Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Файненшъл таймс": Украйна е загубила стотици милиони долари при погрешни оръжейни сделки

Снимка: БГНЕС

Разследване на "Файненшъл таймс", базирано на изтекли украински държавни документи, съдебни документи и десетки интервюта с длъжностни лица по обществени поръчки, търговци и производители на оръжие и детективи, разкрива как стотици милиони долари, които Киев е платил на чуждестранни оръжейни посредници за осигуряване на жизненоважно военно оборудване, са били пропилени през последните три години война.

Руската инвазия в Украйна през 2022 г. бележи най-голямата вълна от доставки на оръжия в Европа след Втората световна война. Докато съюзниците на Украйна в НАТО предоставяха огромни количества военна помощ, собствените власти на страната също бяха принудени да намерят начини да снабдяват войските, сражаващи се на 1000-километрова фронтова линия.

Разследването на "Файненшъл таймс" обаче показва как Украйна е загубила стотици милиони долара чрез погрешни сделки.

Докато Украйна продължава да се бори срещу превъзходството на Русия в производството на боеприпаси, страната е изложена на безмилостните капризи на международния пазар на оръжия. В няколко случая Киев е платил големи суми предварително на малко известни компании за материали, които до ден днешен никога не са пристигнали.

В други случаи властите твърдят, че оръжия, продавани на силно завишени цени, тъй като световното търсене се е увеличило, са пристигнали в неизползваемо състояние.

Към днешна дата Украйна е изплатила 770 милиона долара авансово на чуждестранни оръжейни брокери за оръжия и боеприпаси, които не са били доставени, според данни на украинското Министерство на отбраната, както и документи, видени от "Файненшъл таймс". Това представлява значителна част от годишния бюджет за оръжия на Украйна в размер на 6-8 милиарда долара, изразходван от собствените ѝ държавни средства от началото на инвазията.

В същото време някои чуждестранни оръжейни компании твърдят, че са станали жертва на вътрешни борби и корупция от страна на украински служители и държавни оръжейни брокери, което може да е причина за част от липсващите милиони.

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп

Украйна и Съединените щати започват разговори в Швейцария по плана на Доналд Тръмп за край на войната на Русия срещу Украйна. Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план От кабинета на украинския президент Володимир Зеленски съобщават, че делегацията ще бъде водена от съветника на държавния глава Андрий..

публикувано на 22.11.25 в 14:19
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Политическата класа стигна дъното

Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и бивш вицепремиер и министър на икономиката и индустрията. Според нея мнозинството е стабилно вътре в парламента и "колкото по-стабилно..

публикувано на 22.11.25 в 14:17
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Мохамед бин Салман се превръща във вдъхновител на други държави в Близкия Изток

" Тръмп  продължава традицията си да обича и любовта му е много голяма и дълбока. Сега е влюбен в  Мохамед бин Салман . Не е лошо. Тази любов трябва да се развива, защото Мохабед бин наистина разгръща една голяма програма за реформи в Саудистка Арабия. Направи много неща". Това отбеляза пред БНР журналистът Мохамед Халаф : "Мохамед бин Салман в..

публикувано на 22.11.25 в 13:30

Според Москва има възможност за втора среща Тръмп - Путин

Руският заместник външен министър Сергей Рябков обяви, че възможността за още една среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп стои на дневен ред.  "Нищо не изключвам. Търсенето на път напред продължава," цитират руските медии изявление на Рябков.  По рано Путин заяви, че новият план на Тръмп за край на войната в Украйна може да стане добра..

публикувано на 22.11.25 в 13:29

Около 200 доброволци залесяваха местността "Гарга баир" край В. Търново

Около 200 доброволци се включиха в залесяването на опожарената през това лято местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. Инициативата е на община Велико Търново и беше подкрепена от Държавното горско стопанство "Болярка" и от бизнеса. Върху 60 декара от унищожената от пожара територия доброволците засадиха около 10 хиляди фиданки...

публикувано на 22.11.25 в 13:14
Папа Лъв ХІV

Папа Лъв XIV прие десетки холивудски знаменитости на специална аудиенция

Папа Лъв XIV  даде специална аудиенция във Ватикана за холивудски актьори и режисьори, сред които носителите на "Оскар" Кейт Бланшет и Спайк Лий, Моника Белучи и прочутият италиански режисьор Джузепе Торнаторе, Крис Пайн, Гюс ван Сант, Грета Гъруик и Виго Мортесен. Киното преживява едни от най-трудните си години, смята папа Лъв XIV - първият..

публикувано на 22.11.25 в 13:10

Двама миньори загинаха след срутване на мина в Испания

Спасителните екипи са открили телата на двама миньори след срутване в мина в Астурия. Те бяха обявени за изчезнали в късния следобед в петък. По-рано още един човек беше обявен за изчезнал, но след това стана ясно, че той е успял да избяга от срутването. Инцидентът е причинен от срутване на скали на около 1,5 километра от входа на мината,..

публикувано на 22.11.25 в 13:02