Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата".
За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти.
"Къде бих засадил мак - в Прага, в Чехия. Прага се оказва последната европейска столица, която е освободена през Втората световна война.
Защото Втората световна война не свършва с освобождението на Берлин, не - тя завърша в Прага, в Чехия, с разгрома на една огромна хитлеристка армия от близо 1 милион войници, разказва колегата Михайлов.
"До ден-днешен се води един чисто идеологически спор как е освободена Прага през Втората световна война - тъй като там събитията започват, чак когато става ясно, че хитлеристкият режим се сгромолясва, след като предстои подписването на капитулацията, тогава точно в Прага, знаем - това е столицата на един протекторат на Хитлеристка Германия, който дотогава е бил изцяло във владенията на нацистите.
Там малко след като става ясно, че войната свършва, че победата е близо, местните жители възстават, така започва Пражкото възстание, това е на 5 май 1945 г., така хората сами възстават в защита на своя град от пълно разрушение...
Защото малко преди това се появяват слухове или информации, че немските войски, които отказват да се предадат и се намират в този протекторат - Чехия и Моравия, възнамеряват да унищожат Прага!
Да я сринат със земята, за да не може да бъде превзета от Съюзните войски, най-вече от руснаците.
Хората започват да строят барикади, за да не могат нациските войски да преминат през Прага, Европа е в хаос, германските войски се опитват да преминат през града, защото това е пътят към Западната част на Европа, да се предадат на американците и на англичаните, а не на руснаците, действително, преминавайки има големи поражения в града...
Буквално за една нощ се построяват 1600 барикади, тогава загиват и много мирни пражки граждани, убити от частите на СС, известни със своята жестокост, а когато през Прага наближават германски военни части, градът е пред опаснотта да бъде заличен...
И тогава на помощ идва една много необичайна сила - това е Руската освободителна армия, която е формирана в нацистка Германия от пленени руски войници, които искат да свалят режима на Сталин. Тази армия помага на възстаниците в Прага да запазят града си.
Това са около 18 000 души...
Първото, което е превзето на 5 май в Прага, е радиото, което дотогава излъчва само на немски език и оттогава за първи път започват предаванията на чешки език. Започват възванията за помощ, защото се вижда, че Пражкото възстание може да бъде потопено в кръв...
Интересен факт е също, че по това време американските войски са само на 80 км. от Прага, те са в Пилзен. Те спират там, според Ялтенските договорености за разделението на Европа.
Те са могли да окажат помощ и на това са се надявали част от възстаниците, но оказва се, че те имат заповед да спрат, разказа още Васко Михайлов.
Още по темата слушайте в интервюто на Марта Младенова с Васко Михайлов за "Закуска на тревата".
Настояваме да бъде приет Закон за посредническата дейност при сделките с недвижими имоти . Това заяви пред БНР Александър Бочев, председател на УС на Национално сдружение "Недвижими имоти". "Когато липсва такъв, не може да бъдете сигурни от кого ще бъдете обслужени и дали ще е коректно. В момента няма единен публичен регистър. Липсват..
Ценностната система на човека е най-важното, което трябва да се гледа при наемането му на работа . Това е мнението на Велислава Кесарска и Никола Тенчев, маркетинг експерти в един от водещите оператори на ваучери за храна, съставители на Наръчник с практически поглед върху ключовите предизвикателства при работата с хора, който предлага сценарии от..
Украинският президент Володимир Зеленски е запознал папа Лъв XIV с предложението за прекратяване на огъня, което беше отправено към Русия. Въпреки това Москва продължава да обстрелва Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски е провел първия си разговор с папа Лъв XIV и е изразил благодарност за подкрепата на Ватикана за Украйна. Разговорът беше..
Спор за паркомясто в центъра на Благоевград е прераснал във физическа агресия към семейство и 11-годишната им дъщеря. Инцидентът е станал в събота, 10 май, а след жалба на потърпевшите полицията е разпитала нападателите и е уведомила прокуратурата. 56-годишният мъж заедно с жена си и дъщеря им били на гости при близък роднина в..
Всяка година между 100 и 200 българи стават жертва на трафик на хора, напоследък зачестяват и случаите на модерно робство у нас - граждани от трети страни работят в много лоши условия. България е източник, но започва да става и дестинация за трафик на хора с цел трудова експлоатация и това е нещо ново, което ние тепърва започваме да..
Кюстендилската болница закупи добре оборудвана линейка за транспортиране на тежко болни пациенти до други здравни заведения, когато това е наложително или неизбежно. Новият автомобил струва малко над 200 хил. лева, като 21 хил. лева са от дарител, а останалите средства са от болницата. За новата линейка беше направено освещаване от..
Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..