От Столичната община оповестиха, че заради насрочения за тази вечер финал на шоуто "Като две капки вода" от 19 часа на националния стадион "Васил Левски" метрото ще работи с удължено работно време до 01.30 часа на 19 май, а буферните паркинги на метрото ще работят до 2 часа през нощта. Създадена е и организация за паркиране след 15 часа на места, обособени за тази цел по алеи в "Борисовата градина" – при входа откъм "Драган Цанков" и около стадиона.
По информация на БНР към момента няма насрочена среща между синдикатите и столичния кмет Васил Терзиев за понеделник.
Протестиращите вече заявиха, че градският транспорт в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията им.
Председателят на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ Александър Шопов призова политиците да се вслушат в гласа им:
"Никой в момента не ги чува. Всеки се упражнява върху гърба на трудещите се хора, за да си прави политически пиар. Абсолютно, категорично не е необходимо да се настройват едни социални групи срещу други социални групи.
Всеки работник има своите справедливи искания и неслучайно освен в градския транспорт имаше протести в много други сфери. Всички ние знаем на какво дередже е България със заплатите в обществения сектор. Те са ниски навсякъде".
Шопов допълни, че продължава събирането на подписката за безсрочна ефективна стачка, която ще спре и метрото.
Исканията са увеличение на основните заплати с 400 лева от първи март тази година, с 500 от март 2026 г. и с 600 лева от първи март 2027 г., увеличаване на режийните и подобряване на условията на труд. Възможен компромис от страна на работещите е сумата за тази година да е 300 лева.
На продължилата 4 часа среща в четвъртък с кмета на столицата Васил Терзиев не беше постигнато съгласие по направените от него предложения за 180 лева в основната заплата за всички работници или по 100 лева плюс 100 процента увеличение на километричния бонус, но само за електро- и автотранспорта. Позицията на Терзиев е, че нови преговори ще има след вдигане на блокадата.
Александър Шопов: "Към настоящия момент не се очертава да има преговори в понеделник. Ние настояхме още в петък за такава извънредна среща, за да не се чака понеделник, защото това са още 3 дни, в които София ще седи без транспорт. А нашето желание категорично не е такова, нашето желание е да преговаряме, така че да можем да достигнем до някакво удовлетворение на протестиращите, на нашите колеги от столичния транспорт".
Общественици поискаха от държавата да заеме позиция за ситуацията в Газа. "Докато в Международния съд на ООН върви дело по обвинения в геноцид, България няма моралното право да мълчи или да се крие зад процедурни формулировки. Напротив – страната ни е длъжна винаги да заема страната на онеправданите!" , пишат те, като адресират писмото си до..
Бизнесът е обезпокоен от новото търговско споразумение между Европейския съюз и Съединените щати. Това показват резултатите от престижния изследователски институт "Сентикс" (Sentix), цитирани от Ройтерс. Сделката, сключена между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и американския президент Доналд Тръмп, още в първия ден беше..
Къщата - музей "Иван Вазов" в Берковица притежава уникална колекция от пощенски марки с лика на Патриарха на българската литература. Т е са дарени от доц. д-р Пело Михайлов от Факултета по икономика към Аграрен университет – Пловдив и съпругата му Флора Вартанян, уредник в Общински институт "Старинен Пловдив". Най-старите шест пощенски..
Двама души са задържани в Кюстендил след масово сбиване в центъра на града, съобщиха от Областната дирекция на МВР . Сбиването станало в ранните часове на деня. Група младежи са нахвърлили върху момче след разправия за момиче. Преследвали го по една от улиците. На мястото се оказали две семейни двойки, които се опитали да предотвратят..
За втора поредна година деца от неделното българско училище "Абагар", с филиали в Рим и по-малките градчета, които са на около 70 километра - Нетуно и Ладисполи, са на посещение в България. Визитата им в Пловдив и обиколката на Южното ни Черноморие е в рамките на Националната програма "България-образователни маршрути", която има за цел да..
Повече от 1500 дка гори са изгорели само през месец юли в Централна Северна България. Това сочи справка на Северноцентралното предприятие, което стопанисва държавните горски територии в петте области - Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Горските пожари за изминалия месец в Централна Северна България са 16, като 14 от тях..
За инцидент с румънски частен самолет, станал преди три дни, съобщиха днес от прокуратурата в Плевен. Самолетът се е приземил извънредно в района на плевенското село Гиген. Няма пострадали сред пътниците, които са румънски граждани. Вече е започнало разследване на инцидента. Румънско семейство се е прибирало от почивка в Гърция с частния..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..