Държавни имоти с отпаднала необходимост ще се продават, а други които генерират само разходи - ще се отдават на концесия. Премиерът Росен Желязков заяви в началото на правителственото заседание, че средствата от тези действия ще отиват само и единствено за строителство на социална инфраструктура – училища и детски градини.
Програма за упражняване правата на собственост на държавата и на държавните предприятия върху публичните имоти приема правителството днес. Премиерът отбеляза, че държавата е собственик на 4400 имота от които 1800 поземлени, заедно със сгради. Анализът показвал, че част от собствеността е с отпаднала необходимост, а друга част генерира значителен финансов ресурс за тяхното управление и поддържане. Затова и се предприемат действия по продажба или концесиониране. Продажбата ще е през Агенцията за публичните предприятия и през електронна платформа с явно наддаване.
"Неизползваеми активи, които генерират разход, но към които има инвестиционен потенциал, следва да бъдат продадени по прозрачен и публичен начин, ефективно с явно наддаване през електронната платформа – подход, недопускащ каквито и да е форми на изкушение за това, че някой може да си позволи да се възползва от държавните активи".
Средствата от продажбата на държавните имоти ще отиват в специален фонд, който ще се създаде към МРРБ, допълни премиерът:
"И този фонд ще се разходва само за придобиване и изграждане на публична социална инфраструктура – детски градини и училища. Един път завинаги трябва да решим въпроса за социалната инфраструктура. Държавните активи ще служат за създаването, поддържането, ремонта на други държавни активи".
В Обединеното кралство британските лекари ще имат приоритет за работни места в Националната здравна служба, съгласно плановете на правителството да се избегне зависимостта на здравеопазването от работна ръка от чужбина. Десетгодишен план, който ще бъде публикуван тази седмица, ще се ангажира с наемането на не повече от един на всеки десет..
Вероятно няма да стигнем до споразумение за тавана на цената на руския петрол, призна постоянният представител на Дания в ЕС Кирстен Грьонбех-Йенсен, чиято страна поема от утре ротационното председателство на Общността. Посланик Йенсен призна, че кралството е изправено пред много непредсказуемост и подчерта, че прекратяване на огъня в Украйна или..
Израелските военни признаха, че има пострадали палестински цивилни в центровете за разпределение на помощи, като заявиха, че на израелските сили са били издадени инструкции след "взети поуки". Пред Ройтерс израелски военен говорител заяви, че инцидентите, при които са пострадали жители на Газа, в момента се разглеждат от компетентните органи...
Десетгодишно дете велосипедист е загинало днес при катастрофа в с. Сърнино, община Генерал Тошево. Установено е, че лек автомобил блъска внезапно изскочилото на пътя дете. Шофьорът сам е закарал детето до Спешния център в Генерал Тошево, където малко по-късно то е починало. Тестовете на водача показват, че той не е употребил алкохол или..
Британската полиция съобщи, че е започнало криминално разследване на изпълненията на "Боб Вилан" (Bob Vylan) и "Нийкап" (Kneecap)на фестивала в Гластънбъри в събота. Дуото "Боб Вилан" скандира на сцената "Смърт на израелските войски", което беше подето от публиката. Полицията заяви, че е назначила старши детектив, който да разследва дали коментарите,..
Операторът на столичното летище започва тръжна процедура за проектиране и изграждане на трети терминал и за модернизацията на съществуващия Терминал 2. В проекта ще бъдат вложени 450 милиона лева, като са предвидени допълнителни инвестиции за оборудване за 50 милиона. Това е най-мащабният проект за развитие на публична инфраструктура, който ще..
По-високи добиви от ечемик в област Монтана в сравнение с реколтата от миналата година. За сега по-слаби са резултатите от жътвата на пшеница, която е едва в началото. 604 кг средно от декар ечемик са ожънали земеделците в област Монтана. Реколтирани са приблизително половината от засетите 52 000 декара. Най-добри са добивите в община..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..