"Война повече не трябва да има. В момента войните се правят от хора, забравили поуките от Втората световна война", коментира Сечанов пред БНР. Младите трябва да разберат, че войната е най-лошото нещо в живота на човека.
"Войната е най-фаталното нещо за един народ. Трябва да направим всичко възможно да избегнем войната."
"Участвахме на финала на Втората световна война – Сърбия, Хърватия, Унгария, до австрийските Алпи отидохме, цялата армия, за да спасим България от трета национална катастрофа. Съветският съюз призна, Молотов каза - българи, не бойте се, вашите граници ще останат такива, каквито са били преди войната. Южна Добруджа си остана към нас.""Струваше си. България нямаше да бъде в този вид, в какъвто е сега. Ние спасихме България от трета национална катастрофа. Това беше единственият начин – да участваме, да дадем някакъв принос", прави равносметка днес ветеранът, убеден, че участието ни е било справедливо.
В края на Втората световна война като картечар доброволец на фронта Сечанов е участвал в боевете при Стражин и Страцин. Гордее се с това, не съжалява и смята себе си за късметлия.
"От Кюстендил до Гюешево немски самолети обстрелваха влака. Дадохме няколко души жертва от нашите и няколко ранени. За първи път видях какво е това фронт", спомня си ветеранът.
"Подгонихме немците, през Крива паланка, Стражин, Страцин, Куманово. Напредвахме. Не позволихме на немците да контраатакуват и да отстъпим."
Грешката ни беше участието ни в тройната ос: Рим – Берлин – Токио, а след 1990 г. "тази лъжлива демокрация", отчита доц. д-р Иван Сечанов. По думите му, демокрация означава народовластие, а властимащите сега, които имат пари, "себе си смятат за народ, а са малцинство".
Според него урокът от Втората световна война е изопачен.
"Трябваше да се съхрани ситуацията такава, каквато я остави ВСВ – два лагера, мирно съществуваха, Студената война е тази, която го промени."
По думите му, не се прави всичко възможно, за да се предотврати войната в Украйна.
"Защото нямат интерес да свърши тази война. Не Путин иска да завладее Европа, не Китай иска да завладее света – икономически да, но не по военен начин. Този, който иска да завладее света с цената на война – това е капитализмът. ЕС не е лошо обединение, Европа – ние сме европейци по начало, но трябва да бъде на демократичен принцип. Да си знаеш националността. Свързвай се, помагай на съседите, разбирай се в културно отношение, но първото нещо е – обичай страна си, обичай държавата, обичай народа си."
У нас са останали около 35 души ветерани от Втората световна война.
"И всичките сме на ръба на стоте."
Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството, обобщава размислите си Иван Сечанов, според когото здравият разум ще надделее.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..