Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование.
 България, макар и с малки темпове, макар не с желания резултат, има прогрес и се развива, смята Васил Бечевски, който е на 45 години и е дългогодишен свещеник в Германия. Премества се заедно със семейството си да живее в Манхайм през 2013 г., защото иска да осигури по-добра възможност за образование на дъщеря си. Семейството му се сблъсква обаче с дискриминация, защото тогава още не е била паднала забраната за свободен пазар на труда.

"Още с пристигането си тук, с университетско образование, въпреки всичко трябваше да измине дълъг път, докато ми бъдат признати дипломите. Дори си спомням, че когато исках да си купя предплатена карта за телефон – и тя ми беше отказана с оглед на това, че нямам право да работя тук, респективно нямам доказани доходи. Наложи се да регистрирам фирма като ЕТ – тогава можех да извършвам определени трудови дейности на територията на Германия. Така имах възможността да започна да работя към немска фирма в сферата на музикалния бранш", спомня си той.

Животът в Германия е доста по-уреден, институциите функционират, има абсолютна организация и ред, отбеляза Бечевски пред БНР. И допълни, че това, което липсва на българите в чужбина, са социалните контакти.

Десислава Димитрова е студент от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Досега тя е била в 3 университета по обмен – два във Франция и един в Полша. Пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" тя разказа за опита си в чужбина и за мнението на младите хора за ЕС.

Според нея студентите във Франция са много по-активни. "Самите те изглеждат доста по-наясно със случващото се около тях, със света. Докато при нас - сякаш ние стоим в един облак, който е само и единствено материал, който трябва да учим, и сме малко по-затворени", смята тя. В този смисъл студентката е на мнение, че трябва да следваме европейския модел.

А за хората в Полша смята, че те се чувстват повече европейци, отколкото ние:

"При тях европейското е толкова силно и такъв заряд има, че наистина трябва да взимаме пример".

Десислава отбеляза, че все повече млади хора отиват в чужбина, за да учат, но след това се връщат в България.

"Има възможности, стига да знаем как да ги използваме и да работим по тях. Проблемите, с които се сблъсках там, ги има и тук – най-вече бюрокрацията", отбеляза още студентката.

Целия репортаж на Калина Стоянова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23