Българите ядат с един килограм хляб и тестени изделия по-малко, но се увеличава с половин килограм консумацията на плодове. Това сочат данните на Националния статистически институт за доходите, разходите и потреблението на домакинствата през първото тримесечие на 2025 година в сравнение със същия период на миналата година. Без промяна остава потреблението на яйца, зрял фасул и захар, сочат още данните.
Между продуктите, чието потребление на лице от домакинството нараства през първото тримесечие на 2025 година в сравнение със същия период на миналата година, с най-голямо увеличение са плодовете - от 12.4 на 12.9 килограма.
Най-голямо намаление има при потреблението на хляб и тестени изделия - от 18 на малко под 17 кг.
Данните на националната статистика сочат, че спрямо първото тримесечие на 2024 г. расте делът на разходите за храна и безалкохолни напитки, както и за алкохол и цигари – съответно от 753 на 859 лв. и от 102 на 116 лв. средно на лице от домакинството.
Най-голямо увеличение е отчетено при разходите за данъци и социални осигуровки - от 375 на 443 лв.
Тримесечният общ разход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2025 г. е малко под 2900 лева и се увеличава с 13% спрямо същия период на предходната година.
С най-голям относителен дял са разходите за храна и безалкохолни напитки – 30 процента, следвани от разходите за жилище – близо 17 на сто, за данъци и социални осигуровки (15.5%) и за транспорт и съобщения (11.6%).
Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2025 г. е 3 271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година.
Френският президент Еманюел Макрон заяви в петък, че европейските съюзници подготвят нов пакет от санкции срещу Русия "в координация със Съединените щати", предаде Ройтерс. Говорейки от Тирана, където се провежда среща на върха на Европейската политическа общност, Макрон разкри, че президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да "проведе..
На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото с искане за оставка на правителството. Това обявиха организаторите на публичната дискусия на тема "Как да спасим лева", която се проведе в зала 1 на НДК. Зад организацията застават Граждански щаб в състав Страхил Ангелов, Петър Волгин, Недялко Недялков, Виктор Папазов и доц...
Не може с аргумент за конституционна недопустимост да се нарушава конституционно право. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира едноличното решение на председателя на НС да отхвърли разглеждането на предложението на президента за допитване до народа, дали България да въведе еврото през 2026 година. Йотова беше гост на..
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е разговарял по телефона с американския президент Доналд Тръмп в кулоарите на срещата в Албания на високопоставени европейски лидери с украинския президент, предаде Ройтерс. По думите на френския президент Русия не е показала, че е готова за мир в Украйна, допълва БТА. Преговорите между Русия..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред БНР Румен Гечев, който напусна БСП след 45 години членство в нея, бивш депутат, министър на икономиката в правителството на Жан Виденов, професор по икономика. Според него трябва да приемем еврото,..
Четири политическите партии и коалиции - "ВМРО Българско национално движение", "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и ГЕРБ, се регистрираха за участие в частичните избори за кмет на Мало село, Община Бобов дол, обявиха от Общинската избирателна комисия. Вотът е насрочен за 15 юни. До частични избори се стигна, след като изкаралият..
Към този момент не е възможно да се отворят бус лентите в София за пътните превозни средства, за да се намали трафика, който се образува заради липсата на градски транспорт. Няма да може да се използват безплатно и платената синя и зелена зона за паркиране в центъра на града. Ще се търси начин за компенсиране на пътниците, които са си купили..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..