д-р Малиновски потвърди в интервю за предаването "Преди всички", че е намерен труп на овца, но тя е без ушни идентификатори, заради което няма как да се установи собствеността на животното. По думите му е задължение на общинската администрация и на кметовете на населени места обезвреждането на такива мъртви животни.

Това, че районът е в съседство със Северна Македония и Гърция е рисков фактор за проникване и разпространение на заразни болести, подчерта още д-р Малиновски. В тази връзка ежемесечно се извършват прегледи във всички общини в областта, а също в рамките на годината от всички общини се изпращат кръвни проби за лабораторни изследвания, посочи той. По думите му не са установени болни животни, но рискът съществува.

Д-р Малиновски призова животновъдите да спазват въведените ограничения.

Цялото интервю на Кети Тренчева с д-р Димитър Малиновски в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30