Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се стачка и на метрото

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Втори ден продължава протестът на работещите в Столичния градски транспорт. И днес в София не се движат автобуси, трамваи и тролеи. Работи единствено метрото. Среща на кмета Васил Терзиев със синдикатите е насрочена за 14:00 часа, като след нея трябва да стане ясно дали стачката ще продължи.

Първите стачкуващи в гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт пристигнаха минути преди 04:00 ч. За втори ден те обявиха гражданско неподчинение. Настояват заплатите им да бъдат вдигнати с 400 лева. На бонуси, предложени от столичния кмет, не вярват.

"Не искаме бонуса, дават ти го, но не точно. И могат да ти го вземат, винаги, най-малкото да сгрешим, и ти го взимат. Искаме си основната заплата. Основно основната заплата. Бонусът е един вид подаяние. Той по всяко едно време може да бъде отнет и най-вече при водачите".

Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа", обяви, че се подготвят стачни действия и в метрото.

"Днес започваме и водим подготовка от утре да се спре и метрото, да не разграничават Метрополитена от градския транспорт. Ние сме едно цяло".

В 14:00 часа кметът на София Васил Терзиева очаква на среща в Столичната община представители на синдикатите от КНСБ и КТ "Подкрепа". Ще преговарят за възможностите за увеличение на работните заплати във всички дружества на градския транспорт - автотранспорта, електротранспорта, Центъра за градска мобилност и Столичния метрополитен. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак

Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак. Това показва проучването на агенция "Естат", представено по време на обсъждането на стратегическите проекти в сектора на железопътната инфраструктурата. Добромир Видев допълва. Гроздан Караджов представя нови жп проекти Едва 4% от запитаните биха предпочели железопътния транспорт..

публикувано на 04.07.25 в 19:53

Новият командващ силите на НАТО в Европа пое поста с послание за единство

Новият командващ силите на НАТО в Европа Алексъс Гринкевич пое поста с послание към съюзниците за единство, предаде Ройтерс.  Заплахите, пред които сме изправени, стават все по-свързани помежду си, но те не могат да се мерят с единството, решимостта и общата ни цел, изтъкна Гринкевич на церемонията по встъпването си в длъжност във военната централа на..

публикувано на 04.07.25 в 19:50

Двама са задържаните заради хулигански прояви на днешния протест в София

Двама мъже, на 21 и на 43 години, са задържани заради хулигански прояви и агресивно поведение към служителите на реда по време на днешния протест в София.  По-възрастният мъж е с множество криминални прояви, сред които кражби, шофиране след употреба на наркотици, нанасяне на средна телесна повреда, хулиганство. Трима полицейски служители са получили..

публикувано на 04.07.25 в 19:40

Пак не започна делото за катастрофата, при която в Лясковец загина 12-годишен велосипедист

Във Великотърновския окръжен съд за втори път не успя да започне делото за катастрофата, при която през ноември 2022 година на пешеходна пътека в град Лясковец загина 12-годишен велосипедист. Дете загина, след като беше блъснато от лек автомобил в централната част на Лясковец Учител по физическо е шофирал автомобила, причинил смъртта на..

публикувано на 04.07.25 в 19:27
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Киселова с поздравителни адреси до Джей. Д. Ванс Майк Джонсън по повод 4 юли

България и САЩ са близки и доверени съюзници и стратегически партньори, споделящи общи цели и интереси за насърчаване на мира, стабилността и напредъка в международен план. Това заявява председателят на Народното събрание Наталия Киселова в поздравителен адрес до вицепрезидента и председател на Сената на Конгреса на САЩ Дж. Д. Ванс по повод Деня на..

публикувано на 04.07.25 в 19:17

10 пожара за денонощие в Кюстендилско

10 пожара са гасили екипи от Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението"-Кюстендил през изминалото денонощие. 4 от пожарите са нанесли щети. Горели са ниви и селскостопански постройки.  Пожар в района на Кочериново е унищожил 1 дка ечемик. Спасени са 20 дка посеви. Причините за възникването му се изясняват.  Пожар в стопанска..

публикувано на 04.07.25 в 18:52

АПИ: Завърши обезопасяването на 24 от 36 отсечки с концентрация на ПТП

Завърши обезопасяването на 24 от 36-те отсечки с концентрация на пътнотранспортни произшествия в страната, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Тази седмица е приключила работата по 4 участъка в областите Велико Търново, Враца и Стара Загора. Обезопасен 100-метров участък от пътя Горна Студена - Масларево в област Велико Търново,..

публикувано на 04.07.25 в 18:50