Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чавдар Стефанов: Москва не създава условия за преговори за мир в Украйна

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Русия иска да започнат преговори по основни въпроси и след това да се види дали ще има примирие, а Украйна, ЕС и САЩ настояват първо за 30-дневно примирие, а след това преговорите.

Коментара направи в предаването "Нещо повече" журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва.

"Очакваме да видим дали президентът Володимир Зеленски ще свали нивото на своята делегация, за да се срещне тя с руската, или няма да има по нататък преговори. Аз бих прогнозирал, че може и посред нощ да се срещнат на някакво ниво, колкото да маркират начало и засега - толкоз. Иначе страните се ориентират към мнението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че той трябва да се срещне с руския държавен глава Владимир Путин, за да тръгнат нещата нанякъде. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче специално отрече Путин да пътува днес за Анкара", добави още той.

За да започнат едни преговори, трябва да бъдат създадени условия, а Москва в никакъв случай в монета не създава тези условия, посочи журналистът и уточни:

"И с нивото на изпратената в Истанбул делегация, крита до полунощ почти - имената на участниците в нея, с ръководителят, който беше и през 2022 г. на преговорите, съветник на президента Путин - Мидински, който е псевдоисторик, но е завършил журналистика. ... Неговото мнение е как Украйна е виновна за руската военна операция и как руснаците гордо защитават своята родина. А неговото мнение е мнението на Владимир Путин. Той е един от хората, които партийно са расли, направили са своята кариера, и сега трябва да се отблагодарят на своя патрон по някакъв начин. А начинът е като се гази и изкривява историята". 

Интервюто на Диана Янкулова с Чавдар Стефанов и обобщена информация на Лилия Димитрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стадион ще носи името на швейцареца Виктор Роберти - един от пионерите на спорта у нас

В силистренското село Кайнарджа днес бе дадено ново име на местния стадион – жест на признателност към историята на българския спорт и приноса на швейцарските учители у нас. Новото име е "Виктор Роберти". Стадионът в Кайнарджа вече носи името на Виктор Роберти – един от първите швейцарски преподаватели, изпратени в България през 1894 година по..

публикувано на 17.11.25 в 17:56
Йоаким Каламарис

Йоаким Каламарис: Еврозоната е уникален инструмент, но не е автопилот

Бюджет 2026 е под всякаква критика.    Това мнение изказа пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист, университетски преподавател и предприемач: " Защо да дойде един инвеститор тук , след като ще има увеличение на данъците, а и второ - каква е правовата система тук, внасяш капиталите си, но не си сигурен дали няма да бъдат ограбени. Освен това -..

публикувано на 17.11.25 в 17:41
Национален институт по геофизика, геодезия и география - БАН

Земетресение от 3,5 в района на Благоевград, няма данни за щети

Земетресение с магнитуд 3,5 е регистрирано в 16:48 часа българско време района на Благоевград, показват данните на Института по геодезия, геология и география към БАН.  Дълбочината на труса е 13 километра. Епицентърът е в землището на благоевградското село Лешко,   близо до границата с Република Северна Македония.  Трусът е усетен от..

публикувано на 17.11.25 в 17:37
Община Кайнарджа

В силистренската община Кайнарджа отвори врати нов Център за социални дейности

В силистренската община Кайнарджа официално отвори врати нов Център за достъп до услуги – един от петте пилотни в страната по Швейцарско-българската програма за сътрудничество. Той ще подпомага уязвимите групи с интегрирани социални, здравни и образователни услуги. Финансирането на центъра е над 2,3 милиона лева, като договорът за дейността му е до..

публикувано на 17.11.25 в 17:29
Георги Георгиев

В Брюксел започнаха дебатите по върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия

Започнаха дебатите по върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия на Съвет "Общи въпроси", който се провежда в Брюксел.  България е представена от министъра на правосъдието Георги Георгиев и ръководителя на постоянното ни представителство в ЕС Румен Александров.  От Съвета поясняват, че става дума за трети кръг от..

публикувано на 17.11.25 в 17:27

Евакуираха жителите на две румънски села близо до границата с Украйна

Румънските власти евакуираха жителите на две села близо до границата с Украйна, тъй като в района гори кораб, натоварен с пропан-бутан. През нощта беше активирана системата РОАлърт, заради риск от експлозия, предаде Радио Румъния. Жителите на селищата Плауру и Чаталкьой ще бъдат настанени в помещения на кметството на Тулча, докато районът..

публикувано на 17.11.25 в 17:21
Костадин Ангелов на официална церемония по проекта

Допълнителните 260 млн. евро за заплати в здравеопазването ще са за всички лечебни заведения

Първоначално обявените 260 милиона евро за заплати на младите лекари в проектобюджета на Здравната каса ще бъдат целево отпуснати за заплати на целия персонал в държавните, областните и общинските болници, както и в спешните центрове, психиатриите, регионалните здравни инспекции. Това каза пред журналисти проф. Костадин Ангелов, депутат от ГЕРБ-СДС,..

публикувано на 17.11.25 в 17:11